Prezident İlham Əliyev: “Bütün müsəlman aləmini Ermənistan rəhbərliyi təhqir edib”
Dövlət başçısı: “Bütün müsəlman ölkələrinin rəhbərlərinə üz tutaraq deyirəm, bunu heç vaxt unutmayın, buna göz yummayın, görməməzliyə vurmayın”
“Müharibədən sonra bütün dünya erməni vəhşiliyinin yırtıcı sifətini gördü. Çünki müharibəyə qədər işğal dövründə həm Ermənistan tərəfi o vaxt işğal edilmiş torpaqlara heç kimi buraxmırdı, eyni zamanda, bu məsələ ilə məşğul olan vasitəçilər də o qədər oraya getməyə can atmırdılar”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev avqustun 26-da şəhid ailələri və Qarabağ qaziləri ilə görüşündə səsləndirib.
İşğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşmanın hərbi cinayət sayıldığını qeyd edən dövlət başçısı deyib: “Əgər 90-cı illərin əvvəllərində Ermənistan bu qanunsuz məskunlaşmanı gizlin şəkildə edirdisə, son vaxtlar o qədər azğınlaşmışdılar ki, bunu açıq şəkildə edirdilər. İndi yada salmaq lazımdır, müharibədən əvvəl onların televiziyalarında hansı reportajlar gedirdi. Xaricdən, Suriyadan, Livandan gəlmiş ermənilər Şuşa şəhərində müsahibələr verirdilər. Deyirdilər ki, bəli, biz gəlmişik bura. Bura Ermənistan torpağıdır. Biz burda yaşayırıq. Bunları təbliğ edirdi, hərbi cinayəti təbliğ edirdi. Onlara söz deyən yox idi, bizdən başqa. Minsk qrupu onlara bir söz demirdi”.
Prezident bildirib ki, qanunsuz məskunlaşma təkcə Şuşada deyil, Cəbrayılda, Zəngilanda, Kəlbəcərdə, Laçında da aparılırdı. Təkcə Ağdam və Füzulidə məskunlaşma getmirdi. Çünki orda heç nə yox idi. Bütün şəhər və kəndlərimizi yerlə-yeksan ediblər.
“Bu hərbi cinayətə görə təkcə Ermənistan yox, bax, o cinayətlərə göz yuman da məsuliyyət daşıyır. Bizim uğurlu əməliyyatlarımız buna son qoydu. Ancaq bu gün qeyd etdiyim kimi, bütün dünya erməni vəhşiliyini görür. Görür ki, ermənilər bizim məscidlərimizi dağıdıblar. 60-dan çox məscid dağıdılıb. Ermənilər bizim məscidlərimizdə inək, donuz saxlayıblar. Bu, bütün müsəlman aləminə təhqirdir. Bir daha sizin qarşınızda bütün müsəlman ölkələrinin rəhbərlərinə üz tutaraq deyirəm, bunu heç vaxt unutmayın, buna göz yummayın, görməməzliyə vurmayın. Bütün müsəlman aləmini Ermənistan rəhbərliyi təhqir edib. Qəbirləri dağıdan, qəbir daşlarının üzünü sildirən də, Ermənistana satan da ermənidir, ölülərin qızıl dişlərini çıxardan da ermənidir, məscidlərimizi sökən də ermənidir. Kərpic-kərpic o evləri söküb öz daxmasına daşıyan da ermənidir. Bunu hər kəs görür və görməlidir”, - deyə Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.

President İlham Aliyev: “The Armenian leadership has insulted the entire Muslim world”
The head of state: I turn to the leaders of all Muslim countries and say to you – never forget this, do not turn a blind eye to this, do not ignore this”
“After the war, the whole world saw the predatory face of Armenian savagery. Because during the years of occupation before the war, the Armenian side did not let anyone into the occupied territories. At the same time, the mediators dealing with this issue did not want to go there”. President Ilham Aliyev said as he met with the families of martyrs and Karabakh war veterans on August 26.
President has said that illegal settlement is a war crime. “Whereas in the early 1990s Armenia carried out this illegal settlement secretly, it had recently become so depraved that it was doing it openly. Just remember the reports broadcast on their television before the war. Armenians from abroad – from Syria and Lebanon – were giving interviews in Shusha. They said yes, we have come to live here. This is the land of Armenia. We are living here. They were circulating reports about that, about these war crimes. There was no-one to blame them for that but us. The Minsk Group did not say a word to them.
President Ilham Aliyev said that illegal settlement was carried out not only in Shusha, but also in Jabrayil, Zangilan, Kalbajar and Lachin. Only in Aghdam and Fuzuli, settlement was not carried out. Because there was nothing there, everything was destroyed, all our cities and villages were destroyed.
“Not only Armenia is responsible for this war crime, but also those who turned a blind eye to it. Our successful operations put an end to this. But as I said today, the whole world can see the Armenian savagery today. They can see that Armenians have destroyed our mosques, more than 60 mosques have been destroyed. Armenians kept cows and pigs in our mosques. This is an insult to the entire Muslim world. I once again turn to the leaders of all Muslim countries and say to you – never forget this, do not turn a blind eye to this, do not ignore this. The Armenian leadership has insulted the entire Muslim world. It was Armenians who destroyed graves and sold gravestones, it was Armenians who removed the golden teeth of the dead, it was Armenians who demolished our mosques and houses. It was also Armenians who demolished our houses. Everyone can and must see this”,- President of Azerbaijan emphasized.