Prezident İlham Əliyev və Prezident Sadır Japarov Ağdam Cümə məscidinin bərpadan sonra açılışında iştirak ediblər
Aprelin 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Ağdam Cümə məscidinin bərpadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlət başçılarına məsciddə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, işğaldan azad olunan ərazilərdə tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpası layihələri çərçivəsində Ağdam Cümə məscidindəki işlər yekunlaşıb və məscid əvvəlki görkəminə qaytarılıb. Ağdam şəhərindəki Cümə məscidi memar Kərbəlayı Səfixan Qarabaği tərəfindən 1868-1870-ci illərdə tikilib. Şəhər Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olduğu müddətdə Cümə məscidi ermənilər tərəfindən yandırılaraq vandalizmə məruz qalmışdı.
Torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan sonra 2022-ci ilin martından Ağdam Cümə məscidinin bərpasına başlanılıb. Konservasiya və restavrasiya işləri məscidin ilkin memarlıq üslubuna uyğun olaraq Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılıb. “PAŞA Holdinq” şirkətinin dəstəyi ilə aparılan bərpa işlərinə yerli mütəxəssislərlə yanaşı, xarici mütəxəssislər, Avstriyanın “Brugger&KO Restauratoren GmbH” şirkəti də cəlb olunmuşdu.
Restavrasiya prosesinin qüsursuz yerinə yetirilməsi məqsədilə ilkin tikinti zamanı istifadə olunan materiallar avstriyalı ekspertlər tərəfindən araşdırılıb. Ərazidəki dağıntılar aradan qaldırılıb, məscidin daxilində sütunların və kənar divarların yanında kəşfiyyat qazıntıları, giriş hissəsindəki tarixi daş döşəmənin üzə çıxarılması, tarixi və texniki tələblər əsasında müvafiq suvaq nümunələrinin və laboratoriya analizləri əsasında boya nümunələrinin yaradılması, sınıq günbəzin və tağların taxta konstruksiyalarla bərkidilməsi işləri yerinə yetirilib.
Məscidin eyvan divarlarında daş və birləşmələr qeyri-təbii materiallardan təmizlənərək bərpa olunub, həmçinin bünövrələrin möhkəmləndirilməsi işləri aparılıb. Qırıq minarə daşları bərpa olunub, taxta konstruksiyaların bərpası və konservasiyası işləri görülüb.
Qeyd edək ki, işğal dövründə - 2000-ci il mayın 9-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevə təqdim olunmuş Ağdam Cümə məscidinə aid daş parçası da burada nümayiş etdirilir.
Damdakı günbəzlərin zədələnmiş suvağının aradan qaldırılması, günbəzlərin və anbarların əhəng suyu və əhəng qatı ilə gücləndirilməsi, divar tacının yenidən qurulması və uyğun təbii daşlarla doldurulması prosesi tamamlanıb. Məscidin içindəki daşlar, giriş qapısı bərpa olunub, fasadı tarixi görkəminə uyğun restavrasiya edilib.

On April 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov attended the opening ceremony of the Aghdam Juma Mosque following its restoration.
Anar Alakbarov, Assistant to the President of Azerbaijan, briefed the heads of state on the restoration details.
The restoration of the Aghdam Juma Mosque - part of a larger project to restore historical, cultural, and religious monuments in territories liberated from occupation - returned the mosque to its original appearance. The mosque was built between 1868 and 1870 by architect Karbalayi Safikhan Karabagi. During the city's occupation by Armenian armed forces, the mosque was set on fire and subjected to vandalism.
Restoration work began in March 2022 after the lands were liberated. Conservation and restoration were carried out by the Heydar Aliyev Foundation, adhering to the mosque's original architectural style. The project was supported by PASHA Holding and involved local and international specialists, including Austria's Brugger&KO Restauratoren GmbH.
Austrian experts examined the mosque’s original construction materials used to ensure meticulous restoration. Ruins in the area were cleared and exploratory excavations were conducted, revealing the historical stone pavement at the mosque's entrance.
A stone fragment from the Aghdam Juma Mosque presented to National Leader Heydar Aliyev on May 9, 2000, during the occupation, is now displayed in the mosque.
The damaged plaster on the domes has been repaired, and the domes and vaults have been reinforced with lime water and lime paste. The wall cornice has been rebuilt and filled with appropriate natural stones. Inside the mosque, the stonework and entrance door have been restored, while the façade has been renovated to reflect its historical appearance.