Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Çöl Qala məscidində aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Çöl Qala məscidində aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar.
Bildirildi ki, Heydər Əliyev Fondu Şuşada daha bir tarixi abidənin - Çöl Qala məscidinin bərpası layihəsini həyata keçirir. “PAŞA Holdinq”in dəstəyi ilə aparılan bərpa işlərinə 2023-cü ildən başlanılıb.
Çöl Qala məscidi XIX əsrdə Şuşa şəhərində fəaliyyət göstərən 17 məsciddən biri olub. Məscid Şuşa şəhərinin yuxarı məhəllələrinə daxil olan Çöl Qala məhəlləsinin Qasım bəy Zakir küçəsində yerləşir. Bu tarixi abidə XIX əsrdə Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən inşa olunub. Məscid minarəsiz formada tikilib, Şuşa şəhərinin əksər məscidləri kimi düzbucaqlı, ümumi girişi isə asimmetrik şəkildə düzülmüş əsas fasaddan ibarət olub.
Çöl Qala məscidinin interyeri tamamilə İslam memarlığına uyğundur. Məscidin daxili hissəsi səkkizguşəli dörd daş sütunla bəzədilib. Bu sütunlar ümumi ibadət zalını üç hissəyə ayırır. Məscidin mehrabı ilə üzbəüz ümumi ibadət zalının içərisində qadınlar üçün açıq ibadət zalı tikilib.
Məscid Şuşa şəhərinin işğalından sonra ermənilər tərəfindən dağıdılıb və talan edilib.
Çöl Qala məscidinin yaxınlığında isə XIX əsrə aid Çöl Qala bulağı yerləşir. Bulağın divarları dördbucaq formasında olub və yaxınlığında yerləşən məscidlərin üslubunda tikilib. İşğal dövründə bulaq da dağıdılıb, daş kitabələri məhv edilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed restoration works at Chol Gala Mosque in Shusha
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed the ongoing restoration works at the Chol Gala Mosque in Shusha.
Anar Alakbarov, Assistant to the President of Azerbaijan, briefed the head of state and the First Lady on the restoration process. The project for the restoration of the Chol Gala Mosque, another historical monument in Shusha, is overseen by the Heydar Aliyev Foundation and commenced in 2023 with support from PASHA Holding.
The Chol Gala Mosque was one of the 17 mosques operating in Shusha during the 19th century. It is located on Gasim Bey Zakir Street in the Chol Gala quarter, part of the upper sections of Shusha. This historic monument was constructed in the 19th century by Karbalayi Safikhan Garabaghi. The mosque is distinguished by its lack of a minaret and, like many mosques in Shusha, it features a rectangular design with the main entrance symmetrically located at the front.
The interior of the Chol Gala Mosque adheres to Islamic architectural principles with four octagonal stone columns, dividing the main prayer hall into three sections. A designated prayer area for women is provided opposite the mihrab within the main hall.
The Chol Gala Mosque was destroyed and looted by Armenians following the occupation of Shusha.
Adjacent to the mosque is the Chol Gala Spring, also dating back to the 19th century. The spring features rectangular walls built in a similar style to the nearby mosques. During the occupation, the spring was likewise destroyed, and its stone inscriptions were obliterated.