Prezident İlham Əliyevin Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşü olub
İyunun 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qahirədə Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşü olub.
Görüşdə Prezident İlham Əliyev Əl-Əzhərdə ikinci dəfə olduğunu xatırladı, Misirə rəsmi səfəri çərçivəsində yenidən burada olmağından və Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşündən məmnunluğunu bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan-Misir münasibətlərinin çox yaxşı səviyyədə olduğunu, ölkələrimiz arasında tarixi əlaqələrin mövcudluğunu qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev bütövlükdə ərəb dövlətləri ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanda dinlər, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun inkişafı ilə bağlı mühüm tədbirlərin keçirildiyini, ölkəmizin dinlərarası dialoqa öz töhfəsini verdiyini bildirdi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyibi ölkəmizə səfərə dəvət etdi.
Azərbaycan Prezidenti ölkəmizin bu il COP29-a ev sahibliyi edəcəyini diqqətə çatdırdı. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Əl-Əzhər ilə birlikdə dini liderlərin növbəti görüşünün COP29 çərçivəsində keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan torpaqlarının otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında qaldığını xatırladaraq, işğal dövründə Azərbaycanın İslam dininə aid maddi-mədəniyyət abidələrinin, o cümlədən 67 məsciddən 65-nin tamamilə dağıdıldığını diqqətə çatdırdı. Prezident İlham Əliyev bu münaqişənin həllinin siyasi yolla mümkün olmadığını təəssüf hissi ilə vurğulayaraq, Azərbaycanın özünümüdafiə hüququndan istifadə edib işğala son qoyduğunu, ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdiyini dedi. Dövlətimizin başçısı azad olunmuş ərazilərdə məscidlərin, İslam irsinin bərpası istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlandığını, artıq beş məscidin bərpa olunduğunu bildirdi. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Azərbaycan İslam həmrəyliyinə töhfə verir və bu istiqamətdə qardaş müsəlman ölkələri ilə birlikdə səylərini davam etdirir.
Azərbaycan Prezidenti Şuşa şəhərinin İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmasının və bu çərçivədə Şuşada keçirilən tədbirlərin önəmini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı, həmçinin vaxtilə Şuşada mövcud olmuş 17 məsciddən 16-sının işğal dövründə tamamilə dağıdıldığını dedi.
Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib bu ziyarətə görə dövlətimizin başçısına təşəkkürünü bildirdi və Misirlə Azərbaycan arasında əlaqələrin çox yaxşı səviyyədə olduğunu qeyd etdi. O, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam təmin etməsindən məmnunluğunu bildirdi. COP29-a dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib bu tədbirdə məmnunluqla iştirak edəcəyini dedi.
Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi Bakıda dünya dini liderlərinin II Sammitinin keçirildiyini xatırladaraq, Azərbaycanın İslam həmrəyliyinə verdiyi töhfəyə görə Prezident İlham Əliyevə şəxsən təşəkkürünü bildirdi və COP29 çərçivəsində də dini liderlərin toplantısının keçirilməsi üçün birgə işlərin aparıldığını qeyd etdi.
O, Əl-Əzhəri Şərifin Azərbaycanda ərəb dilinin tədrisinə öz dəstəyini verməyə hazır olduğunu vurğuladı, Əl-Əzhərdə azərbaycanlı tələbələrin də təhsil aldıqlarını diqqətə çatdırdı.
Ölkəmizdə ərəb dilinin tədrisinə dəstək niyyətinə görə təşəkkürünü ifadə edən Prezident İlham Əliyev tarixən Azərbaycanda ərəb dilinin və İslam mədəniyyətinin tədqiqinə və tədrisinə böyük diqqət yetirildiyini vurğuladı, Bakı Dövlət Universitetində şərqşünaslıq fakültəsinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Şərqşünaslıq İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Ahmed Mohamed Ahmed El-Tayeb, Grand Sheikh of al-Azhar al-Sharif on June 8 in Cairo.
President Ilham Aliyev expressed his pleasure to visit Al-Azhar for the second time and to meet Sheikh of al-Azhar al-Sharif, grand imam Ahmed Mohammed Ahmed El-Tayeb during his official visit to Egypt.
The head of state noted the strong Azerbaijan-Egypt relations and historical ties between the two countries, emphasizing that developing relations with Arab states is a priority for Azerbaijan's foreign policy.
President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan hosts significant events to promote dialogue among religions, cultures, and civilizations, thus, contributing to interfaith dialogue. He invited grand imam Ahmed Mohammed Ahmed El-Tayeb to visit Azerbaijan.
The President highlighted that Azerbaijan would host COP29 this year and proposed holding the next meeting of religious leaders in cooperation with Al-Azhar within the COP29 framework.
The President reminded that Azerbaijani territories were under occupation for nearly thirty years, during which Islamic material and cultural monuments including 65 out of 67 mosques were totally destroyed. He expressed regret that a political resolution to the conflict was not possible and noted that Azerbaijan exercised its right to self-defense, ending the occupation and restoring its territorial integrity and sovereignty. President Ilham Aliyev mentioned the ongoing efforts to restore mosques and Islamic heritage in the liberated areas, with five mosques already restored. He emphasized Azerbaijan's contribution to Islamic solidarity and continued efforts in this direction in cooperation with brotherly Muslim countries.
The President of Azerbaijan underlined the importance of declaring the city of Shusha as the capital of Islamic culture and the events held in Shusha in this context. The head of state also said that 16 out of 17 mosques in Shusha had been completely destroyed during the occupation.
The Grand Sheikh of al-Azhar al-Sharif expressed his gratitude to the head of state for this visit, and noted that the relations between Egypt and Azerbaijan are at a very good level. He hailed Azerbaijan’s fully ensuring its territorial integrity and sovereignty. Expressing his appreciation for the invitation to COP29, Ahmed Mohammed Ahmed El-Tayeb mentioned that he would be pleased to participate in this event.
Recalling that the 2nd Summit of World Religious Leaders was held in Baku, the Sheikh of al-Azhar al-Sharif personally thanked President Ilham Aliyev for Azerbaijan’s contributions to the Islamic solidarity, and underscored the ongoing joint efforts to hold a meeting of religious leaders within the framework of COP29.
He emphasized that al-Azhar al-Sharif is ready to support Azerbaijan in teaching the Arabic language, adding that Azerbaijani students also study at al-Azhar.
Expressing his gratitude for the intention to support the teaching of the Arabic language in Azerbaijan, President Ilham Aliyev emphasized that historically, great attention had been paid to the study and teaching of the Arabic language and Islamic culture in the country. President Ilham Aliyev highlighted the existence of the Faculty of Oriental Studies at Baku State University and the Institute of Oriental Studies at the Azerbaijan National Academy of Sciences.