Prezident İlham Əliyev: “İşğal zamanı mədəni və dini abidələrimiz, məscidlərimiz məqsədli şəkildə dağıdılıb, təhqir və talan edilib”
“Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğal zamanı şəhərlərimiz və kəndlərimiz, mədəni və dini abidələrimiz, məscidlərimiz məqsədli şəkildə dağıdılıb, təhqir və talan edilib. Hətta məscidlərdən heyvan saxlamaq üçün tövlə kimi istifadə olunurdu”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev oktyabrın 13-də Astanada Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin 6-cı Zirvə Toplantısının plenar iclasında çıxışı zamanı deyib.
Dövlət başçısı təəssüflə qeyd edib ki, 30 il ərzində biz erməni cəmiyyətinin bu cür vandalizmə qarşı heç bir etirazını eşitmədik, əksinə, hətta bu dağıntılar, erməni vandallar və hərbi cinayətkarlar təqdir edilir və qəhrəmanlaşdırılırdı: “Ermənistan Azərbaycanın mülki əhalisinə və hərbçilərinə qarşı sistemli şəkildə müharibə cinayətləri törədib. Birinci Qarabağ müharibəsindən bəri 3900-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşı itkin sayılır. Onların əksəriyyəti işgəncələrə məruz qalıb, öldürülüb və kütləvi məzarlıqlarda basdırılıb. Biz işğaldan azad edilmiş iki kənddə bu il kütləvi məzarlıqlar aşkar etdik. Ermənistan Azərbaycana itkin düşənlərin taleyi və kütləvi məzarlıqların dəqiq yerləri barədə məlumat təqdim etməlidir. Biz iki ilə yaxındır ki, bu məlumatı tələb edirik, ancaq Ermənistan hökuməti bunu Azərbaycanla bölüşməkdən imtina edir və bununla da özünü Ermənistanın əvvəlki rejimlərinin cinayətkar liderləri ilə assosiasiya edir”.
Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, Azərbaycan dünyada mina ilə ən çox çirklənmiş ölkələr sırasındadır. İlkin hesablamalara görə, Ermənistan işğal zamanı bir milyondan çox mina basdırıb. İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından keçən iki il ərzində 250-dən çox Azərbaycan vətəndaşı mina partlayışları zamanı həlak olub və ya ağır yaralanıb. Beynəlxalq mütəxəssislərin hesablamalarına görə, Azərbaycana ərazilərin minalardan təmizlənməsi məsələsini həll etmək üçün təxminən 30 il və 25 milyard ABŞ dolları lazımdır: “Minalardan təmizlənmə ilə paralel, indi Azərbaycan həm də işğaldan azad olunmuş ərazilərdə öz resursları hesabına genişmiqyaslı quruculuq işləri aparır. Biz, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışı prosesinə başlamışıq. “Böyük Qayıdış” adlanan proqram artıq başlayıb. Qarabağ münaqişəsinin həll olunmasına baxmayaq, Ermənistan sərhəddə təxribatlar törətməkdə davam edir, bunlardan sonuncusu isə bu ilin sentyabr ayında törədilib. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistanın hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün qətiyyətli əks-həmlə əməliyyatına başlamağa məcbur oldu. Bütün bu təxribatlara görə məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür. Ermənistan tərəfindən törədilmiş etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlının 30 il ərzində əziyyət çəkməsinə, misli görünməmiş vəhşiliyə, yüzlərlə şəhər və kəndimizin dağıdılmasına baxmayaraq, Azərbaycan Ermənistana qarşılıqlı şəkildə bir-birinin ərazi bütövlüyünün tanınması əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib”.

President Ilham Aliyev: “Our cultural and religious monuments, mosques have been purposefully destroyed, desecrated and plundered throughout occupation”
“Our cities and villages, cultural and religious monuments, mosques have been purposefully destroyed, desecrated and plundered throughout almost 30-year occupation by Armenia. Even mosques were used as stables for keeping animals”. President Ilham Aliyev has said in his speech at the plenary session of 6th Summit of Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia held in Astana on October 13.
The head of state has noted that unfortunately, during three decades, we never heard any opposition from Armenian society to such vandalism, vice versa, this destruction and Armenian vandals, war criminals were even glorified and presented as heroes: “Armenia committed systematic war crimes against Azerbaijani civilians and military personnel. Around 3900 Azerbaijani citizens still remain missing since the First Karabakh War. Most of them have been tortured, killed and buried in mass graves. This year, we discovered mass graves in two liberated villages. Armenia has to provide Azerbaijan with information about the fate of missing persons and exact locations of mass graves. We demand this information for almost 2 years, but Armenian Government refuses to share it with Azerbaijan thus associating itself with criminal leaders of previous Armenian regimes”.
President Ilham Aliyev has underlined that Azerbaijan is among one of the most mine-contaminated countries in the world. According to initial estimations, during the times of occupation, Armenia planted more than one million landmines. During 2 years after the Second Karabakh War, more than 250 Azerbaijani citizens were killed or severely injured as a result of landmine explosions. International experts estimate that Azerbaijan needs nearly 30 years and 25 billion US dollars to solve issues related to demining: “Now, in parallel with mine clearance operations, Azerbaijan with its own financial resources, undertakes a large-scale reconstruction works in the liberated areas. We have also begun the return process of the former internally displaced persons back to their native lands. The program called “Great Return” has started. Despite the resolution of the Karabakh conflict, Armenia continues its provocations at the border, the latest of which was committed this September. Azerbaijani Armed Forces had to take resolute counter-action to repel the military provocation of Armenia. All responsibility for such provocations lies with the military-political leadership of Armenia. Despite the three-decades-long suffering of more than 1 million of Azerbaijanis ethnically cleansed by Armenia from their native lands, despite unprecedented barbarism, destruction of hundreds of our cities and villages, Azerbaijan offered Armenia to sign a peace treaty based on mutual recognition of each other's territorial integrity”.