Prezident İlham Əliyevə Türk Dünyasının Ali Ordeni təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Türk Dünyasının Ali Ordeni təqdim edilib. Ali Orden dövlətimizin başçısına noyabrın 12-də İstanbulda keçirilən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VIII Zirvə Görüşündə Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən təqdim edilib. Türkdilli ölkələrin Dövlət Başçıları Şurasının bununla bağlı qəbul etdiyi Qərarda deyilir: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan Zati-aliləri İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğaldan azad edilməsini və ərazi bütövlüyünün bərpasını təmin edərək türk birliyinə mühüm töhfə verən və bölgədə davamlı sülh və sabitliyin əldə olunmasına yol açan tarixi qələbəyə görə Dövlət Başçıları Şurası Türkiyə Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın təklifi ilə Zati-aliləri İlham Əliyevin böyük şərəflə “Türk Dünyasının Ali Ordeni” ilə təltif edilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir”. Qərarı Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev imzalayıblar.
Ali Ordeni Azərbaycan Prezidentinə təqdim edən Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan deyib:
- Hörmətli Prezident, Əziz qardaşım, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev. Qətiyyətli rəhbərliyinizlə Qarabağda təxminən otuz il davam edən işğala 44 gün kimi qısa müddətdə son qoyulub. Bu, təkcə azərbaycanlı qardaşlarımız üçün deyil, bütün türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət daşımaqdadır. Vətən müharibəsi nəticəsində illərdir tətbiq olunmayan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri həyata keçirilmişdir. Azərbaycan bu yolla beynəlxalq ictimaiyyətin yaddaşına ədalət mesajını həkk etmişdir. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü yenidən təmin etməsi türk dünyasının birliyini və bərabərliyini genişləndirmişdir. Qarabağın azadlığının rəmzi olan “Xarıbülbül” türk dünyası üçün Zəfərin müjdəçisi olmuşdur. Qarabağ Zəfəri ilə təkcə işğal altındakı torpaqlar azad edilməyib, eyni zamanda, bölgəmizdə həsrətini çəkdiyimiz davamlı sülh, sabitlik və əməkdaşlığa gedən yolun da önü açılıb. Fürsətdən istifadə edərək əziz Qardaşım cənab İlham Əliyevə Türk Dünyasının Ali Ordenini təqdim etməkdən dərin məmnunluq duyur, azadlıq yolunda şəhid zirvəsinə ucalan qəhrəmanlarımızı rəhmət və ehtiramla yad edirəm.

President Ilham Aliyev was awarded Supreme Order of Turkic World
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has been awarded the “Supreme Order of Turkic World”. The Supreme Order was presented to the head of state by President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan at the 8th Summit of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States in Istanbul on 12 November. The decision of the Council of the Heads of Turkic-Speaking States says in this connection: “In recognition of the historic victory that ensured the liberation of the territories of the Republic of Azerbaijan and the restoration of its territorial integrity under the leadership of His Excellency Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, the Commander-in-Chief, which significantly contributed to the Turkic unity and paved the way to achieving enduring peace and stability in the region, the Council of Heads of State, upon the proposal of the President of the Republic of Turkey, His Excellency Recep Tayyip Erdogan, hereby decided to award with great honor His Excellency Ilham Aliyev with the “Supreme Order of Turkic World”. The decision was signed by President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Turkey Recep Tayyip Erdogan and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Presenting the Supreme Order to the President of Azerbaijan, President Recep Tayyip Erdogan said:
-Dear President, Dear Brother, Victorious Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev. Under your resolute leadership, the occupation of Karabakh, which lasted about 30 years, was ended in in a matter of 44 days. This is of great importance not only for our Azerbaijani brothers, but also for the entire Turkic world. As a result of the Patriotic War, UN Security Council resolutions that were not implemented for years have finally been implemented. In this way, Azerbaijan has inscribed a message of justice in the memory of the international community. The re-establishment of Azerbaijan's territorial integrity has expanded the unity and equality of the Turkic world. Kharibulbul, which is a symbol of the freedom of Karabakh, was the herald of Victory for the Turkic world. The Karabakh Victory not only liberated the occupied territories, but also paved the way for lasting peace, stability and cooperation in our region. Taking this opportunity, I am deeply pleased to present the Supreme Order of the Turkic World to my dear brother Ilham Aliyev. I remember with gratitude and respect our heroes who rose to the peak of martyrdom on the path to freedom.