Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycanda bütün etnik və dini azlıqlara öz milli-mənəvi dəyərlərindən lazımınca faydalanmaq üçün geniş imkanlar yaradılmışdır"
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın pravoslav xristian icmasını təbrik edib.
Təbrikdə deyilir:
"Hörmətli həmvətənlər!
Sizi müqəddəs Pasxa bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hamınıza ən səmimi arzu və diləklərimi yetirirəm.
Yüz illər boyu burada məskunlaşıb yaşayan hər kəs üçün doğma Vətən olan Azərbaycanda bu gün də müxtəlif etnik qrupların və etiqadların nümayəndələri sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı hörmət və etimad şəraitində yaşayırlar. Ölkəmizdə xalqlararası dostluğun və dinlərarası harmoniyanın qorunması, yüksək birgəyaşayış mədəniyyətinin və demokratik ictimai-mənəvi dəyərlərin təşviqi, qlobal miqyasda sivilizasiyalararası dialoqun təbliği mütərəqqi milli-tarixi ənənəyə əsaslanan dövlət siyasətimizin başlıca istiqamətlərindən biridir.
Dünyada multikulturalizmin ünvanlarından biri kimi tanınan müasir Azərbaycan Respublikasında bütün etnik və dini azlıqlara, o cümlədən xristian icmasına öz milli-mənəvi dəyərlərindən lazımınca faydalanmaq, adət-ənənələrini, dil və mədəniyyətini yaşatmaq üçün geniş imkanlar yaradılmışdır. Təqdirəlayiq haldır ki, belə demokratik və tolerant mühitdə fəaliyyət göstərən pravoslav inanclı vətəndaşlarımız digər etiqadların mənsubları ilə birgə ictimai-siyasi həyatımızın bütün sahələrində yaxından iştirak edir, müstəqil dövlətimizin hərtərəfli inkişafına layiqli töhfələr verirlər.
Pasxa bayramı dirçəlişin, yeniliyin, mərhəmət və şəfqət duyğularının rəmzidir. Bu əziz gün münasibətilə bir daha hər birinizə səadət, ailələrinizə xoş bayram ovqatı və firavanlıq arzulayıram.

President İlham Aliyev: “Extensive opportunities have been created for all ethnic and religious minorities, to properly benefit from their national and spiritual values”
President Ilham Aliyev has congratulated the Orthodox Christian community of Azerbaijan.
The congratulatory message says:
I sincerely congratulate you on the occasion of the holy Easter and convey my heartfelt wishes to you.
Representatives of various ethnic groups and faiths live in peace, calm, mutual respect and trust in Azerbaijan, which is the homeland for everyone who has settled and lived here for hundreds of years. The protection of inter-ethnic friendship and inter-religious harmony in our country, the promotion of coexistence cultures and democratic social and moral values, the promotion of inter-civilizational dialogue on a global scale are among the main directions of our state policy based on progressive national and historical traditions.
Extensive opportunities have been created for all ethnic and religious minorities, including the Christian community, to properly benefit from their national and spiritual values, to cherish their traditions, language and culture in the modern Republic of Azerbaijan, which is known as one of the addresses of multiculturalism in the world. It is commendable that our citizens of the Orthodox faith, who live in such a democratic and tolerant environment, are closely involved in all areas of our public and political life together with members of other faiths, making worthy contributions to the comprehensive development of our independent state.
Easter is a symbol of revival, renewal, feelings of mercy and compassion. I once again wish happiness to each of you, happy holidays and prosperity to your families on the occasion of this dear day.