Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın pravoslav xristian icmasını Milad bayramı münasibətilə təbrik edib
Prezident İlham Əliyev müqəddəs Milad bayramı münasibətilə Azərbaycanın bütün xristian icmasını təbrik edib, ən səmimi arzu və diləklərini yetirib.
Təbrikdə Şərqlə Qərbin qovuşuğunda yerləşən Azərbaycanda yüz illərdir ayrı-ayrı xalqlar və dinlər arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan yüksək birgəyaşayış mədəniyyətinin, dostluq və qardaşlıq mühitinin hökm sürdüyü bildirilir. Qeyd olunur ki, dünyada nümunəvi tolerantlıq məkanı kimi tanınan ölkəmizdə mütərəqqi milli-tarixi ənənələrin, etnik-mədəni müxtəlifliyin, multikultural dəyərlərin qorunub saxlanılması və daha da inkişaf etdirilməsi dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Təbrikdə bildirilir ki, 2020-ci il uzun müddət davam edən Qarabağ münaqişəsinin həlli, ərazi bütövlüyümüzün təmin edilməsi və tarixi ədalətin zəfər çalması ilə əlamətdar olub. Dilindən, dinindən, etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, hər bir Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən etno-mədəni zənginliyi ilə seçilən cəmiyyətimizdə özünəməxsus yeri olan xristian inanclı həmvətənlərimiz torpaqlarımızın düşmən işğalından azad edilməsində əsl qəhrəmanlıq nümunələri göstərib, eyni zamanda, erməni faşizmi ilə informasiya cəbhəsində və xalqımızın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işində yüksək fəallıqla mübarizə aparıblar. Dövlətimizin başçısı ölkəmizdə yaşayan bütün xalqların müqəddəs Vətən müharibəsində nümayiş etdirdiyi birlik və bərabərliyi, sarsılmaz milli-mənəvi həmrəyliyi tarixi qələbəmizi şərtləndirən başlıca amil kimi qiymətləndirdiyini vurğulayır.
Prezident əmin olduğunu bildirir ki, pravoslav xristian icması ümumi evimiz olan Azərbaycanın tərəqqisi və daha da güclənməsi naminə qüvvə və bacarığını bundan sonra da əsirgəməyəcək.
“Əziz həmvətənlər!
Milad bayramı yeni həyatı, dirçəlişi, mərhəmət və şəfqət duyğularını təcəssüm etdirir. Qoy bu nurlu bayram ailələrinizə xoşbəxtlik, süfrələrinizə bərəkət, həyatınıza firavanlıq gətirsin.

President Ilham Aliyev congratulated the Orthodox Christian community of Azerbaijan on the occasion of the Holy Christmas
President Ilham Aliyev congratulated the entire Christian community of Azerbaijan on the occasion of the Holy Christmas and convey his best wishes.
President Ilham Aliyev mentioned that located at the crossroads of East and West, Azerbaijan has for centuries been home to a culture of coexistence, friendship and brotherhood based on mutual respect and trust between different peoples and religions. The preservation and further development of progressive national and historical traditions, the ethnic and cultural diversity, the multicultural values of our country, which is recognized globally as a place of exemplary tolerance, are among the key directions of state policy.
Year 2020 has gone down in history for a settlement of the long-standing Nagorno-Karabakh conflict, the restoration of our territorial integrity and the triumph of historical justice. Every citizen of Azerbaijan regardless of their language, religion or ethnicity, including our compatriots of Christian faith who have a special place in our society distinguished by ethnic and cultural diversity, have shown real heroism in the liberation of our lands from enemy occupation. At the same time, they have been very active in reaching out to the world community, said in the congratulation. The head of state underlines that he appreciates the unity and equality demonstrated by all the peoples living in our country during the Patriotic War, the unbending national and spiritual solidarity as the key contributor to our historical victory.
President expresses his confidence that the Orthodox Christian community will continue to spare no effort and skills for the progress and further strengthening of our common home, Azerbaijan.
“Dear fellow compatriots!
Christmas embodies new life, revival, feelings of mercy and compassion. May this bright holiday bring happiness to your families, blessings to your tables and prosperity to your life.