Prezident İlham Əliyev: "Tarixən olduğu kimi, Azərbaycan və Türkiyə xalqları bu gün də bir-birinin yanındadır"
"Tarixən olduğu kimi, xalqlarımız bu gün də bir-birinin yanındadır, sevincini də, kədərini də birgə yaşayırlar. Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonrakı dövrdə Siz (Rəcəb Tayyib Ərdoğan – red.) başda olmaqla, qardaş Türkiyə dövləti və xalqının Azərbaycanın haqq işinə, ərazi bütövlüyünə göstərdiyi birmənalı siyasi dəstəyini və qətiyyətli mövqeyini heç zaman unutmayacaq." Bu fikirlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100-cü ildönümü münasibətilə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana ünvanlandığı təbrik məktubunda yer alıb.
Dövlət başçısı bildirib ki, biz Şuşa Bəyannaməsi ilə müttəfiqlik səviyyəsinə yüksələn Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrini bundan sonra da bütün sahələrdə gücləndirmək əzmindəyik. Ortaq mənəvi dəyərlər, dini-mədəni köklər kimi sarsılmaz təməllər üzərində qurulmuş dövlətlərarası münasibətlərimiz həm də bölgədə sabitliyin, əmin-amanlığın, inkişafın və təhlükəsizliyin zaminidir: "Əminəm ki, ən böyük sərvətimiz olan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığını və birliyini əbədiyyətədək yaşatmaq və daha da möhkəmləndirmək, hərtərəfli əməkdaşlığımızı inkişaf etdirmək yolunda üzərimizə düşən şərəfli missiyamızı bundan sonra da birgə və uğurla yerinə yetirməyə davam edəcəyik”, - deyə dövlətimizin başçısı qeyd edib."
Bu tarixi gündə qardaş Türkiyə xalqının sevincinə qoşulduğunu bildirən Prezident İlham Əliyev Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğana möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, ali dövləti fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər, Türkiyə Respublikasına daim rifah, firavanlıq və yüksəliş arzulayıb.

President Ilham Aliyev: "As was the case throughout history, peoples of Azerbaijan and Türkiye stand with each other today"
“As was the case throughout history, our peoples stand with each other today, experience both joy and sorrow together. The people of Azerbaijan will never forget the unequivocal political support and resolute position of the brotherly Turkish state and people led by you (Recep Tayyip Erdogan – ed.) for the just cause and territorial integrity of Azerbaijan during and after the Patriotic War,” President of Azerbaijan Ilham Aliyev said in his congratulatory letter to President Recep Tayyip Erdogan on the occasion of the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Türkiye.
The head of state has said that we are determined to strengthen Azerbaijan-Türkiye relations, which have been raised to the level of alliance after the Shusha Declaration. Our intergovernmental relations are built on an unshakable foundation of common moral values, religious and cultural roots, and are also a guarantee of stability, peace, development and security in the region: “I am sure that we will continue to carry out our honorable mission jointly and successfully in order to keep forever the Azerbaijan-Türkiye brotherhood and unity, which is our greatest asset, further strengthen it and develop our comprehensive cooperation.”- the head of state stressed.
“On this historic day, I share in the joy of you and the people of brotherly Türkiye, and wish you good health, happiness and success in your responsible state activities, and the Republic of Türkiye everlasting prosperity, well-being and development,” the head of state pointed out.