Prezident İlham Əliyev: "Bizim bütün maddi sərvətimiz məqsədyönlü şəkildə dağıdıldı, talan edildi, tarixi-dini abidələrimiz söküldü"
"İndi mən müharibədən sonra Ağdama ikinci dəfə səfər edirəm. Birinci dəfə Ağcabədi istiqamətindən gəldim. Bu dəfə isə Bərdə istiqamətindən gəldim. Hər iki istiqamət üzrə bir neçə müdafiə xətti var, istehkamlar var. Cümə məscidinin qalıqlarından başqa, bir dənə də salamat bina yoxdur". Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev mayın 28-də Ağdam ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşündə deyib. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, bunu hansısa yad planetli, necə deyərlər, ünsürlər törətməyiblər. Bunu bizim qonşumuz olan, bizim çörəyimizi yeyən, bizim torpağımızda özünə yuva salan, ancaq bizə qarşı daim nifrət hissi ilə yaşayan ermənilər törədiblər: "Bu dağıntılar Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra törədildi. Bu, ikinci müharibə dövründə törədilən dağıntılar deyil. Bizim bütün maddi sərvətimiz məqsədyönlü şəkildə dağıdıldı, talan edildi. Tarixi-dini abidələrimiz söküldü. Bunun da bir neçə məqsədi var idi. Birincisi, bizə olan nifrət. İkincisi, Azərbaycan xalqının mədəni irsini bu torpaqlardan silmək məqsədi və əlbəttə ki, gələcəkdə elə bir vəziyyət yaratmaq ki, Azərbaycan əhalisi bu torpaqlara qayıda bilməsin".
Prezident İlham Əliyev onu da bildirib ki, onlar dərk edə bilmədilər ki, bizim üçün, xalqımız üçün torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ümummilli məsələdir və heç vaxt biz bu vəziyyətlə barışmadıq və bunu açıq bəyan edirdik. "İkinci Qarabağ müharibəsi bir daha Azərbaycan xalqının əzmini, iradəsini göstərdi, bütün dünyaya göstərdi və bu şanlı Qələbə tarixdə əbədi qalacaqdır. Bundan sonra Azərbaycan dövləti qalib dövlət kimi inkişaf edəcək. Azərbaycan xalqı müzəffər xalq kimi yaşayacaq, qürur hissi ilə yaşayacaq",- deyə dövlət başçısı əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “All of our material wealth has been deliberately destroyed and plundered, our historical and religious sites have been ravaged”
“After the war, I have been visiting Aghdam for the second time. The first time I came here from the Aghjabadi direction, but this time I came from the Barda direction. There are several lines of defense and fortifications in both directions. Apart from the ruins of the Juma mosque, there is not a single sound building”, President Ilham Aliyev said as he met with members of Aghdam general public on May 28. The head of state emphasized that this was not done by some aliens. This was done by the Armenians – our neighbors who ate our bread, settled on our land, but always harbored a feeling of hatred towards us: “These destructions took place after the first Karabakh war. This destruction was not committed during the second war. All of our material wealth has been deliberately destroyed and plundered. Our historical and religious sites have been ravaged. This also pursued several goals. First, there was hatred for us. Secondly, the goal was to erase the cultural heritage of the Azerbaijani people from these lands and, of course, create a situation in the future for the people of Azerbaijan not to be able to return to these lands”.
President Ilham Aliyev said that they could not understand that the liberation of our lands from occupation was a national issue for us, for our people. They could not understand that we would never come to terms with such a situation and were openly declaring that. “The second Karabakh war once again demonstrated to the whole world the determination, the resolve of the Azerbaijani people, and this glorious Victory will forever remain in history. From now on, the Azerbaijani state will develop as a winner state. The people of Azerbaijan will be proud as a victorious nation,- the head of state added.