Prezident İlham Əliyev: “Bizim məscidlərdə ermənilərin donuz saxlaması təkcə azərbaycanlıların təhqir edilməsi deyil, bu, bütün müsəlmanlara qarşı təhqirdir.”
“Ermənilərin bizim məscidlərdə donuzları və inəkləri necə saxlaması ilə bağlı çoxsaylı şəkillər var. Bu, təkcə azərbaycanlıların təhqir edilməsi deyil, bütün müsəlmanlara qarşı təhqirdir.”
Bu fikri Prezident İlham Əliyev ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşündə səsləndirib.
Zəngilanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə səfəri zamanı tamamilə dağıdılmış məscidə baş çəkdiyini bildirən dövlət başçısı qeyd edib ki, Şuşada onlar bütün məscidləri tamamilə dağıdıblar, bir məsciddən başqa. O da yarımçıq dağıdılmışdı, lakin sonra İslama aid mədəni və dini məkanları qoruduqlarını nümayiş etdirmək adı altında onlar bəzi təmir işləri görməyə çalışmışdı. “Əfsuslar olsun ki, bir xarici şirkət bu təxribatçı təşəbbüsə qoşulmuş və bizim icazəmiz olmadan qanunvericiliyimizi, sərhədlərimizi pozaraq Şuşaya gəlmişdi. Həmin xarici şirkət Azərbaycan hökumətinin icazəsi olmadan, Dağlıq Qarabağda həmin vaxt mövcud olan qanunsuz rejimin himayədarlığı altında bəzi təmir işləri görmüşdü. Beləliklə, onlar cinayətkarlarla əlbir oldular, çünki ermənilər işğal edilmiş ərazilərdə demək olar ki, 70 məscidi dağıdıblar.”
Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb ki, bu məscidlərdən birində təmir işləri aparmağa çalışmaq, sadəcə olaraq, onların sanki özlərini tolerant olduqlarını, müsəlman mədəniyyətinə, müsəlmanların hisslərinə hörmət etdiklərini nümayiş etdirmək cəhdi idi. “Əgər onların münasibəti belə idisə, niyə digərlərini dağıdıblar və niyə digərlərini təmir etməyiblər? Şuşaya gəlmiş həmin xarici şirkət digər məscidlərin, bütün dini və mədəni irsin dağıdıldığını görmədi? Onlar hətta bunu dağıdan separatçılardan da pis davrandılar. Lakin biz hər şeyi bərpa edəcəyik”, - deyə Prezident İlham Əliyev qeyd edib.

President Ilham Aliyev: "Keeping pigs in our mosques by Armenians is insult not only to Azerbaijanis, but to all the Muslims"
“There have been numerous pictures and videos how Armenians keep pigs and cows in our mosques. This is insult not only to Azerbaijanis, but to all the Muslims,” said President Ilham Aliyev as he received a delegation led by ICESCO Director General Salim bin Mohammed AlMalik.
“During my visit to the liberated territories in Zangilan, I went to completely destroyed mosque in Zangilan. In Shusha they destroyed all the mosques completely except one, which was also half destroyed but they in order to demonstrate that they protect Islamic cultural and religious sites, they tried to make some repair works. Unfortunately, one foreign company joined this provocative initiative and without our permission came to Shusha, violating our legislation, violating our borders. Without permission of Azerbaijani government that foreign company under the patronage of illegal regime which existed in Nagorno-Karabakh at that time, made some repairments. And thus, they became the partner to criminals because Armenians destroyed almost 70 mosques on the occupied territories,” President Ilham Aliyev underlined.
“Trying to make repairments in one of them was just an attempt to demonstrate that they are tolerant, that they respect the Muslim culture, the feelings of the Muslims If they did so, why they did destroy the others, and why they did not repair the others? And that foreign company which came to Shusha, didn’t they see that other mosques are destroyed? All the religious and cultural heritage was destroyed. They behaved even worse than separatists who destroyed it. But we will restore everything,” the head of state added.