Xaçmazda keçirilən regional konfrans başa çatıb
“Dini müstəvidə ideoloji təhlükəsizlik: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda Xaçmaz şəhərində keçirilən regional konfrans işini panel sessiyalarla davam etdirib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılovun moderatorluğu ilə keçirilən 1-ci paneldə  “Şimal bölgəsində dini durum: mövcud vəziyyət və qarşıda duran vəzifələr” mövzusu müzakirə edilib.
Dövlət Komitəsinin Regionlarla iş şöbəsinin müdiri Ramin Xudayev şimal bölgəsindəki dini durum haqqında ətrafı məlumat verərək, bir sıra məsələlərə diqqət çəkib.
Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı Aparatının İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsi müdirinin müavini – dini qurumlarla işin təşkilatçısı Ceyhun Musayev dinin siyasiləşdirilməsinin mənfi təzahürləri, o cümlədən dini-ideoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində atılması vacib olan addımlardan danışıb.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru Mehman İsmayılov dini radikalizmlə mübarizədə ənənəvi irfan məktəbinin, həmçinin bölgə üçün xas olan dini ənənələrin din xadimləri arasında milli müstəvidə təbliğinin vacibliyinə toxunub.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Xaçmaz rayonu üzrə qazısı Yaşar Rzayev dini müstəvidə ideoloji təhlükəsizliyin təhdidə məruz qaldığı sosial şəbəkə platformalarında maarifləndirmənin önəmini vurğulayıb.
Regional konfransın “Ənənəvi İslam: tarixi təcrübə və müasir reallıqlar” adlı panel sessiyasına Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov moderatorluq edib.
Aİİ-nin müəllimi, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Nizayov İslam dinində adət-ənənələrin yeri və Azərbaycandaki ənənəvi İslamin ictimai-sosial resursları barədə fikirlərini bölüşüb.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktorunun müavini Ceyhun Əliyev milli kimlik – dini kimlik toqquşmasının ortaya çıxmasına, milli şüur, vətənpərvərlik, adət-ənənə və ənənəvi dəyərlərin zəiflədilməsinə yönəlmiş destruktiv tendensiyalar haqqında fikirlərini səsləndirib.
Aİİ-nin müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvüsal Məmmədov isə çıxışında fərqli fikirlərə, məzhəblərə münasibətdə tolerantlıq və dialoqun roluna toxunub.
Aİİ-nin müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, “İlahiyyat” məscidinin imamı Vüqar Səmədov “Ənənəvi dindarlıq və müasir çağırışlar” mövzusunda çıxış edib.
Regional konfransın əsas hədəfləri ilə bağlı aparılan fikir mübadiləsi və səsləndirilən təkliflərdən sonra tədbir yekunlaşıb.

The regional conference in Khachmaz has ended
The regional conference held in Khachmaz on the topic "Ideological security at the religious level: challenges and perspectives" continued with panel sessions.
In the 1st panel moderated by the Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Gunduz Ismayilov, the topic "Religious situation in the Northern region: current situation and future tasks" was discussed.
Ramin Khudayev, head of the Department of Regional Affairs of the State Committee, gave information about the religious situation in the northern region and drew attention to a number of issues.
Jeyhun Musayev, deputy head of the social-political and humanitarian affairs department of the Office of the Head of the Executive Power of Khachmaz District - organizer of the work with Religious Institutions, spoke about the negative manifestations of the politicization of religion, including the steps that must be taken in the direction of ensuring religious-ideological security.
Mehman Ismayilov, the director of Baku Theological College, touched upon the importance of the traditional gnostic school, as well as the promotion of religious traditions unique to the region among religious figures at the national level, in the fight against religious radicalism.
Yashar Rzayev, gazi of the Khachmaz region of the Caucasian Muslims Department, emphasized the importance of education on social network platforms, where ideological security is threatened at the religious level.
The panel session "Traditional Islam: historical experience and modern realities" of the regional conference was moderated by Agil Shirinov, rector of the Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
Ahmet Nizayov, teacher of AIT, PhD in theology, associate professor, shared his views on the place of traditions in the Islamic religion and the public and social resources of traditional Islam in Azerbaijan.
Jeyhun Aliyev, the deputy executive director of the Fund for Propagation of Moral Values, voiced his opinion about the destructive trends aimed at the emergence of the clash of national identity and religious identity, the weakening of national consciousness, patriotism, traditions and traditional values.
Elvusal Mammadov, a teacher of the AIT, a doctor of philosophy, and an associate professor, touched on the role of tolerance and dialogue in relation to different opinions and sects.
Vugar Samadov, teacher of AIT, doctor of philosophy, imam of "Ilahiyyat" mosque, gave a speech on "Traditional religiosity and modern challenges".
The event was concluded after the exchange of ideas and suggestions regarding the main goals of the regional conference.