Prezident İlham Əliyev: "Qafqaz Albaniyasına aid olan tarixi abidələr, kilsələr bizim tarixi-mədəni sərvətimizdir"
Dövlət başçısı: "Erməni “tarixçiləri” və saxtakarlar qədim alban kilsələrini saxtakarlıqla erməniləşdiriblər"
“Kəlbəcərin tarixi abidələri bizim böyük sərvətimizdir. Həm məscidlər, həm kilsələr bizim tarixi sərvətimizdir. Azərbaycan xalqı onu yaxşı bilir və bütün dünya bilməlidir ki, Kəlbəcərdə mövcud olan kilsələr qədim Qafqaz Albaniyası dövlətinə məxsusdur”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev noyabrın 25-də xalq müraciəti zamanı bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, bunu təsdiqləyən bir çox tarixi sənədlər var. “Bu, heç kəsə sirr deyil. Sadəcə olaraq, erməni “tarixçiləri” və saxtakarlar qədim alban kilsələrini saxtakarlıqla erməniləşdiriblər, öz yazılarını oraya əlavə ediblər və bu kilsələri özününküləşdiriblər. Tarixə baxmaq kifayətdir, hər kəs görsün ki, 1830-cu illərdə çar Rusiyası alban kilsəsini ləğv etdi, alban kilsəsinin bütün mülkiyyətini erməni Qriqoryan kilsəsinə verdi və erməni keşişləri, onların havadarları bu kilsələri mənimsəməyə başladılar. Qafqaz Albaniyasının tarixini silmək, unutdurmaq onların başlıca vəzifəsi idi. Amma biz imkan vermədik. Azərbaycanda bu məsələ ilə bağlı kifayət qədər böyük elmi baza var, əsərlər var. Bu əsərlər nəinki elm ictimaiyyətinə, bütövlükdə dünya ictimaiyyətinə çatdırılır və çatdırılmalıdır. Qafqaz Albaniyası böyük dövlət olub. Onun paytaxtı Qəbələ şəhəri olub. Qafqaz Albaniyasına aid olan tarixi abidələr, kilsələr bizim tarixi-mədəni sərvətimizdir. Biz bu kilsələri qoruyuruq. Mən bu kilsələrdə dəfələrlə olmuşam, Şəki şəhərində, Qəbələ rayonunda, Udi kilsəsində. Bildiyiniz kimi, müharibə dövründə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Nic qəsəbəsində qədim Udi Qafqaz Albaniyası kilsəsinin təmir işləri yekunlaşdı və bu kilsənin açılışı oldu. Biz bu kilsələri mədəni sərvətimiz kimi qoruyuruq. Ona görə, heç kim narahat olmasın. Bu kilsələr bundan sonra da dövlət tərəfindən qorunacaq”
Prezident İlham Əliyev onu da vurğulayıb ki, Azərbaycanın multikulturalizmlə, dinlərarası münasibətlə bağlı apardığı siyasət bütün dünya tərəfindən, dünya liderləri tərəfindən təqdirlə qarşılanır. “Narahatlıq ifadə etmək istəyən bəzi Qərb dairələri bizim dağılmış məscidlərə baxsınlar, Ağdam, Şuşa, Zəngilan, Cəbrayıl, Füzuli məscidlərinə və digər məscidlərə. O məscidlər ya dağıdılıb, ya da ki, təhqir edilib, donuzlar saxlanılıb. Niyə bu, narahatlıq doğurmurdu? Otuz il bu barədə niyə heç kim məsələ qaldırmırdı, bizdən başqa? Mən bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq tribunalardan, beynəlxalq kürsülərdən, xarici həmkarlarımla təmaslar əsnasında qaldırmışdım. Nə üçün buna heç kim narahatlıq ifadə etmirdi? Nə üçün bu məsələ ilə bağlı heç kim beynəlxalq heyət göndərmək istəmirdi? Bu suallara cavab istəyir Azərbaycan xalqı. Biz bu cavabı bilirik. Ona görə bir daha demək istəyirəm, bizim işimizə qarışmaq istəyən, yaxud da ki, nədəsə ittiham etmək istəyən getsin, ilk növbədə, güzgüyə baxsın”-, deyə ölkə Prezidenti əlavə edib.

President Ilham Aliyev: Armenian “historians” and fraudsters have fraudulently Armenianized ancient Albanian churches
“The historical sites of Kalbajar are our great asset. Both mosques and churches are our historical treasures. The people of Azerbaijan know this well, and the whole world should know that churches in Kalbajar belong to the ancient state of Caucasian Albania”. President Ilham Aliyev expressed these opinions in his address to the nation on November 25.
The head of State emphasized that there are many historical documents confirming this. This is not a secret. Armenian “historians” and fraudsters have simply Armenianized ancient Albanian churches, added their own inscriptions on them and appropriated these churches. Suffice it to look at history and anyone can see that in the 1830s, Tsarist Russia abolished the Albanian Church, gave all the property of the Albanian Church to the Armenian Gregorian Church, and Armenian priests and their patrons began to appropriate these churches. Their main task was to erase the history of Caucasian Albania. But we did not allow that to happen. Azerbaijan has a broad scientific base on this issue. There are research works available. These works are and should be shared not only with the scientific community, but also with the world community as a whole. Caucasian Albania was a great state. Gabala was its capital. Historical sites and churches belonging to Caucasian Albania are our historical and cultural heritage. We are protecting these churches. I have visited these churches many times – in the city of Shaki, in Gabala district, the Udi church. As you know, during the war, on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, the repairs of the ancient Udi Caucasian Albanian Church in Nij settlement was completed and this church was opened. We are protecting these churches as our cultural heritage. Therefore, no-one should be worried. These churches will continue to be protected by the state”.
President mentioned that Azerbaijan's policy on multiculturalism and inter-religious relations is praised by the whole world and world leaders. “Let certain Western circles who want to express their concern look at our destroyed mosques, the Aghdam, Shusha, Zangilan, Jabrayil, Fuzuli and other mosques. These mosques have either been destroyed or desecrated – pigs were kept in them. Why isn’t this causing concern? Why has no-one raised this issue for 30 years except for us? I have repeatedly raised this issue from international forums and in contacts with my foreign colleagues. Why wasn’t anyone worried about that? Why didn't anyone want to send an international delegation on this issue? The Azerbaijani people want answers to these questions. We know the answer. Therefore, I want to say again that those who want to interfere in our work or to accuse us of something should first of all look in the mirror.- the head of State added