Şuşada “İdeoloji mübarizədə din amili: mediadan gözləntilər” mövzusunda seminar işini sessiyalarla davam etdirir
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Şuşada “İdeoloji mübarizədə din amili: mediadan gözləntilər” mövzusunda ikigünlük seminar işini sentyabrın 24-də sessiyalarla davam etdirib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinovun moderatorluğu ilə baş tutan “Dini radikalizmlə mübarizə və media” mövzusunda ikinci sessiyada Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini Fuad Nurullayev çıxış edərək bildirib ki, tarixboyu müxtəlif dinlərin daşıyıcıları özündə radikalizmi ehtiva edən davranışlar nümayiş etdiriblər. Dini radikalizm anlayışı əslində həqiqi dini dəyərlərdən tamamilə uzaqdır, çünki həqiqi İslam sülh, mehribanlıq, xoşgörü dinidir. Media nümayəndələrinin dini sahədə maariflənməsinin əhəmiyyətini də diqqətə çatdıran F.Nurullayev vurğulayıb ki, jurnalistlər müqəddəs məqamlar barədə yazarkən diqqətli olmalı, insanların mənəvi hisslərinə qarşı həssas yanaşmalı, həqiqi mənbələrə istinad etməlidirlər.
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti İdarəsinin rəis müavini Zeyni Hüseynov qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının dünyəvi xarakterli olması kənar təsirlərə baxmayaraq, dini zəmində qarşıdurmaların, ayrı-seçkiliyin təhlükəyə çevrilməsini aradan qaldırır. Bu sabitliyin qorunub saxlanılması məqsədilə qanunvericiliyə dəyişikliklər və əlavələr edilir, Daxili İşlər Nazirliyi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və digər hüquq mühafizə orqanlarının birgə təşkilatçılığı ilə respublika ərazisində konfranslar təşkil olunur, radikalizm və ekstremizm kimi neqativ meyillərə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görülür. Bəzən gənclərin dinlə bağlı sualları cavablandıracaq ünvanları virtual məkanda axtardıqlarını qeyd edən Z.Hüseynov cəmiyyətin zərərli təbliğatın hədəfinə çevrilməsinin qarşısını almaq üçün dini məsələlərdə media vasitəsilə sağlam şəkildə maariflənməsinin önəminə toxunub.
Ədliyyə Nazirliyinin Qanunvericilik baş idarəsinin İnzibati və hərbi normativ aktlar idarəsinin məsləhətçisi Natiq Mirzəyev qeyd edib ki, xarici qüvvələrin dindən sui-istifadə cəhdlərinin qarşısının alınmasında mətbuat nümayəndələrinin fəaliyyəti xüsusi önəm daşıyır. Media mənsubları dindən sui-istifadə və dini siyasiləşdirmək cəhdlərini, bunun törədə biləcəyi fəsadları və digər bu kimi amilləri daim diqqətdə saxlamalı, mövzuya son dərəcə həssaslıqla yanaşmalıdırlar. N.Mirzəyev, eyni zamanda dini radikalizm və ekstremizm probleminə qarşı mübarizənin hüquqi əsasları barədə geniş məlumat verib.
Sonra müzakirə olunan məsələlərlə bağlı media nümayəndələri fikirlərini və qeydlərini səsləndiriblər.

The seminar on "The factor of religion in the ideological struggle: expectations from the media" continues its work with sessions In Shusha
The two-day seminar on "Religion factor in ideological struggle: expectations from the media" continued with sessions on September 24 in Shusha, jointly organized by the State Committee on Affairs with Religious Associations and the Fund for Propagation of Moral Values operating under it.
In the second session on "Combating religious radicalism and media" moderated by Agil Shirinov, the rector of the Azerbaijan Institute of Theology, Fuad Nurullayev, Deputy Chairman of the Caucasus Muslims Administration, said that throughout history, the bearers of various religions have shown behaviors that include radicalism. The concept of religious radicalism is actually completely far from true religious values, because true Islam is a religion of peace, kindness, tolerance. F. Nurullayev, who also emphasized the importance of educating media representatives in the religious field, emphasized that journalists should be careful when writing about sacred events, be sensitive to people's moral feelings, and refer to authentic sources.
Zeyni Huseynov, the deputy head of the Press Service Department of the Ministry of Internal Affairs, noted that the secular nature of the Azerbaijani people eliminates the danger of conflicts and discrimination on religious grounds, despite external influences. In order to maintain this stability, changes and additions are made to the legislation, conferences are organized in the territory of the republic with the joint organization of the Ministry of Internal Affairs, the State Committee on Affairs with Religious Associations and other law enforcement agencies, and preventive measures are taken against negative trends such as radicalism and extremism. Noting that sometimes young people look for addresses to answer questions about religion in the virtual space, Z. Huseynov touched on the importance of healthy education on religious issues through the media in order to prevent the society from becoming a target of harmful propaganda.
Natig Mirzayev, consultant of the Administrative and Military Normative Acts Department of the Legislation Department of the Ministry of Justice, noted that the activities of press representatives are of special importance in preventing the attempts of foreign forces to abuse religion. Members of the media should always keep in mind the abuse of religion and attempts to politicize religion, its consequences and other similar factors, and should approach the issue with extreme sensitivity. At the same time, N. Mirzayev gave extensive information about the legal basis of the fight against the problem of religious radicalism and extremism.