Prezident İlham Əliyev: “Ermənilər hər şeyi dağıdıblar. Bu, islamofobiyanın, Azərbaycanofobiyanın, vandalizmin təzahürüdür”
“İndi əcnəbi jurnalistlər və diplomatlar işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfər edəndə onlar görürlər ki, ermənilər hər şeyi dağıdıblar. Bütün şəhərlər, bütün kəndlər, tarixi və dini məkanlar, məscidlər, qəbiristanlıqlar dağıdılıb. Bu, islamofobiyanın, Azərbaycanofobiyanın, vandalizmin təzahürüdür. Çünki dəfələrlə dediyim kimi, bizim şəhərlərimiz Birinci Qarabağ müharibəsi ərzində deyil, sonradan işğal dövründə dağıdılıb”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev aprelin 8-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Yusif bin Əhməd əl-Osaymini qəbul edərkən deyib. Dövlət başçısı bildirib ki, bu, bütün Azərbaycan və İslam irsini Azərbaycanın bu tarixi torpaqlarından silmək və həmin torpaqların mənşəyini dəyişdirmək üçün qəsdən yürüdülən siyasət idi: “Mən bilirəm ki, səfirlər, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə kontakt qrupun üzvləri bu yaxınlarda işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfər ediblər və bunu öz gözləri ilə görüblər. Onlar açıq bəyanatlar veriblər və biz buna görə çox minnətdarıq. İndi biz bütün dünyanın bunu görməyini, başa düşməyini istəyirik ki, bizim atdığımız addımlar haqq işi idi, beynəlxalq hüquqa, BMT-nin Nizamnaməsinə, özünümüdafiə hüququmuza və ədalətə əsaslanırdı. Biz ədaləti bərpa etdik. Təcavüzkar bizim torpaqlarımızdan qovuldu və indi bərpa vaxtıdır. Lakin bu, vaxt aparacaq. Çünki əlbəttə ki, ən böyük problem minalardır. Müharibə bitəndən sonra bizdə artıq onlarla itki olub, o cümlədən minalardan ölənlər olub. Ermənistan bizə minaların xəritəsini verməyib. Bu, daha bir müharibə cinayətidir. Çünki bunu etmək onların borcudur. Lakin müharibənin artıq aylardır bitməsinə baxmayaraq, onlar azərbaycanlılara qarşı bu siyasəti davam etdirirlər. Lakin biz lazım olan hər şeyi edəcəyik. Minatəmizləmə prosesi gedir. Biz artıq yenidənqurma işlərini planlaşdırırıq”.
Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, şəhərlərin, kəndlərin baş planları artıq hazırlanma prosesindədir və əlbəttə ki, biz İslam dünyasından olan qardaşlarımızın gəlib onların bizim tarixi irsimizə nə etdiklərini və yenidənqurma prosesini görməsini istəyirik. “Sözsüz ki, mən sizi gələcəkdə, biz yenidənqurma prosesinə başlayandan sonra da görməyə şad olardım”-, deyə ölkə Prezidenti əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “Armenians destroyed everything. This is a reflection of the Islamophobia, Azerbaijanophobia, and vandalism”
“Now when foreign journalists and diplomats are visiting the liberated territories, they can see that Armenians destroyed everything. All the cities, all the villages historical, religious sights, mosques, cemeteries have been demolished. And this is a reflection of the Islamophobia, Azerbaijanophobia, vandalism, because as I said many times our cities have been demolished not during the first Karabakh war but after, during the times of occupation”, President Ilham Aliyev said as he received Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Yousef Bin Ahmad Al-Othaimeen on April 8. The head of state emphasized that, it was a deliberate policy to erase all Azerbaijani and Islamic heritage from these historical lands of Azerbaijan, and to change the origin of those lands: “I know that ambassadors, members of the Contact Group on Nagorno-Karabakh settlement visited the occupied territories recently and they have seen it with their own eyes. They made public statements. We are very grateful for that. Now we want the whole world to see it and to realize that what we have done was a just cause, based on international law, on UN charter, on our right for self-defense, and was based on justice. So, we restored justice. The aggressor was thrown away from our lands, and now it’s a time to restore. But it will take time, of course, because the biggest problem is mines. After war stopped we had already dozens of casualties, including those who have been killed by the mines and Armenia did not give us a map of mines. So, this is another war crime, because it is an obligation to do it. But they continue this policy against Azerbaijanis even after the war already stopped for many months. But we will do everything what is needed, demining process is going. Already we are planning for reconstruction”.
President Ilham Aliyev noted that master plans of the cities, of villages being already in the phase of preparation and, of course, we want our brothers from Islamic World to come to see to visit and to see what they have done to our historical heritage and to see the process of reconstruction. “And of course, I will be also very glad to see you sometimes in the future after we start already the process of reconstruction”-, the President added.