21.10.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Türkiyə kimi qüdrətli ölkə bizim qardaşımızdır, bu, bizim üçün böyük xoşbəxtlikdir"
“Türkiyə kimi qüdrətli ölkə bizim qardaşımızdır, bu, bizim üçün böyük xoşbəxtlikdir. İkinci Qarabağ savaşı, savaşdan sonrakı dövr bu birliyi daha da gücləndirdi. Keçən il biz Şuşada Şuşa Bəyannaməsini imzaladıq və Türkiyə və Azərbaycan rəsmən müttəfiq oldu. Bütün sahələrdə müttəfiq oldu və bu, həm xalqlarımıza ciddi gözaydınlığıdır, eyni zamanda, bölgəyə və dünyaya ciddi mesajdır”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev oktyabrın 20-də Cəbrayıl şəhərində Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla mətbuata birgə bəyanatlarla çıxış edərkən bildirib.
Dövlət başçısı deyib ki, Türkiyə-Azərbaycan birliyi bölgədə çox önəmli bir amildir. Bu, sülh, sabitlik amilidir. Ancaq, eyni zamanda, əgər kimsə yenə də bizə qarşı ədalətsiz hərəkət etmək istəsə, əlbəttə ki, bu amili ciddi nəzərə almalıdır: “Əziz Qardaşımın liderliyi sayəsində Türkiyə son illər böyük uğurlu yol keçib, dünya çapında güc mərkəzinə çevrilib. Türkiyədəki sabitlik, inkişaf göz qabağındadır. Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində böhran yaşanır, ölkələr idarəolunmaz vəziyyətə düşür, iqtisadi çətinliklər, sıxıntılar insanların haqlı etirazına səbəb olur. Türkiyə isə inamla irəliləyir, nəhəng layihələr gerçəkləşdirir, bölgədə söz sahibidir, dünyada önəmli güc mərkəzidir. Hər kəs bununla hesablaşmalıdır və hər kəs bilməlidir ki, bu uğurların səbəbkarı mənim qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğandır. Azərbaycanda Tayyib bəyə çox böyük hörmət, məhəbbət vardır və bunu Azərbaycana gələn hər bir insan görür”.
Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb ki, İkinci Qarabağ savaşından sonra Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı, birliyi daha da yüksək pilləyə qalxıb. “Yəqin siz də görürsünüz ki, hər yerdə Azərbaycan və Türkiyə bayraqları bir yerdə dalğalanır. Bu, ürəkdən gələn duyğulardır, bu, əcdadlarımızdan qalan mirasdır, onların vəsiyyətidir və bu, zəmanəmizin tələbidir. Bu gün əziz Qardaşımın böyük heyətlə, hökumət nümayəndələri ilə burada olması bir daha onu göstərir ki, biz hər zaman olduğu kimi, bir yerdəyik və bir yerdə olacağıq. Bundan sonra bölgədə gedən işlər, əlbəttə ki, Türkiyə və Azərbaycanın fəal iştirakı və izni ilə aparılacaq. İstər siyasi təşəbbüslər, iqtisadiyyat, enerji, nəqliyyat – bütün bu sahələrdə bizim işbirliyimiz artıq regional çərçivədən çıxıb, beynəlxalq səviyyəyə qalxıbdır",- deyə dövlət başçısı əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “A powerful country such as Turkiye is our brother, and it is an immense happiness for us”
“A powerful country such as Turkiye is our brother, and it is an immense happiness for us. The second Karabakh war and the period after the war have strengthened this unity even more. Last year, we signed the Shusha Declaration in Shusha, and Turkiye and Azerbaijan officially became allies. We became allies in all areas, and this is a huge celebration for our people. At the same time, it is a serious message to the region and the world”. President Ilham Aliyev said in a joint press statement with President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan following the one-on-one meeting in the city of Jabrayil on October 20.
The head of state has said that Turkish-Azerbaijani unity is a very important factor in the region. It is a factor of peace and stability. But, at the same time, if someone still wants to act unfairly against us, of course, they should seriously consider this factor: “Thanks to the leadership of my dear brother, Turkiye has made great strides in recent years, becoming a global powerhouse. Stability and development in Turkiye are obvious. Today, there is a crisis in many countries of the world, countries are becoming ungovernable, economic difficulties and hardships are causing people's legitimate protest. Turkiye, on the other hand, is moving forward with confidence, implementing huge projects, having a say in the region, and acting as an important powerhouse on a global scale. Everyone should reckon with this and everyone should know that the cause of these successes is my brother Recep Tayyip Erdogan. There is great respect and love for Tayyib Bey in Azerbaijan, and every person who comes to Azerbaijan can see this”.
President Ilham Aliyev emphasized that after the second Karabakh war, Turkish-Azerbaijani brotherhood and unity rose to an even higher level. “You probably also see that the flags of Azerbaijan and Turkiye are flying together everywhere. These feelings come from the heart, this is the legacy of our ancestors, their legacy, and this is the demand of our time. The fact that my dear brother is here today with a large delegation and government representatives shows again that we are together, as always, and we will be together. Work in the region will, of course, continue to be carried out with the active participation and approval of Turkiye and Azerbaijan – be it political, economic, energy or transport initiatives. Our cooperation in all these fields has already gone beyond the regional framework and reached the international level”,- the head of state added.