Xaçmazda “Dini müstəvidə ideoloji təhlükəsizlik: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda regional konfrans keçirilir
Dekabrın 5-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Xaçmazda “Dini müstəvidə ideoloji təhlükəsizlik: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda regional konfrans keçirilir.
Tədbirdən öncə konfrans iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəhərin mərkəzində ucaldılan abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüblər.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev və ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü, suverenliyi uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev konfransı giriş sözü ilə açaraq, Azərbaycanın keçdiyi sürətli inkişaf yoluna diqqət çəkib. Bildirib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin siyasi iradəsi və qətiyyəti, rəşadətli ordumuzun gücü, eləcə də xalqımızın birliyi sayəsində qazandığımız tarixi qələbə nəticəsində vaxtilə işğal altında olan, düşmən tərəfindən viran edilən torpaqlarımızda bu gün həyat yenidən canlanır, məcburi köçkünlərimiz öz yurd-yuvalarına qayıdır. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 konfransında əldə edilən nəticələrin əhəmiyyətini vurğulayan E.Rzayev mötəbər tədbirin ölkəmizin artan nüfuzuna daha bir töhfə qatdığını qeyd edib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov çıxışında Azərbaycanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ardıcıl siyasəti nəticəsində möhkəmləndirilmiş ideoloji təhlükəsizlik modelinin üstünlükləri barədə danışıb. Komitə sədri  dinlərin birləşdirici, sülhü, bərabərliyi təşviq edən fəlsəfəsinin fərqli bir obrazda təqdim olunmasının cəmiyyətdəki rolunun təhrif olunmasına rəvac verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ilahiyyatçıların, din xadimlərinin, eləcə də müvafiq dövlət qurumlarının başlıca vəzifəsi dinin ayırıcı deyil, birləşdirici faktor kimi təqdim edilməsi olmalıdır. Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində Dövlət Komitəsinin təşkil etdiyi regional konfransların əsas ideyası da məhz bu həqiqəti ictimaiyyətə çatdırmaqdan ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa Dövlət Komitəsinin regionlarda keçirdiyi konfransların əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirib ki, maarifləndirmə tədbirləri həm də Azərbaycandakı dövlət-din münasibətlərinin real vəziyyətini müzakirə etmək baxımından xüsusi rola malikdir. Ölkəmizdə dövlətin dinə münasibətinin loyallıq prinsiplərinə əsaslandığını deyən deputat vətəndaşların dini etiqad azadlığının Konstitusiya və müxtəlif qanunlarla təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.Vurğulayıb ki, dünyanın müxtəlif yerlərində dindən əsl məqsədinə uyğun istifadə edilməyərək siyasiləşdirilməsinə cəhdlərin göstərilməsi, dini ehkamların zamanın tələbinə uyğunlaşdırılmaması problemləri mövcud olsa da, respublikamızda Prezident cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü  siyasət nəticəsində tolerantlıq, multikulturalizm, vəhdət ənənələri həyat tərzimizə çevrilib.
Qeyd edək ki, regional konfrans işini “Şimal bölgəsində dini durum: mövcud vəziyyət və qarşıda duran vəzifələr” və “Ənənəvi İslam: tarixi təcrübə və müasir reallıqlar” mövzularında panel sessiyalarla davam etdirir.

A regional conference on "Ideological security at the religious level: challenges and perspectives" is being held in Khachmaz
On December 5, organized by the State Committee on Affairs with Religious Associations, a regional conference on "Ideological security at the religious level: challenges and perspectives" is being held in Khachmaz.
Before the event, the participants of the conference visited the monument of Great Leader Heydar Aliyev erected in the center of the city and laid flowers in front of it.
The conference started with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity and sovereignty of our country was commemorated with a minute's silence.
Elnur Rzayev, the head of Khachmaz Region Executive Power, opened the conference with an introductory speech and drew attention to the rapid development path of Azerbaijan. He said that thanks to the political will and determination of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the strength of our brave army, as well as the unity of our people, as a result of the historic victory we won, life is reviving in our lands that were once occupied and devastated by the enemy, and our internally displaced persons are returning to their homes. Emphasizing the importance of the results obtained at the COP29 conference hosted by Azerbaijan, E. Rzayev noted that the prestigious event made another contribution to the increasing prestige of our country.
In his speech, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, spoke about the advantages of the ideological security model, which was authored by National Leader Heydar Aliyev in Azerbaijan and strengthened as a result of the consistent policy of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The Chairman of the Committee emphasized that presenting the unifying, peace and equality philosophy of religions in a different image has led to the distortion of their role in the society. He noted that the main task of theologians, religious figures, as well as relevant state institutions should be to present religion as a unifying factor, not a dividing one. The main idea of the regional conferences organized by the State Committee in different regions of Azerbaijan is to convey this truth to the public.
Fazil Mustafa, Chairman of the Committee of Public Unions and Religious Institutions of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, spoke about the importance of the conferences held by the State Committee in the regions and said that educational events also have a special role in terms of discussing the real state of state-religion relations in Azerbaijan. Stating that the attitude of the state to religion in our country is based on the principles of loyalty, the deputy drew attention to the fact that citizens' freedom of religion is ensured by the Constitution and various laws. He emphasized that in different parts of the world there are attempts to politicize religion without using it according to its true purpose, and even though there are problems of not adapting religious tenets to the needs of the times, As a result of the goal-oriented policy implemented by Mr. Ilham Aliyev, the President of our republic, the traditions of tolerance, multiculturalism, and unity have become our way of life.
It should be noted that the regional conference continues its work with panel sessions on "Religious situation in the Northern region: current situation and future tasks" and "Traditional Islam: historical experience and modern realities".