Prezident İlham Əliyev: “Bizim sözümüzün imzamız qədər qüvvəsi var"
“Bizim hər bir qonşu ilə xüsusi ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyimiz var və bu gündəlik bütün qonşularla fərqlidir. Biz hər bir qonşumuzla ədalətli və səmimi davranırıq, heç vaxt vədimizi pozmuruq. Əgər nəyisə deyiriksə, qonşularımız əmin olurlar ki, biz onu edəcəyik”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev İtaliyanın “İl Sole 24 Ore” qəzetinə müsahibəsində bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, bizim sözümüzün imzamız qədər qüvvəsi var. Ona görə də bu çətin vəziyyətdə biz nə Rusiyadan, nə də İrandan mövqeyimizlə bağlı hər hansı mesaj almamışıq: “Bizim mövqeyimiz çox sadədir. Biz hər bir dövlətin ərazi bütövlüyünü daim dəstəkləyirik və bu, fundamental mövqedir. Bəli, bu, bizim öz problemimizə əsaslanırdı. Çünki bizim ərazi bütövlüyümüz pozulmuşdu və biz indi ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdikdən sonra da bu mövqedəyik. Çünki ölkənin ərazi bütövlüyü zor tətbiq edilərək pozula bilməz, bu, beynəlxalq hüququn pozulmasıdır. Bu mövqe kiminsə xoşuna gələ bilər, kiminsə yox, ancaq onlar bunu nəzərə almalıdırlar. Qısa olaraq demək istəyirəm ki, bizim regional inkişafla bağlı narahatçılıq yaradan heç bir məqamımız yoxdur”.
Türkiyənin qlobal səviyyədə güclü dövlət olduğunu diqqətə çatdıran Azərbaycan Prezidenti deyib ki, bizim keçən il Türkiyə ilə imzaladığımız müttəfiqlik haqqında Bəyannamə regional sabitlik üçün çox əhəmiyyətli amildir: "Türkiyənin Azərbaycana həm siyasi, həm də mənəvi dəstək göstərdiyi İkinci Qarabağ müharibəsi bitəndən sonra bizim münasibətlərimiz daha da gücləndi. Beləliklə, bu, çox mühüm amildir. Türkiyə və Azərbaycan regionda bir çox məsələlərlə bağlı demək olar ki, vahid komanda kimi hərəkət edir. Bu da hamı tərəfindən nəzərə alınmalıdır".

President Ilham Aliyev: “Our signature has the same power as our word”
“With every neighbor, we have a special agenda of bilateral cooperation, which is different from other neighbors and with every neighbor, we always have been very fair and sincere. We never violate our promise. If we say something, our neighbors are sure that we mean it”. President Ilham Aliyev has said in his interview to the Italian “Il Sole 24 Ore” newspaper.
The head of state has emphasized that our signature has the same power as our word. Therefore, in this complicated situation, we do not have any messages neither from Russia nor Iran about our position: “Our position is straightforward. We have always supported the territorial integrity of every country, and this is a fundamental position. Yes, this was based on our own problem of violating our territorial integrity. Now that we restored it, we still have this position because the territorial integrity of a country cannot be violated by force. This is a violation of international law. Some may like this position, and some may dislike it, but they have to take it into account. So, to put it in a nutshell, we don’t have any moments which would create concern with respect to regional development”.
“You mentioned Turkiye, our ally. It is a strong global power, and, of course, the alliance declaration which we signed with Turkiye last year is a very important factor in regional stability. Since the end of the Second Karabakh War, where Turkiye showed us political and moral support, our relations have strengthened even more. So, this is an important factor, and on many issues in our region Turkiye and Azerbaijan act as one team, and this also must be taken into account by everyone”, President Ilham Aliyev has underlined.