Dövlət Komitəsində Qazaxıstan Parlamenti Senatının üzvü ilə görüş keçirilib
Dekabrın 23-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər edən Qazaxıstan Parlamenti Senatının üzvü Yernur Aitkenov ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin dostluq və qardaşlıq prinsiplərinə əsaslandığı, iki ölkə arasında siyasi, mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Dövlət Komitəsini sədri Ramin Məmmədov Azərbaycanda milli-mənəvi və multikultural dəyərlərimizin qorunması sahəsində görülən işlər barədə danışıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müxtəlif dinlərə aid tarixi-memarlıq abidələrinin, ibadət və inanc yerlərinin təmiri və bərpası, dini qurumlara maddi yardımların ayrılması haqqında məlumat verib.
Səmimi görüşə və yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Yernur Aitkenov Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunun dini həmrəyliyin və dialoqun inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Qazaxıstanın bu istiqamətdə əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinə maraqlı olduğunu bildirib.

Meeting held at the State Committee with a member of the Senate of Kazakhstan
On December 23, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov met with Yernur Aitkenov, member of the Senate of the Parliament of Kazakhstan, who was visiting Azerbaijan to participate in the Second Forum of Religious Figures of Azerbaijan.
The meeting emphasized that Azerbaijan–Kazakhstan relations are based on principles of friendship and brotherhood, with successful cooperation developing between the two countries in political, cultural, and humanitarian fields.
Chairman Mammadov spoke about the efforts undertaken in Azerbaijan to preserve national and moral values and promote multiculturalism. He informed the guest on the restoration and renovation of historical and architectural monuments, places of worship, and belief, as well as on financial assistance provided to religious institutions under the leadership of President Ilham Aliyev.
Expressing gratitude for the warm reception and sincere meeting, Yernur Aitkenov highly values the significance of the Second Forum of Religious Figures of Azerbaijan in promoting religious solidarity and dialogue. He also noted Kazakhstan’s interest in cooperation and experience-sharing in this field.