Prezident İlham Əliyev: "Tarixi-dini abidələrimizin Ermənistan tərəfindən dağıdılması bütün müsəlman dünyasına qarşı edilən cinayətdir"
“Bizim tarixi-dini abidələrimiz Ermənistan tərəfindən dağıdılıb. Dini abidələrimiz təhqir edilib. İşğal edilmiş ərazilərdə məscidlərimiz ermənilər tərəfindən dağıdılıb və bəzi məscidlərdə hətta onlar heyvan saxlayırlar. Bu çirkin əməlləri əks etdirən bir çox video və foto sənədlər, sübutlar vardır. Onları internetdə tapmaq olar. Bu, təkcə bizə qarşı yox, bütün müsəlman dünyasına qarşı edilən cinayətdir”.
Bu fikirləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 7-də İran İslam Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seyid Abbas Musəvinin etimadnaməsini qəbul edərkən səsləndirib.
Prezident İlham Əliyev həmçinin bildirib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü davam edir. Bu təcavüz nəticəsində torpaqlarımızın təxminən 20 faizi işğal altına düşüb. Azərbaycan vətəndaşlarının qaçqın-köçkün vəziyyətinə düşməsi məhz bu işğalın nəticəsidir. Bizə - azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparılıb, Xocalı soyqırımı törədilib.

President Ilham Aliyev: Destruction of our historical and religious monuments by Armenia is a crime against the entire Muslim world
“Armenia has destroyed our historical and religious monuments, desecrated our religious sites. The Armenians have destroyed our mosques in the occupied territories. They even keep animals in some of the mosques. There is extensive video and photo evidence of these ugly deeds. It can be found on the Internet. This is a crime not only against us but also against the entire Muslim world”. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said while receiving credentials of the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran Seyyed Abbas Mousavi.
Armenia's aggression against Azerbaijan continues. As a result of this aggression, about 20 percent of our lands have been occupied. The fact that Azerbaijani citizens have become refugees is the result of this occupation. A policy of ethnic cleansing has been carried out against the Azerbaijanis, the Khojaly genocide has been committed. The head of state underlined.