Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycan-Türkiyə birliyinin, qardaşlığının və müttəfiqliyinin dünyada bənzəri yoxdur"
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyənin Zəfər Bayramı münasibətilə Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana təbrik məktubu göndərib. Təbrikdə deyilir:
30 Avqust Zəfər Bayramının 100-cü ildönümü münasibətilə Sizə və Sizin simanızda qardaş Türkiyə xalqına şəxsən öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ən səmimi təbriklərimi və xoş arzularımı yetirməkdən məmnunluq duyuram.
Yüz il əvvəl Dumlupınarda Qazi Mustafa Kamal Atatürkün komandanlığı altında qazanılmış şanlı qələbə qardaş xalqınızın qəhrəmanlıqlarla zəngin olan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir. Türkiyənin müstəqillik və istiqlaliyyət mübarizəsi salnaməsinə qızıl hərflərlə həkk olunmuş bu böyük zəfər xalqınızın sarsılmaz iradəsinin, yenilməzliyinin, birliyinin və şücaətinin bariz nümunəsidir. Vətənlərinin azadlığı və müstəqilliyi yolunda mərdlik və rəşadət göstərmiş, canlarını vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.
Möhtəşəm zəfərdən ötən bir əsr sonra bu gün qardaş Türkiyə Sizin rəhbərliyiniz ilə hərtərəfli inkişaf edən, güclü və qüdrətli bir ölkəyə çevrilmişdir. Dünyada və regionda baş verən mürəkkəb proseslərdə qətiyyətli və prinsipial mövqeyi, sülhün, haqq-ədalətin bərqərar olması üçün ardıcıl səyləri ilə Türkiyə beynəlxalq aləmdə nüfuz qazanmışdır. Ölkənizin bütün sahələrdə əldə etdiyi uğurları bizi olduqca fərəhləndirir.
Xüsusi qürur hissi ilə qeyd edə bilərik ki, “Bir millət iki dövlət” prinsipinə əsaslanan Azərbaycan-Türkiyə birliyinin, qardaşlığının və müttəfiqliyinin dünyada bənzəri yoxdur. Dövlətlərarası münasibətlərimizin gündən-günə genişlənməsi və yeni məzmunla zənginləşməsi məmnunluq doğurur. Əminəm ki, tarixən bir-birinə dəstək və dayaq olmuş qardaş xalqlarımızın iradəsindən, eləcə də Şuşa Bəyannaməsindən qaynaqlanan strateji müttəfiqliyimizin möhkəmlənməsi, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsi istiqamətində birgə səylərimizi bundan sonra da uğurla davam etdirəcəyik.
Əziz Qardaşım, bu əlamətdar tarix münasibətilə Sizi bir daha ürəkdən təbrik edir, möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə uğurlar, qardaş Türkiyə xalqına daim əmin-amanlıq və firavanlıq diləyirəm.

President İlham Aliyev: “Azerbaijan-Turkiye unity, brotherhood and alliance is unparalleled in the world”
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has sent a congratulatory letter to the President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan on the occasion of the Victory Day of Turkiye.
My dear Brother,
On my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, I am pleased to convey my sincere congratulations and best wishes to you and through you to the people of Turkiye on the occasion of the 100th anniversary of 30 August, Victory Day.
One hundred years ago, the glorious victory won under the command of Gazi Mustafa Kemal Ataturk in Dumlupınar is one of the most glorious pages in the history of your brotherly people, which is rich in heroic deeds. This great victory, inscribed in the annals of Turkiye’s struggle for independence in golden letters, is a clear example of the indomitable will, invincibility, unity and courage of your people. It is with deep respect and reverence that we revere the dear memory of the martyrs, who showed courage and bravery and gave their lives for the freedom and independence of their homeland.
A century after the glorious victory, the present-day brotherly Turkiye has become a comprehensively developing, strong and powerful country under your leadership. With its consistent efforts to establish peace and justice, Turkiye has gained authority in the international world with its decisive and principled position in the complex processes taking place in the world and the region. We are very pleased with your country’s achievements in all fields.
We can note with special pride that Azerbaijan-Turkiye unity, brotherhood and alliance based on the principle of “One nation, two states” is unparalleled in the world. It is gratifying that our interstate relations are expanding day by day and becoming enriched with new content. I am convinced that we will successfully continue our joint efforts in the direction of strengthening our strategic alliance and deepening our mutually beneficial cooperation between our brotherly nations that have historically supported each other. This unity originates from the resolve of our people and the Shusha Declaration.
My dear brother, I once again congratulate you on the occasion of this significant date from the bottom of my heart. I wish you the best of health, happiness and success in your work, and a lasting peace and prosperity to the brotherly people of Turkiye.