10.07.2024 / Xəbərlər
İyulun 10-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sahib Nağıyev Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy (Smirnov) ilə görüşüb.
Görüş zamanı Komitə sədrinin müavini Azərbaycandakı dinlərarası harmoniya, eləcə də multikultural və tolerant dəyərlərə verilən önəmdən, dini etiqad  azadlığının yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə hər il ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif konfessiyalara mənsub dini qurumlara maliyyə yardımının edilməsi onların fəaliyyətini dəstəkləməklə yanaşı, cəmiyyətdə etnik-dini müxtəlifliyin qorunması və multikultural dəyərlərin daha da inkişaf etdirilməsinə töhvə verir.
Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirərək qeyd edib ki, etnik, dini dözümsüzlüyün tüğyan etdiyi dünya fonunda dini icmalara qarşı münasibətdə ayrı-seçkiliyin olmaması, onların inkişafı üçün dövlət tərəfindən münbit şəraitin yaradılması Azərbaycanı fərqləndirən başlıca xüsusiyyətlərdəndir. Ölkəmizdə çalışmaqdan olduqca məmnun olduğunu deyən qonaq yerli mədəniyyətlə daha da yaxından tanış olmaq, Azərbaycanın adət-ənənələrini və dilini öyrənmək istəyini ifadə edib.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Aleksiy (Smirnov) cari ilin may ayının 30-da Moskva və Bütün Rusiya Patriarxı Krillin və Rus Pravoslav Kilsəsinin Müqəddəs Sinodunun qərarı ilə Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasına yepiskop təyin edilib.

Bishop Alexiy of Baku and Azerbaijan was in the State Committee
On July 10, Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Sahib Nagiyev, met with the Bishop of Baku and Azerbaijan Alexiy (Smirnov).
During the meeting, the Deputy Chairman of the Committee spoke about the importance given to interreligious harmony, multicultural and tolerant values in Azerbaijan, and the work done to ensure a high level of religious freedom. He said that by the President Ilham Aliyev's Order, providing financial assistance to Religious İnstitutions belonging to different denominations operating in our country every year not only supports their activities, but also contributes to the protection of ethnic-religious diversity in the society and the further development of multicultural values.
Expressing his gratitude for the sincere meeting, Bishop Alexy of Baku and Azerbaijan noted that against the background of ethnic and religious intolerance, non-discrimination towards religious communities and the creation of fertile conditions by the state for their development are among the main features that distinguish Azerbaijan. The guest said that he was very happy to work in our country and expressed his desire to get to know the local culture, to learn the traditions and language of Azerbaijan.
Other issues of mutual interest were discussed during the meeting.
It should be noted that Alexiy (Smirnov) was appointed bishop of the Diocese of Baku and Azerbaijan by the decision of Patriarch Krillin of Moscow and All Russia and the Holy Synod of the Russian Orthodox Church on May 30 of this year.