Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycan daim İslam həmrəyliyi prinsipinə sadiqdir"
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 22-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Hissein Brahim Tahanı qəbul edib.
Azərbaycan Prezidenti Baş katib Hissein Brahim Tahanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin əmək nazirlərinin 5-ci Konfransında iştirakının önəmini qeyd edərək onunla bundan əvvəlki görüşlərini məmnunluqla xatırladı.
Prezident İlham Əliyev hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə göstərdiyi dəstəyə görə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, İslam həmrəyliyinə görə təşkilatın üzv dövlətlərinə bir daha təşəkkürünü bildirdi. İki ay əvvəl Azərbaycanın öz suverenliyini tam şəkildə bərpa etdiyini vurğulayan dövlətimizin başçısı Qarabağ münaqişəsinin artıq tarixdə qaldığını qeyd etdi.
Azərbaycanın da daim İslam həmrəyliyi prinsipinə sadiq olduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev ölkəmizin təşkilatın fəaliyyətini dəstəklədiyini, o cümlədən quruma könüllü maliyyə ianələrini bundan sonra da davam etdirəcəyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycanın, eyni zamanda, Qoşulmama Hərəkatına dördillik uğurlu sədrlik etdiyini deyən dövlətimizin başçısı ölkəmizin sədrliyi dövründə təsisat çərçivəsində aparılan fəaliyyətlər barədə də məlumat verdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində bu günlərdə Bakıda dekolonizasiya mövzusuna həsr olunmuş mötəbər tədbirlərin keçirildiyini, ölkəmizin bu prosesə öz dəstəyini verdiyini qeyd edərək, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin də tarixən müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkdiklərini, bu mövzunun təşkilatın gündəliyində saxlanmasının vacibliyini vurğuladı.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü təmin etməsi, eyni zamanda, Qarabağda aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə əlaqədar təbriklərini çatdırdı.
Baş katib İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının fəaliyyətinin dəstəklənməsini, Azərbaycanın könüllü maliyyə ianələrini çox yüksək qiymətləndirdi, bunun təşkilat üçün vacib olduğunu qeyd etdi. Hissein Brahim Taha qəbula, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının tədbirlərinin mütəmadi olaraq Azərbaycanda keçirilməsinə və ölkəmizin maliyyə dəstəyinə görə Prezident İlham Əliyevə şəxsən təşəkkürünü bildirdi.
Görüşdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Azərbaycanda keçirilən tədbirlərin, o cümlədən Təşkilata üzv ölkələrin əmək nazirlərinin V konfransının və Bakıda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin yaradılmasının əhəmiyyəti qeyd olundu.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan is always committed to the Islamic solidarity principle”
November 22, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation Hissein Brahim Taha.
Stressing the importance of participation of the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation in the 5th session of the Islamic Conference of Labour Ministers, the head of state recalled his previous meetings with Hissein Brahim Taha.
President Ilham Aliyev once again thanked the Organization of Islamic Cooperation for supporting Azerbaijan`s territorial integrity and sovereignty and the member states of the organization for the Islamic solidarity. Noting that Azerbaijan has fully restored its sovereignty two months ago, the head of state said that the Karabakh conflict has already been consigned to history.
Emphasizing that Azerbaijan is always committed to the Islamic solidarity principle, President Ilham Aliyev pointed out that his country supports the activities of the organization, adding that the country will continue voluntary financial donations to the organization.
Saying that Azerbaijan successfully chaired the Non-Aligned Movement for four years, the head of state highlighted the activities carried out within the organization during the chairmanship of the country. President Ilham Aliyev underlined that prestigious events dedicated to the topic of decolonization were recently held in Baku as part of Azerbaijan's chairmanship of the Non-Aligned Movement, adding that his country supports this process. Noting that the member states of the Organization of Islamic Cooperation have historically suffered from colonialism, the President of Azerbaijan stressed the importance of keeping this topic on the organization's agenda.
Expressing his gratitude for the warm words, the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation congratulated President Ilham Aliyev on ensuring Azerbaijan`s sovereignty and territorial integrity, as well as on the ongoing restoration and construction works in Karabakh.
The Secretary-General hailed the support for the activities of the Organization of Islamic Cooperation, the voluntary financial donations of Azerbaijan, and described it as important for the organization. Hissein Brahim Taha personally thanked President Ilham Aliyev for the reception, for regularly holding the events of the Organization of Islamic Cooperation in Azerbaijan, and for the country`s financial support.
The sides noted the significance of the events held in Azerbaijan within the Organization of Islamic Cooperation, including the 5th session of the Islamic Conference of Labour Ministers, as well as the establishment of the OIC Labour Centre in Baku.