Prezident İlham Əliyev: "Ölkəmizdə mövcud olan multikultural dəyərlərin təşviqi həyata keçirdiyimiz dövlət siyasətinin başlıca istiqamətlərindəndir"
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın yəhudi icmasını təbrik edib.
Sizi – Azərbaycanın yəhudi icmasını yeni il bayramınız Roş ha-Şana münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hər birinizə ən səmimi arzu və diləklərimi yetirirəm.
Ayrı-ayrı xalqlar və dinlər arasında qarşılıqlı hörmət və etimad mühitinin hökm sürdüyü Azərbaycanda məskunlaşan və buranı özünə doğma vətən bilən yəhudi icması yüz illərdir ki, sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayaraq özünəməxsus adət-ənənələrini, dil və mədəniyyətini qoruyub saxlamış, tarixin heç bir dönəmində antisemitizm və ayrı-seçkiliklə üzləşməmişdir.
Əsrlər boyu ölkəmizdə mövcud olan multikultural dəyərlərin, dözümlülük prinsiplərinin və mədəni özünüifadə müxtəlifliyinin təşviqi həyata keçirdiyimiz dövlət siyasətinin başlıca istiqamətlərindəndir.
Təqdirəlayiq haldır ki, yəhudi əsilli həmvətənlərimiz cəmiyyətimizin ayrılmaz hissəsi olaraq, digər xalqların və etiqadların nümayəndələri ilə birlikdə respublikamızda gedən böyük quruculuq işlərində yaxından iştirak edir, müasir Azərbaycanın inkişafı və tərəqqisi naminə səylərini əsirgəmir, dövlət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsində vətəndaşlıq borcunu ləyaqətlə yerinə yetirirlər.
Əziz dostlar!
Roş ha-Şana yeniliyi, mənəvi saflığı, xeyirxahlıq və həmrəylik duyğularını təcəssüm etdirir. Qoy, bu nurlu bayram ailələrinizə səadət, süfrələrinizə xeyir-bərəkət gətirsin.

President Ilham Aliyev: “The promotion of multicultural values, which have existed in our country are among priority directions of our state policy”
President Ilham Aliyev congratulates Jewish community of Azerbaijan.
The letter reads:
I sincerely congratulate you, the Jewish community of Azerbaijan, on the occasion of your New Year holiday, Rosh Hashanah, and convey my heartfelt wishes to all of you.
The Jewish community of Azerbaijan, a country where there is an atmosphere of mutual respect and trust between different peoples and religions, considers this place to be their homeland. You have been living in Azerbaijan in peace and tranquility for hundreds of years, preserving your unique traditions, language and culture, and have never faced anti-Semitism and discrimination.
The promotion of multicultural values, principles of tolerance and diversity of cultural self-expression, which have existed in our country for centuries, are among priority directions of our state policy.
It is commendable that our compatriots of Jewish origin, as an integral part of our society, closely participate in the great construction work in our country together with representatives of other nations and faiths, spare no effort for the development and progress of modern Azerbaijan, and honorably fulfill their civic duty in the further strengthening of our state independence.
Dear friends!
Rosh Hashanah embodies the feelings of innovation, spiritual purity, kindness and solidarity. May this bright holiday bring happiness to your families and blessings to your tables.