05.11.2024 / Beynəlxalq konfranslar
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov: “Azərbaycan dünya birliyinin məsuliyyətli üzvü kimi qlobal miqyaslı problemlərin həllinə töhfə verməyə çalışır”
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı xalqı üçün misilsiz xidmətlər göstərmiş dövlət xadimlərindən biri olmaqla yanaşı həm də ekoloji məsələlərə həssaslıqla yanaşan müdrik insan kimi tarixin yaddaşına yazılıb.  BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər konfransının 29-cu sessiyasının Bakıda keçirilməsi bu dahi şəxsiyyətin ideyalarının Azərbaycanda yaşadıldığına parlaq sübutlardan biridir. Bizim ölkəmiz dünya birliyinin məsuliyyətli üzvü kimi qlobal miqyaslı problemlərin həllinə töhfə verməyə çalışır. Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi xarici siyasət strategiyası beynəlxalq münasibətlər sistemində ləyaqət və məsuliyyətin bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanır. Azərbaycan tərəfdaşları ilə əlaqələri qarşılıqlı hörmət əsasında qurur, müstəqil dövlət kimi suveren hüquqlarına ehtiram göstərilməsini gözləyir. Eyni zamanda ümumbəşəri problemlərin həllində imkanlarını səfərbər etməyə hazır olduğunu nümayiş etdirir.  Ölkəmiz 1995-ci ildə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasını, 2000-ci ildə Kioto Protokolunu, 2016-cı ildə Paris Sazişini, 2024-cü ildə “Qlobal Metan Vədi”ni ratifikasiya etməklə iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin yumşaldılması istiqamətində beynəlxalq səylərə qoşulub.
Bu sözləri Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov COP29 çərçivəsində “Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda” şüarı altında Bakıda keçirilən Dini Liderlərin Qlobal Sammitində səsləndirib.
Ramin Məmmədov bildirib ki, qlobal xarakterli məsələlərə dair bir sıra mötəbər tədbirlərə evsahibliyi etmişik: “Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakıda Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumları, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumları, dini liderlərin zirvə toplantıları, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu kimi mühüm tədbirlər keçirilib.  Bu faktlar Azərbaycanın beynəlxalq öhdəliklərinə nə qədər məsuliyyətlə yanaşdığımızın göstəricisidir.  Dini liderlərin Qlobal Bakı Sammitinin dünyaya verəcəyi mesaj gələcək təhlükələri dəf etmək üçün son dərəcə mühüm əhəmiyyətə malik olacaqdır. Bu mesajın bir hissəsi beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyektlərinə çağırış ola bilər. Çünki qlobal istiləşmənin fəsadlarını azaltmaq üçün dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların daha gərgin işləməsinə ehtiyac var.  Dini liderlərin sammiti, inanclı insanlara tanrının yaratdıqlarını qorumağın vacibliyini bir daha xatırladacaq. Harada yaşamağımızdan, dini əqidəmizdən asılı olmayaraq özümüzün və övladlarımızın gələcəyini qorumaq üçün hər birimizi qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə iştiraka dəvət edəcək. Dini liderlər həm də dini, etnik və sosial mənsubiyyətinə fərq qoymadan insanlara çağırış edəcək. Biz həqiqətən real təhlükənin astanasındayıq. Məsuliyyəti bölüşmək - qlobal çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün ən yaxşı mübarizə üsulumuz, ən effektiv alətimiz ola bilər. Dövlətlərin beynəlxalq münasibətlər sistemində iddialarının və insanların həyatda hədəflərinin olduğu reallıqdır. Lakin bu iddia və hədəflər yaşadığımız planetə, təbiətə, ətraf mühitə qarşı ədalətsizliklə nəticələnən fəaliyyətlər hesabına həyata keçirilməməlidir. İddialarımızı və hədəflərimizi ədalət hissimizlə tənzimləsək, bəşəriyyətin gələcəyini xilas edə bilərik. Dini liderlərin sammiti bu orta xətti tapmaqda bəlkə də ən yaxşı platformadır. Çünki ədalət bütün dinlərin fəlsəfəsində dayanan ümumi anlayışdır”.

Chairman of the State Committee Ramin Mammadov: "As a responsible member of the world community, Azerbaijan is trying to contribute to the solution of global problems"
The name of National Leader Heydar Aliyev is written in the memory of history as one of the statesmen who rendered unparalleled services for his people, as well as a wise person who was sensitive to environmental issues. The holding of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change in Baku is one of the bright proofs that the ideas of this genius are alive in Azerbaijan. As a responsible member of the world community, our country tries to contribute to the solution of global problems. The foreign policy strategy defined by President Ilham Aliyev is based on the principles of equality of dignity and responsibility in the system of international relations. Azerbaijan builds relations with its partners on the basis of mutual respect and expects respect for its sovereign rights as an independent state. At the same time, it demonstrates its readiness to mobilize its capabilities in solving universal problems. By ratifying the UN Framework Convention on Climate Change in 1995, the Kyoto Protocol in 2000, the Paris Agreement in 2016, and the "Global Methane Promise" in 2024, our country joined international efforts to mitigate the negative effects of climate change.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, said these words at the Global Summit of Religious Leaders held in Baku under the slogan "World Religions for a Green Planet" within the framework of COP29.
Ramin Mammadov said that we hosted a number of prestigious events on global issues: "On the initiative of President Ilham Aliyev, important events such as Intercultural Dialogue Forums, Baku International Humanitarian Forums, summits of religious leaders, VII Global Forum of the UN Alliance of Civilizations were held in Baku. These facts show how responsibly we approach Azerbaijan's international obligations. The message that religious leaders will give to the world at the Global Baku Summit will be extremely important to overcome future threats. Part of this message can be a call to the subjects of the international relations system. Because states and international organizations need to work harder to reduce the consequences of global warming. The summit of religious leaders will once again remind people of faith of the importance of protecting God's creation. It will invite each of us to participate in the fight against global climate change, regardless of where we live or our religious beliefs, to protect the future of ourselves and our children. Religious leaders will also appeal to people regardless of their religious, ethnic and social affiliation. We are on the brink of real danger. Sharing the responsibility - may be our best way of fighting, our most effective tool to deal with global challenges. It is a reality that states have claims in the system of international relations and people have goals in life. However, these claims and goals should not be implemented at the expense of activities that result in injustice to the planet we live in, nature, and the environment. If we adjust our demands and goals with our sense of justice, we can save the future of humanity. A summit of religious leaders is perhaps the best platform to find this middle ground. Because justice is a common concept in the philosophy of all religions."