28.11.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Bizdə məsciddə vəhdət namazı qılınması ilə bağlı nadir təcrübə var ki, sünnilər və şiələr birlikdə ibadət edirlər"
Dövlət başçısı: "Azərbaycanda şiə və sünni olmalarından asılı olmayaraq müsəlmanlar arasında tam birlik var"
“Bizim güclü inamımız və ölkənin inkişafı ilə bağlı burada gördüyümüz işlər, eləcə də cəmiyyətə verdiyimiz mesajlar ondan ibarətdir ki, din dövlətdən ayrı olmalıdır. Azərbaycanda biz hamımız müsəlmanıq. Həmçinin xristianlar, yəhudilər və digər dinlərin nümayəndələri var. Lakin din siyasi həyata müdaxilə etməməlidir. Kimsə siyasi İslam barədə danışanda biz başa düşmürük. Bu, Azərbaycanda adi hal deyil. Düşünürəm, bizim bu coğrafiyada müstəqil ölkə kimi üstünlüklərimizdən və nailiyyətlərimizdən biri odur ki, biz, eyni zamanda, bütün vətəndaşlarımızın dini hisslərinə tam hörmət etməklə cəmiyyətimizin dünyəvi mahiyyətini gücləndirməyə nail olmuşuq”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev noyabrın 25-də ADA Universitetində “Orta Dəhliz boyunca: geosiyasət, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxışı zamanı qeyd edib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, bizim indi Qarabağda gördüyümüz işlər, hava limanları ilə yanaşı, məscidlərin, o cümlədən İran şirkətlərindən biri tərəfindən qanunsuz şəkildə bərpa edilmiş, lakin zədələnmiş Şuşadakı məscidin bərpasından ibarətdir: “Bu, böyük qalmaqal idi. Biz o zaman hətta İran səfirini Xarici İşlər Nazirliyimizə dəvət edərək dedik ki, sizin bunu etməyə haqqınız yoxdur, ona toxunmağa haqqınız yoxdur. Sizin hər şeydən əvvəl bizim razılığımız olmadan Azərbaycanın bir hissəsi olan Şuşaya səfər etməyə belə haqqınız yoxdur. Bu, Qarabağ və Zəngəzurda 67 məsciddən 65-ni dağıtmış ermənilərlə həmrəylik nümayişi idi. Onlar Ağdamda bir məscidi, – siz onu görəcəksiniz, - inək və donuzlar üçün tövlə kimi, minarəni isə Azərbaycan qoşunlarını görmək üçün müşahidə məntəqəsi kimi istifadə edirdilər. Şuşadakı məscid ermənilərin saxta tolerantlığını nümayiş etdirmək üçün guya yenidən qurulmuşdu və onlar onu fars məscidi adlandırmışdılar. Birincisi, məscidlərin milliyyəti olmur. Fars və ya başqa ad verə bilməzsiniz. Bu, bizim tariximizin bir hissəsidir və bizim heç birimiz bunu unutmamışıq. Ona görə də, qeyd etdiyim kimi, din siyasi həyatdan ayrı olmalıdır, bizim modelimiz budur. Bu modelin uğurlu olduğu sübut edilib”.
Prezident bildirib ki, Azərbaycanda müsəlmanların dininin hansı təriqətinə aid olmalarından - şiə və sünni olmalarından asılı olmayaraq müsəlmanlar arasında tam birlik var: “Bizdə məsciddə vəhdət namazı qılınması ilə bağlı nadir təcrübə var ki, sünnilər və şiələr birlikdə ibadət edirlər. Əgər onların hamısı azərbaycanlıdırsa, biz onları necə ayıra bilərik. Eyni qan, eyni etnik mənsubiyyət. Bu, bəlkə də Azərbaycanda verilən ən son sualdır. Siz bizim ölkəmizi çox yaxşı tanıyırsınız. Biz hamımız müsəlmanıq və aramızda heç bir bölgü yoxdur. Müsəlman dünyasını parçalamaq istəyənlər bütün müsəlmanlara böyük ziyan vururlar. Müsəlman dünyası birləşmiş olmalıdır. Biz nə edirik? Biz öz səylərimiz, təşəbbüslərimiz, bəyanatlarımız və siyasətimizlə buna töhfə veririk. Bu səbəbdən düşünürəm ki, bugünkü dünyada ənənəvi müttəfiqliklər genişləndirilə bilər”.

President Ilham Aliyev: “We have a unique experience of having a unity prayer in our mosque when Shia and Sunni Muslims pray together"
The head of state: “We have full unity among Muslims in Azerbaijan regardless of which part of the Muslim religion they belong to – Shia or Sunni”
“Our strong belief in what we are doing for the development of the country and also giving messages to society that religion must be separated from the state. We are Muslims in Azerbaijan, there are also Christians, Jews and representatives of other religions. But religion should not interfere in political life. We do not understand when somebody talks about political Islam. This is not something which is common in Azerbaijan. One of our advantages as an independent country in this geography and one of our achievements is that we have managed to strengthen the secular character of our society, at the same time with full respect for the religious feelings of all our citizens”. President Ilham Aliyev has said at the international conference under the motto “Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy” held at ADA University on November 25.
The head of state has emphasized that and what we are doing in Karabakh now, apart from the airports you have mentioned, is the restoration of mosques, including the mosque in Shusha, which was illegally “restored” but was actually damaged by one Iranian company: “And that was a big scandal because when we invited the Iranian ambassador to our Foreign Ministry saying that you have no right to do it, you have no right to touch it, and you have no right, first of all, to visit Shusha, which is part of Azerbaijan, without our agreement. And that was again a sign of solidarity with Armenians who destroyed 65 mosques in Karabakh and Zangazur out of 67. And one in Aghdam, which you will see. They used it as a stable for cows and pigs and also the minaret they used as an observation point to see Azerbaijani troops. The mosque in Shusha was so-called “renovated” to demonstrate the so-called “tolerance” of Armenians – which looked renovated– and they called it a Persian mosque. First, mosques don’t have nationalities. You cannot call a mosque Persian or any other. This is part of our history and none of us forgot that. Therefore, total separation of religion from political life – this is our model and this model proves to be successful”.
President Ilham Aliyev has noted that we have full unity among Muslims in Azerbaijan regardless of which part of the Muslim religion they belong to – Shia or Sunni: “We have a unique experience of having a unity prayer in our mosque when Shia and Sunni Muslims pray together. And how can we separate if all of them are Azerbaijanis? The same blood, the same ethnicity. And this is probably the last question probably to be asked in Azerbaijan – you know our country very well. We are all Muslims and there is no division between us. And those who want to divide the Muslim world, they are doing great damage to all Muslims. The Muslim world must be united. And what are we doing? We are contributing to that by our efforts, by our initiatives, by our statements and by our policy. Therefore, I think that in today’s world traditional alliances can grow bigger”.