Səyavuş Heydərov: Bəzi qüvvələr öz maraqlarını təmin etmək üçün dindən vasitə kimi istifadə edirlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini (DQİDK) Səyavuş Heydərov fevralın 18-də Özbəkistanda “Radikalizm, ekstremizm və terrorizmlə mübarizədə gənclərin rolu" mövzusunda keçirilən beynəlxalq videokonfransda iştirak edib.
Tədbirdə BMT, ATƏT, Aİ və s təşkilatların, eləcə də  dünyanın bir çox  ölkəsinin dövlət qurumlarının nümayəndələri, ekspertlər iştirak ediblər.
Videokonfransda iştirak edən DQİDK sədrinin müavini “Terrorizm, ekstremizm və radikalizmin qarşısının alınması və mübarizə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıqla bağlı əsas vəzifə və prioritetlərin müəyyən edilməsi” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, terrorizmin səbəblərinin arasında dindən siyasi məqsədlərlə istifadə edilməsi xüsusi çəkiyə malikdir. Bu gün din öz mahiyyətindən uzaqlaşdırılaraq, sürətlə siyasiləşdirilir və bunda bəzi qüvvələrin öz maraqlarını təmin etmək üçün dindən vasitə kimi istifadə etməsi böyük rol oynayır.
Bu prosesin ağır nəticələri İslam dünyasında müşahidə edilməkdədir. Terrorizm, ekstremizm və silahlı münaqişələrə görə bəzi müsəlman ölkələrində dövlətin idarəetmə mexanizmləri iflasa uğrayıb, de-fakto ərazi bütövlükləri pozulub. Səyavuş Heydərov onu da vurğulayıb ki, belə hadisələrin mənfi təsiri İslam dünyası ilə məhdudlaşmır. Qaçqınların Avropa və digər ölkələrə axın etməsi nəticəsində bəzi dövlətlərdə radikal milliyətçi elementlər bu prosesdə din amilini qabardaraq, ondan siyasi məqsədlər üçün istifadə edirlər. Nəticədə cəmiyyətdə ksenofobiya, xüsusilə də İslamofobiya meyilləri güclənir.
Çıxışında bu kimi mənfi təzahürlərin qarşısının alınması yollarına toxunan sədr müavini dinin siyasi məqsədlər naminə istifadə edilməsinin qarşısının alınması, dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq ənənələrinin qorunması, inkişaf etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, terrorizm, ekstremizm və radikalizmin qarşısını almağın yolu din haqqında anlayışların müasir dövrün tələblərinə və çağırışlarına uyğun yenilənməsindən keçir. Dinin sabit, dəyişilməz prinsiplərini əsrlərboyu adət-ənənələrdən gələrək dinə hopmuş, dini hökmlər kimi insanlara sırınmağa çalışılan xüsusiyyətlərdən ayırd etmək vacibdir. Əks təqdirdə, bu, dini şüurun qapanmasına, nəticədə ekstremizm və terrorizmin başlanğıcı olan fanatiklik və radikallığa yol açır.
Eyni zamanda müasir gəncliyin əsas informasiya mənbəyi olan internet resurslarında  ekstremist, terrorist və radikal qrupların fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması istiqamətində müvafiq mexanizmlərin və standartların müəyyənləşdirilməsinə ehtiyac olduğu və bu sahədə beynəlxalq hüquqi normanın düzgün müəyyənləşdirilməsinin sülhə böyük töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Səyavuş Heydərov həmçinin çıxışı zamanı 30 ildən çoxdur ki, ölkəmizin erməni vandalizmi, terrorizmi, ekstremizminin qurbanı olduğunu və Ermənistan tərəfinin təcavüzkar siyasətini və əməllərini gizlətmək üçün bu müharibəyə dini don geyindirməyə çalışdığını, onu müsəlman-xristian münaqişəsi kimi təqdim etməyə, o cümlədən xristian dinini siyasiləşdirməyə cəhd göstərdiyini bildirib. Qısa müddət ərzində zəfər qazanan Azərbaycan dövlətinin səyləri nəticəsində bu siyasətin iflasa uğradığını diqqətə çatdırıb.
Sonda Komitə rəsmisi belə bir aktual mövzuya həsr olunmuş konfransa dəvətə görə təşəkkürünü bildirib və hər bir dövlətin terrorizm, eksremizm və radikalizmə qarşı mübarizəyə öz maraqları çərçivəsində deyil, insanpərvərlik və ümumbəşəri dəyərlərin qorunması kontekstində yanaşmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkib.

Sayavush Heydarov: Certain forces use religion as a tool to pursue their interests.
Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan Sayavush Heydarov participated in the international video-conference on the topic “The Role of Youth in Countering Radicalism, Extremism and Terrorism” in Uzbekistan on February 18th.
Representatives of UN, OSCE, EU, and other organizations of government agencies from several countries and experts have participated in the video-conference.
Participating in the videoconference, Deputy Chairman of the Committee made a speech on the topic “Defining the Main Tasks and Priorities on International Cooperation in Preventing and Countering Terrorism, Extremism and Radicalism”. Sayahush Heydarov stated that the use of religion for political purposes among causes of terrorism has a significant weight. Today, religion is being alienated from its essence and politicized faster, the use of religion by certain forces as a tool to pursue their interests plays a significant role in this.
The Islamic world is witnessing serious consequences of this process. State’s mechanisms of governance have failed, de facto, territorial integrities have been violated in certain Muslim countries due to terrorism, extremism and armed conflicts. The negative impact of such events is not limited to the Islamic world. In several countries, radical nationalist elements exaggerate religious factor in this process and they use it for political purposes as a result of the influx of refugees into the Europe and other countries. Consequently, trends of xenophobia, in particular islamophobia is strengthening in the society, Mr. Heydarov said.
Touching upon the ways to prevent such negative signs, the Deputy Chairman stressed the importance of preventing the use of religion for political purposes, preserving and promoting the traditions of interfaith and intercultural dialogue. The way to prevent terrorism, extremism and radicalism is to update the concepts of religion in accordance with the requirements and challenges of our time.
It is important to distinguish stable, unchanging principles of religion from the features that have been tried to impress people as if they are coming from tradition and obsessed with religion for centuries like religious orders. Otherwise, it leads to the closure of religious consciousness, resulting in fanaticism and radicalism, which is the beginning of extremism and terrorism.
In the meantime, it is necessary to set up relevant mechanisms and standards aimed at restricting activities of extremist, terrorist and radical groups on the Internet, which is the main source of information for the youth of today and correct definition of international legal norms in this regard will contribute to the peace, underlined in his speech.
Azerbaijan has become a victim of Armenian vandalism, terrorism and extremism over three decades and Armenian side attempted to present this war as a religious war, a Muslim-Christian conflict in order to hide its aggressive policy and actions, including the politicization of Christianity. And this policy failed as a result of the efforts by the state of Azerbaijan, which gained a victory in a short period of time, Sayavush Heydarov added to his speech.
In the end, the Committee official thanked for the invitation to the conference related to such a topical issue and drew attention to the importance of each state's approach to combat terrorism, extremism and radicalism not in its own interests, but within the context of preserving humanity and universal values.