Prezident İlham Əliyev: “Ermənilər 60-dan çox məscidi dağıdıblar və yarımçıq sökülmüş məscidlərdə inək və donuz saxlayıblar”
Dövlət başçısı: "Zəngəzur indi türk dünyasının birləşməsi rolunu oynayacaq”
“Azad edilmiş torpaqlarda hər şey dağıdılıb. İndi jurnalistlər oraya gəlir, diplomatlar səfərlər edirlər. Görürlər ki, şəhərlər dağıdılıb, evlər dağıdılıb, kəndlər dağıdılıb, tarixi abidələrimiz dağıdılıb. Ağdamı xarici və yerli jurnalistlər Qafqazın Xirosiması adlandırıblar. Füzuli şəhəri işğaldan azad olunandan sonra bu şəhərdə bir salamat bina qalmamışdı ki, o binanın damında Azərbaycan bayrağı qaldırılsın”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının videokonfrans formatında keçirilən qeyri-formal Zirvə görüşündə bildirib. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, ermənilər bütün şəhərlərimizi məhv ediblər, bütün tarixi abidələrimizi məhv ediblər, qəbiristanlıqları şumlayıblar, qəbirləri dağıdıblar, 60-dan çox məscidi dağıdıblar və yarımçıq sökülmüş məscidlərdə inək və donuz saxlayıblar: “Bu videokadrlar internetdə vardır. Yəni, bu, bütün müsəlman aləminə qarşı təhqirdir, cinayətdir və bütün dünya artıq bunu görür və görməlidir. Biz öz tarixi missiyamızı icra etdik, erməni faşizmini məhv etdik. Hazırda bərpa işlərinə start verilib. Müharibədən sonra bir çox azərbaycanlı mülki şəxs və hərbçi minaya düşərək həlak olub və yaralanıb. Ermənistan bu günə qədər bizə mina xəritələrini vermir. Bu, növbəti hərbi cinayətdir. Ona görə minalardan təmizləmə işi daha çox vaxt aparacaq. Bu işlər başa çatmadan, əlbəttə ki, biz köçkün, qaçqın soydaşlarımızı o torpaqlara qaytara bilmərik”
Müharibənin başa çatdığını bildirən Prezident İlham Əliyev münaqişənin tarixdə qaldığını, yeni imkanlar yarandığını diqqətə çatdırıb. “Onların arasında hesab edirəm ki, ən vacib imkan nəqliyyat imkanlarıdır. Bu gün biz artıq Zəngəzur dəhlizi üzərində çox fəal çalışırıq. Naxçıvanda keçirilmiş Zirvə görüşündə mən demişdim ki, vaxtilə Zəngəzuru Azərbaycandan alıb Ermənistana birləşdirmək türk dünyasının coğrafi parçalanması idi. Çünki əgər xəritəyə baxsaq görərik ki, sanki bizim bədənimizə xəncər saplanmışdır, türk dünyası parçalanmışdır. Qədim Azərbaycan torpağı olan Zəngəzur indi türk dünyasının birləşməsi rolunu oynayacaq”-, deyə Azərbaycan Prezidenti əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “Armenians have destroyed more than 60 mosques and kept cows and pigs in half-demolished mosques”
The head of state: “Zangazur, will now play the role of uniting the Turkic world”
“Everything in the liberated lands has been destroyed. Journalists and diplomats are visiting those places now. They see that cities have been destroyed, houses have been destroyed, villages have been destroyed, our historical sites have been destroyed. Foreign and local journalists have called Aghdam the Hiroshima of the Caucasus. After the liberation of Fuzuli, there was not a single safe building left in the city for us to raise the Azerbaijani flag on”. President Ilham Aliyev said his speech during the informal Summit of the Cooperation Council of the Turkic-Speaking States (Turkic Council) in a video conference format. The head of state has stressed that Armenians have destroyed all our cities, destroyed all our historical sites, plowed cemeteries, destroyed graves, destroyed more than 60 mosques and kept cows and pigs in half-demolished mosques: “These videos are available on the Internet. In other words, this is an insult to the entire Muslim world, a crime, and the whole world already sees and should see that. We have fulfilled our historic mission. We have destroyed Armenian fascism. At present, restoration work has begun. After the war, many Azerbaijani civilians and servicemen were killed and wounded by landmines. Armenia still does not give us maps of minefields. This is another war crime. Therefore, demining will take more time. Without the completion of this work, of course, we will not be able to return our IDPs and refugees to those lands”.
President Ilham Aliyev noted that the war was over and the conflict was consigned to history, new opportunities emerged. “I think the most important opportunity among these is transport. We are already working very hard on the Zangazur corridor. I said at the summit in Nakhchivan that the decision to separate Zangazur from Azerbaijan and annex it to Armenia led to a geographical divide of the Turkic world. If we look at the map, it looks as if a dagger was stuck in our body and the Turkic world was divided. Zangazur, the land of ancient Azerbaijan, will now play the role of uniting the Turkic world”, President of Azerbaijan added.