Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycan dini abidələrin – məscid, kilsə və sinaqoqların bərpasına çox böyük önəm verir"
“Multikulturalizm Azərbaycan xalqının həyat tərzidir. Biz dünyaya dözümlülük və birgəyaşayış nümunəsini təqdim edirik. 2008-ci ildə Azərbaycan tərəfindən başladılmış “Bakı Prosesi” müsəlman dünyası və Avropa arasında dialoq və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi məqsədini daşıyır, həmçinin BMT tərəfindən dəstəklənir. İki ildən bir Azərbaycanda keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu BMT Baş Assambleyasının qətnamələri ilə “mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üçün əsas qlobal platforma” kimi tanınmışdır”.
Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarında videoformatda çıxışı zamanı bildirib.
2016-cı ildə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu Azərbaycanda keçirildiyini deyən Prezident İlham Əliyev əlavə edib ki, bundan əlavə, Azərbaycan 2015-ci ildə ilk Avropa Oyunlarına və 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etmişdir: “Həmin idman yarışları da mədəniyyətlərarası dialoqa mühüm töhfə olmuşdur”.
2016-cı ildə Roma Papasının Azərbaycana səfərini xatırladan dövlət başçısı bildirib ki, bu ilin fevral ayında mənim Vatikana səfər edib: “Papa Fransisklə görüşüm olmuşdur. Görüş zamanı Papa Fransisk Azərbaycanı “əsl tolerantlıq nümunəsi” adlandırmışdır”.
Ölkə Prezidenti əlavə edib ki, Azərbaycan dini abidələrin – məscid, kilsə və sinaqoqların bərpasına çox böyük önəm verir. “Biz müxtəlif ölkələrdə belə dini və tarixi abidələrin bərpası ilə bağlı birgə layihələr həyata keçirmişik”. (AZƏRTAC)

President İlham Aliyev: “Azerbaijan attaches great significance to the restoration of religious monuments- mosques, churches, and synagogues”
“Multiculturalism is the way of life for the people of Azerbaijan. We present to the world the example of tolerance and coexistence. The “Baku Process” launched by Azerbaijan in 2008 to strengthen dialogue and cooperation between the Muslim world and Europe, is supported by the United Nations. The UN General Assembly's resolutions have recognized the World Forum on Intercultural Dialogue held in Azerbaijan every two years as a “key global platform for promoting intercultural dialogue”.
President Ilham Aliyev expressed these opinions in his speech at general debates of 75th session of United Nations General Assembly in a video format.
By saying, the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations was held in Azerbaijan in 2016, Mr. President added that furthermore, Azerbaijan hosted the first ever European Games and 4th Islamic Solidarity Games in 2015 and 2017 respectively: “These sporting events are our great contribution to the promotion of multiculturalism as well”.
President Ilham Aliyev mentioned that Pope Francis paid a visit to Azerbaijan in 2016. This February, I visited the Vatican: “I had a meeting with Pope Francis. During our meeting, Pope Francis referred to Azerbaijan as a “true example of tolerance”.
“Azerbaijan attaches great significance to the restoration of religious monuments- mosques, churches, and synagogues. We have implemented joint projects to restore such religious and historical monuments in different countries, the head of state added. (AZEƏRTAC)