Dini Liderlərin Qlobal Bakı Sammiti yekunlaşıb
Noyabrın 6-da BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Beynəlxalq Müsəlman Ağsaqqallar Şurası, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə "Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda" şüarı altında Bakıda keçirilən Dini Liderlərin Qlobal Sammiti yekunlaşıb.
Tədbirin bağlanış mərasimində təşkilatçı qurumların rəhbər şəxsləri – Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Allahşükür Paşazadə, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) Yer Kürəsi Naminə İnanc Koalisiyasının təsisçisi və direktoru Iyad Abu Moghli, Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri Məhəmməd Əbdülsalam çıxış edərək Qlobal Sammitin qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olacağına inamlarını bildiriblər.
Sammit iştirakçıları tərəfindən Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib. Sənəddə qlobal iqlim dəyişikliyi, biomüxtəlifliyin itirilməsi, səhralaşma, quraqlıq, torpaqların deqradasiyası, meşə yanğınları, ətraf mühitin çirklənməsi, ərzaq təhlükəsizliyi və su qıtlığının yaratdığı problemlərin səbəblərini müzakirə etmək üçün birgə səylərin sürətləndirilməsinin, sağlam ekosistemlərin yaradılması və təkmilləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammitinin iştirakçıları, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür məktubu ünvanlayıblar. Məktubda Azərbaycan Prezidentinin Dini liderlərin qlobal Bakı Sammitinə himayədarlıq etməsi və xüsusi diqqəti tədbirə verilən ən böyük dəyər kimi qiymətləndirilib. COP29 çərçivəsində Dini liderlərin qlobal Sammitinə himayədarlığına, göstərdiyi özəl diqqətə və tədbirin ünvanına dərin məzmunlu müraciətinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlıq bildirilib və COP29-un işində uğurlar arzulanıb. Azərbaycanın insan qardaşlığı yönündə, irqi və dini dözümsüzlük, ksenofobiya hallarına qarşı qətiyyətli mövqeyini dəstəklədiklərini bildirən dini liderlər Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi sayəsində Azərbaycanın dinlər, mədəniyyətlər, sivilizasiyalar arasında dialoq və əməkdaşlığa dair bir çox beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərin, nüfuzlu Zirvə görüşlərinin ənənəvi ünvanı olduğunu qeyd ediblər.
Sammit iştirakçılarının dövlətlərə, beynəlxalq, regional, dini, ictimai təşkilatlara və dini liderlərə, eləcə də Dünya dini liderlərinin COP29 iştirakçılarına müraciətləri qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Dini Liderlərin Bakı Qlobal Sammitinin iştirakçılarının noyabrın 7-də işğaldan azad olunmuş torpaqlarımıza səfər etmələri nəzərdə tutulub.

The Baku Global Summit of Religious Leaders has finished
On November 6, the Global Summit of Religious Leaders held in Baku under the slogan "World Religions for a Green Planet" under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, the State Committee on Affairs with Religious Associations, the International Council of Muslim Elders, the Office of Caucasian Muslims and the UN Environment Program within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), has finished its work.
At the closing ceremony of the event, the leaders of the organizing institutions - Chairman of the Caucasus Muslims Office Allahshukur Pashazade, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov, founder of the United Nations Environment Program (UNEP) Coalition of Faith for the Earth and Director Iyad Abu Moghli, Chairman of the Council of Muslim Elders Muhammad Abdulsalam expressed their confidence that the Global summit will achieve the set goals.
The Baku Declaration was adopted by the participants of the summit. The document highlighted the importance of accelerating joint efforts to address the causes of global climate change, biodiversity loss, desertification, drought, land degradation, forest fires, environmental pollution, food security and water scarcity, and to create and improve healthy ecosystems.
The participants of the Baku Global Summit of world religious leaders addressed a letter of thanks to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. In the letter, the patronage and special attention of the President of Azerbaijan to the Baku Global Summit of religious leaders was evaluated as the greatest value given to the event. President of Azerbaijan Ilham Aliyev was thanked for his patronage of the Global Summit of Religious Leaders within the framework of COP29, his special attention and his profound address to the address of the event, and he wished success in the work of COP29. Expressing their support for Azerbaijan's decisive position in the direction of human brotherhood, against racial and religious intolerance, and xenophobia, the religious leaders noted that thanks to the political will of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is the traditional address of many internationally important events and prestigious summits on dialogue and cooperation between religions, cultures, and civilizations.
The appeals of the summit participants to the states, international, regional, religious, public organizations and religious leaders, as well as the world religious leaders to the COP29 participants, were accepted.
It should be noted that the participants of the Baku Global Summit of Religious Leaders are scheduled to visit our lands freed from occupation on November 7.