Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan məscidinin açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 18-də Zəngilan məscidinin açılışında iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Zəngilanda yeni məscidin təməli şəhər işğaldan azad edildikdən sonra - 2021-ci il aprelin 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qoyulub. Məscidin tikintisini Heydər Əliyev Fondu “PAŞA Holdinq” MMC-nin dəstəyi ilə həyata keçirib.
Ermənistan 30 illik işğal dövründə əzəli Azərbaycan torpaqlarında olan bütün dini abidələrimizə qarşı vəhşiliklər törədib. Ermənilər şəhər və rayonlarımızda yaşayış və inzibati binaları, bütün infrastrukturu dağıdıb, təbii sərvətlərimizi talan edib, bu ərazilərdəki dini, tarixi, mədəniyyət abidələrimizi vandalizm aktlarına məruz qoyub. O cümlədən Zəngilan rayonundakı tarixi, dini, mədəniyyət abidələrimiz erməni təcavüzünün qurbanları sırasındadır. Burada da müqəddəs ocaqlarımız ermənilər tərəfindən dağıdılıb, təhqir edilib. İşğal dövründə Zəngilan şəhərindəki tarixi məsciddən tövlə kimi istifadə olunub. XIX əsrdə inşa edilmiş və memarlıq abidəsi kimi inventarlaşdırılan məscid dağıdılıb, ilkin görkəmini 70 faizə qədər itirib.
İşğal altında olan ərazilərimiz azad edildikdən sonra Qarabağdakı tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin bərpası layihələri çərçivəsində Zəngilan məscidində bərpa-tikinti işlərinə başlanılmışdı. Yerli və xarici ekspertlərdən ibarət işçi qrup məscidin mövcud binasında qiymətləndirmə aparıb və buna əsasən binanın konservasiyasına qərar verilib.
Konservasiya olunan tarixi məscidin yanında yeni məscid inşa edilib. Yeni məscid binası düzbucaqlı plan quruluşlu, iki minarəli, üç nefli layihələndirilib. Məscid binasında 220 və 100 nəfərlik ibadət zalları yaradılıb. Məscidin minarələri və günbəzi kaşı və kərpicdən yığılıb. İnteryerdə nəqqaşlıq işləri aparılıb, mehrab kaşıdan yığılmış nəbati naxışlarla işlənib. Minbər və şəbəkə elementləri təbii ağacdan hazırlanıb.
İşğal dövründə dağıdılmış tarixi Zəngilan şəhər məscidinin ərazisində isə açıq səma altında sərgi yaradılıb. Sərgi Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində mövcud olmuş bir sıra dini abidələrimizə qarşı törədilmiş vandalizmin ümumi mənzərəsini əks etdirir. Burada işğalın ən ağır fəsadlarından biri kimi bəşəri əhəmiyyətə malik mədəni irsimizin, o cümlədən İslam dininə aid abidələrin qəsdən dağıdılması və məhv edilməsinə dair faktlar yer alıb. Eyni zamanda, bu ərazilərdə yüzlərlə müsəlman qəbiristanlığının məhv edildiyi, müsəlman dini ibadət yerlərinin, məscid və türbələrimizin təyinatının dəyişdirilərək saxtalaşdırıldığı, bir çox hallarda isə tövlə kimi istifadə olunaraq orada dinimizdə haram sayılan heyvanların saxlanıldığı aşkar edilib.

Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended inauguration of Zangilan Mosque
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the Zangilan Mosque.
Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, briefed the head of state and the First Lady on the completed work. The foundation of the new mosque in Zangilan was laid by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on April 26, 2021, following the liberation of the city. The construction of the mosque was carried out by the Heydar Aliyev Foundation with support from PASHA Holding LLC.
During the 30 years of Armenian occupation, numerous atrocities were committed against our religious monuments in our ancestral lands. The Armenians destroyed residential and administrative buildings, devastated the entire infrastructure in our cities and districts, looted our natural resources, and subjected our historical, religious, and cultural monuments to vandalism. The Zangilan district's historical, religious, and cultural monuments were not spared from Armenian aggression, suffering significant destruction and desecration. During the occupation, the historic mosque in Zangilan was repurposed as a stable; built in the 19th century and designated as an architectural monument, lost up to 70 percent of its original appearance.
Following the liberation of the territories, restoration and construction works commenced on the Zangilan Mosque as part of ongoing projects to restore historical, religious, and cultural monuments in Karabakh. A team of local and foreign experts assessed the mosque’s existing structure, leading to a decision to proceed with its conservation.
A new mosque was constructed adjacent to the conserved historical mosque. The new building features a rectangular layout, two minarets and a three-nave plan. It includes prayer halls accommodating 220 and 100 worshippers, respectively, with the minarets and dome made from stone and brick. Interior decoration work includes with the mihrab crafted from stone and adorned with botanical patterns, while the pulpit and lattice elements are made of natural wood.
At the site of the historic Zangilan City Mosque, which was destroyed during the occupation, an open-air exhibition has been established. This exhibition depicts the extensive vandalism inflicted on numerous religious monuments in the Karabakh and East Zangazur territories. One of the most severe consequences of the occupation has been the deliberate destruction of our cultural heritage, including monuments of universal significance related to the Islamic religion. It has also been revealed that hundreds of Muslim cemeteries were destroyed, and the purposes of Muslim places of worship, mosques, and tombs were altered or falsified. In many cases, these places were used as stables for animals considered forbidden (haram) in our religion.