Prezident İlham Əliyev: "Dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində Azərbaycan mühüm rol oynayır"
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 2-də Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalamı qəbul edib.
Azərbaycanın İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərdiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı 2020-ci ildə işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərinin “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunduğunu xatırlayaraq bu qərarın bütün İslam dünyasının Azərbaycana göstərdiyi böyük dəstəyin təzahürü olduğunu bildirdi və gələn ay Şuşada təntənəli tədbirlərin keçiriləcəyini məmnunluqla vurğuladı.
Məhəmməd Əbdülsalam Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhərin şeyxi, böyük imam Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinə çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq şeyx həzrətlərinin Prezident İlham Əliyevin sülhün bərqərar olması istiqamətində göstərdiyi səyləri yüksək dəyərləndirdiyini vurğuladı. O qeyd etdi ki, müharibədən çıxmış Azərbaycanın dövlət başçısının öz çıxışlarında sülhə çağırışları heyrətamizdir və təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyevin saxlanılan şəxslərin mübadiləsi və sülhün bərqərar olunması istiqamətində irəli sürdüyü təşəbbüsdən sonra Müsəlman Ağsaqqalları Şurası bəyanatla çıxış edib.
Dövlətimizin başçısı dedi ki, Azərbaycanın 28 ildən artıq müddətdə Ermənistanın işğalı və hərbi təcavüzü ilə üzləşməsinə baxmayaraq, məhz ölkəmiz 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşdırılması və Cənubi Qafqazda davamlı sülhün təmin olunması üçün sülh müqaviləsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Prezident İlham Əliyev işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın maddi-mədəniyyət nümunələrinin, həmçinin İslam dininə aid ibadət ocaqlarının dağıdıldığını, bu xüsusda həmin ərazilərimizdə olan 67 məsciddən 65-nin tamamilə darmadağın edildiyini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Azərbaycanın həyata keçirdiyi bərpa-quruculuq işlərini qeyd etdi.
COP28-də iqlim naminə dini pavilyon təşkil olunduğunu və 4000-dən çox insanın bu pavilyonu ziyarət etdiyini diqqətə çatdıran qonaq qeyd etdi ki, Əl-Əzhərin şeyxi, böyük imam Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinin birbaşa dəstəyi və onun Roma Papası ilə birgə əməkdaşlığı şəraitində COP28-də dünyanın 30-dan çox dini liderinin iştirakı ilə tədbir keçirilib və bu tədbirdə dini liderlər qlobal iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması istiqamətində “Vicdan çağırışı” adlı bəyanat imzalayıblar. O, COP29 çərçivəsində də ev sahibi olaraq Azərbaycanla əməkdaşlıq şəraitində belə bir tədbiri keçirmək niyyətində olduqlarını dedi.
Prezident İlham Əliyev dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində Azərbaycanın mühüm rol oynadığını vurğulayaraq, bu xüsusda Bakıda keçirilən mötəbər tədbirlərə toxundu. Dövlətimizin başçısı yaxın zamanda ICESCO, UNESCO və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının dəstəyi ilə Azərbaycanda Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun yenidən keçiriləcəyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev COP29 çərçivəsində də Azərbaycanın dinlərarası dialoqun təşviqinə dəstək verməyə, bunun bir nümunəsi kimi dünya dini liderlərinin görüşünün keçirilməsinə və bu sahədə əməkdaşlığa hazır olduğunu vurğuladı.
Söhbət zamanı İslam dünyasında məzhəblərarası dialoqun vacibliyinə toxunuldu, bu xüsusda Azərbaycanın nümunəsi uğurlu örnək kimi məmnunluqla qeyd olundu.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan is playing an important role in promoting interreligious and intercultural dialogue”
April 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Mohamed Abdelsalam, the Secretary-General of the Muslim Council of Elders.
Noting that Azerbaijan had made significant efforts to strengthen Muslim solidarity, the head of state recalled that the city of Shusha, liberated from occupation in 2020, was declared the “Cultural Capital of the Islamic World”, adding that the decision was a manifestation of the substantial support of the entire Muslim world for Azerbaijan. President Ilham Aliyev emphasized with pleasure that solemn events would be held in Shusha next month.
Mohamed Abdelsalam conveyed the greetings from His Eminence Ahmed El-Tayeb, the Grand Imam of Al-Azhar and Chairman of the Muslim Council of Elders, to the head of state.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings and asked Mohamed Abdelsalam to pass on his greetings to His Eminence Ahmed El-Tayeb.
Mohamed Abdelsalam emphasized that His Eminence Ahmed El-Tayeb highly appreciates the efforts of President Ilham Aliyev towards the establishment of peace. He noted that the calls for peace of the President of Azerbaijan, a country that has emerged from war, were remarkable, and it was no coincidence that the Muslim Council of Elders issued a statement after the initiative of President Ilham Aliyev in the direction of an exchange of detained persons and the establishment of peace.
The President of Azerbaijan said that although Azerbaijan had faced occupation and military aggression by Armenia for more than 28 years, it was his country that took the initiative towards a peace agreement in order to normalize relations with Armenia and ensure a lasting peace in the South Caucasus after the 44-day Patriotic War. President Ilham Aliyev emphasized that during the occupation, the material and cultural sites of Azerbaijan, including places of worship related to the Muslim religion, had been destroyed by Armenia. A total of 65 out of 67 mosques in these territories were razed to the ground. The head of state noted that Azerbaijan was carrying out restoration and construction work in the territories liberated from occupation.
Noting that a religious pavilion for climate action had been organized at COP28 and more than 4,000 people had visited it, the Secretary-General noted that with the direct support of His Eminence Ahmed El-Tayeb, the Grand Imam of Al-Azhar and his cooperation with the Pope, an event had been held within COP28 with the participation of more than 30 religious leaders of the world. At the end of the event, religious leaders had signed a statement called “The Call of Conscience” to prevent global climate change. He said that the intention was to hold such an event in cooperation with Azerbaijan as a host country of COP29.
President Ilham Aliyev emphasized that Azerbaijan was playing an important role in promoting interreligious and intercultural dialogue and touched on the high-profile events held in Baku in this regard. The head of state mentioned that the Intercultural Dialogue Forum would be held in Azerbaijan again soon with the support of ICESCO, UNESCO, and the UN Alliance of Civilizations. President Ilham Aliyev stressed that Azerbaijan was ready to support the promotion of interreligious dialogue within the framework of COP29 and, as an example of this, host a meeting of world religious leaders and cooperate in this field.
During the conversation, the sides stressed the importance of inter-confessional dialogue in the Muslim world, citing Azerbaijan’s experience as a successful example.