Prezident İlham Əliyev: “Laçın şəhərində Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə məscid inşa ediləcək”
“Laçın şəhərində Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə məscid inşa ediləcək. Məscidin təməlini də mən Laçında olarkən özüm şəxsən qoydum və çox gözəl yerdə bizim dini məbədimiz yaxın gələcəkdə inşa ediləcəkdir” Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev Məsim Məmmədovu Prezidentin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəsi təyin olunması ilə əlaqədar qəbul edərkən bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, bununla paralel olaraq, Zabux və Sus kəndlərinin tamamilə yenidən qurulması prosesinə start vermişik: “Zabux kəndində 1000-dən çox, Sus kəndində isə 300-dən çox insan yerləşəcək. Xaricdə yaşayan ermənilər Zabux kəndində, yenə də deyirəm, o cinayəti törədən Ermənistan dövləti ilə birlikdə bir kənd salmışdılar, evlər tikmişdilər. O evlərdə indi bizim hərbi birləşmələrimizin şəxsi heyəti yerləşir. Ancaq Zabux kəndinin sakinləri üçün tamamilə yeni kənd salınır. Bununla yanaşı, bildirməliyəm ki, Güləbird və Qorçu kəndlərinin Baş planı mənim tərəfimdən təsdiqləndi”
Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb ki, Birinci mərhələdə Güləbird kəndində 2400, Qorçu kəndində isə 1300 insanın yerləşməsi nəzərdə tutulur. Yəni, gətirdiyim bütün bu rəqəmləri nəzərə alaraq, hər kəs görə bilər ki, yaxın gələcəkdə - bu il və gələn il biz Laçın rayonuna təqribən 10 minə yaxın, bəlkə də çox keçmiş köçkünü yerləşdirəcəyik. “Onu da bildirməliyəm ki, Laçın şəhərinin bütün infrastrukturu yenidən qurulur – su xətləri, kanalizasiya xətləri, elektrik enerjisi xətləri, yollar, Laçın şəhərinin bütün daxili yolları yenidən qurulur. Daxili yolların uzunluğu təqribən 50 kilometrdən çoxdur. Laçın şəhərinin memarlıq üslubu da göz oxşayır. Yəni, bu, nəinki Azərbaycanın dünya miqyasında ən gözəl şəhərlərindən birinə çevriləcək,- nəzərə alsaq ki, Laçının çox füsunkar təbiəti - meşələri, dağları, çayları var,- bu, bir cənnət məkan olacaqdır. Bax, biz bu işləri görürük və bu, görülən işlərin, sadəcə, bir hissəsidir. Biz azad edilmiş bütün torpaqlarda indi genişmiqyaslı quruculuq işləri aparırıq və bu işləri öz hesabımıza görürük və görəcəyik”-, deyə Azərbaycan Prezidenti əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “A mosque will be built in the city of Lachin by the Heydar Aliyev Foundation”
“A mosque will be built in the city of Lachin by the Heydar Aliyev Foundation. I personally laid the foundation of the mosque while I was in Lachin, and our religious temple will be built in a beautiful location in the near future”. President Ilham Aliyev has said as he received Masim Mammadov due to his appointment as Special Representative of the President in Lachin district, which is included in East Zangezur economic region.
The head of state has noted that in parallel with this, we have started the process of completely rebuilding the villages of Zabukh and Sus: “More than 1,000 people will be settled in the village of Zabukh and more than 300 in the village of Sus. The Armenians living abroad built a village and houses in the village of Zabukh. This did that together with the Armenian state, which committed that crime. Our military personnel are now based in those houses. However, a completely new village is being built for the residents of Zabukh village. Along with this, I must state that I have approved the master plan of Gulabird and Gorchu villages”.
President Ilham Aliyev has emphasized that at the first stage, 2,400 people will be settled in the village of Gulabird and 1,300 in Gorchu village. So taking into account all these figures, everyone can see that we will settle about 10,000 people, perhaps even more former displaced people in Lachin district in the near future – this year and in 2024. “I should also note that the entire infrastructure of the city of Lachin is being rebuilt – water lines, sewage lines, electricity lines, roads, all internal roads of the city of Lachin are being rebuilt. The length of internal roads is more than 50 kilometers. The architectural style of the city of Lachin is also pleasing to the eye. So it will become one of the most beautiful cities not only in Azerbaijan but also in the world. Considering that Lachin has a very charming nature, forests, mountains and rivers, it will be a paradise. So we are doing this work, and this is just a part of the major work being done. We are now carrying out large-scale construction work on all the liberated lands. We are doing it and will continue to do this work at our own expense”- President of Azerbaijan has added.