03.07.2024 / Görüşlər
Dövlət Komitəsinin sədri Vatikan Dövlətinin Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının prezidenti ilə görüşüb
İyulun 3-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Vatikan Dövlətinin  Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının prezidenti Monsenyor Paskal Yakabone ilə görüşüb.
Görüş zamanı qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyətinə toxunan Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Vatikana rəsmi səfərlərinin münasibətlərin inkişafına yeni töhfələr verdiyini bildirib. Həmçinin ikitərəfli əlaqələrin dərinləşməsində Heydər Əliyev Fondunun xüsusi xidmətlərinin olduğunu vurğulayan Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Fond nəinki Azərbaycanda, eləcə də onun hüdudlarından kənarda müxtəlif maddi-mədəniyyət abidələrinin qorunması, bərpası və yenidən qurulması kimi mühüm missiyanı uğurla yerinə yetirir.
Daha sonra  dinlərarası dialoqun genişlənməsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü dövlət siyasətinə diqqət çəkən Dövlət Komitəsinin sədri bunun tarixən ölkəmizdə mövcud olan multikultural və tolerant mühiti daha da möhkəmləndirdiyini deyib.   Dünyada  dini ekstremizmin və münaqişələrin  mövcud olduğu bir dövrdə Azərbaycanın  tolerantlıq modelinin öz effektivliyini bir daha sübut etdiyini söyləyib.
Vatikan Dövlətinin Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının prezidenti Monsenyor Paskal Yakabone Azərbaycanın Müqəddəs Tax-Tacla yaxından əməkdaşlıq etməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib. Ölkəmizin təqdim etdiyi tolerantlıq və birgəyaşayış nümunəsinin önəmini vurğulayıb. Həmçinin Heydər Əliyev Fondunun bəşəri missiyasına toxunan qonaq Azərbaycanda dini və mədəni müxtəlifliyin qorunması üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Vatikandakı müvafiq qurumlarla əlaqələrinin yaradılması, təcrübə mübadiləsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirə edildiyi görüşdə, eyni zamanda Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının ekspertləri və Azərbaycan Respublikasının Müqəddəs Taxt-Tacda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlqar  Muxtarov iştirak ediblər.

The Chairman of the State Committee met with the President of the Pontifical Commission for Sacred Archeology of the Vatican State
On July 3, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with Monsignor Pascal Yacabone, the president of the Pontifical Commission for Sacred Archeology of the Vatican State.
Addressing the importance of mutual cooperation during the meeting, Chairman of the State Committee said that the official visits of Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan and First Lady Mehriban Aliyeva to the Vatican made new contributions to the development of relations. Ramin Mammadov, also emphasized the special services of the Heydar Aliyev Foundation in deepening bilateral relations, and noted that the Foundation successfully fulfills the important mission of protecting, restoring and reconstructing various material and cultural monuments not only in Azerbaijan, but also beyond its borders.
Later, Chairman of the State Committee drew attention to the purposeful state policy conducted in the direction of the expansion of inter-religious dialogue and said that it further strengthens the multicultural and tolerant environment that historically exists in our country. He said that Azerbaijan's model of tolerance has once again proven its effectiveness at a time when religious extremism and conflicts exist in the world.
Monsignor Pascal Yacabone, president of the Pontifical Commission for Sacred Archeology of the Vatican State, said that Azerbaijan's close cooperation with the Holy See is commendable. He emphasized the importance of the example of tolerance and coexistence presented by our country. Also touching on the humanitarian mission of the Heydar Aliyev Foundation, the guest highly appreciated the conditions created for the protection of religious and cultural diversity in Azerbaijan.
Experts of the Pontifical Commission on Sacred Archeology and Ilgar Mukhtarov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Holy See, also participated in the meeting where the establishment of relations of the Azerbaijan Theological Institute, which operates under the State Committee, with the relevant institutions in the Vatican, exchange of experience and other issues of mutual interest were discussed.