Prezident İlham Əliyev: “Alban məbədinin bu vəziyyətdə olması bir daha erməni saxtakarlığını göstərir”
“Bura qədim Alban məbədidir, Alban kilsəsidir, Hünərli kəndində yerləşir. Ermənilər bu kilsəni də erməniləşdirmək istəmişlər və burada erməni dilində yazılar yazmışlar, ancaq buna nail ola bilməmişlər. İndi əgər bu, erməni kilsəsi olsaydı, bunu belə vəziyyətdə qoyardılarmı? Tövləyə oxşayır, elə bil ki, tövlədir, zibilxanadır. Bu, bizim qədim tarixi abidəmizdir, udi qardaşlarımızın məbədidir. Onlar buraya da gələcəklər. Ermənilər necə ki, bizim məscidlərimizi təhqir ediblər, qədim Alban məbədini də təhqir etmişlər. Amma biz bərpa edəcəyik. Bütün bu yazılar saxta yazılardır, sonradan yazılmış yazılardır. Onlar bizim qədim torpaqlarımızda özləri üçün saxta tarix yaradıblar. Amma buna nail ola bilməyiblər, biz onları ifşa etmişik. Bu kilsənin – alban məbədinin bu vəziyyətdə olması bir daha erməni saxtakarlığını göstərir. Erməni kilsəsi olsaydı, bunu təmir etdirərdilər. Sonra da bəziləri bizə irad tuturlar ki, biz xristian abidələrinə yaxşı baxmırıq. Bunu ermənilər bu günə salıblar.”
Bunu martın 15-də Füzuli və Xocavənd rayonlarında səfərdə olan Prezident İlham Əliyev Hünərli kəndindəki Alban məbədi ilə tanış olan zaman deyib.
“İndi gəlsinlər, baxsınlar Azərbaycanın müxtəlif yerlərində xristian abidələri necə qorunur. Bu qədim Alban kilsəsini görərlər bir müddətdən sonra biz necə təmir etdirəcəyik. Azərbaycan ərazisində bütün dinlərin məbədləri dövlət tərəfindən qorunur, dövlət tərəfindən tikilir və bütün dünya bunu bilir. Ermənilərin vəhşiliyini dünya bilməlidir, görməlidir bizim məscidlərimiz nə gündədir. Azad edilmiş torpaqlarda 67 məscid var idi, cəmi ikisi qalıb, yarıdağılmış. Özü də onlardan müxtəlif məqsədlər üçün istifadə ediblər. Alban kilsəsini də bu günə qoyublar. Bəlkə burada da heyvan saxlayıblar, burada da dəmir-dümür saxlayıblar, orada o dəmir-dümürlərin bir hissəsi qalıb. Ona görə hər kəs bunu görməlidir, bilməlidir. Əgər kimsə bundan sonra bizə qarşı hansısa əsassız ittiham irəli sürmək istəsə, o, cavabını alacaq, necə ki, bu günə qədər alıb”, - Prezident bildirib.

President Ilham Aliyev: “The Albanian temple is in this condition once again shows Armenian fraud”
“This is an ancient Alban temple, an Alban church. It is located in the village of Hunarli. The Armenians wanted to Armenianize this church as well and wrote inscriptions in Armenian here, but they did not succeed. If this were an Armenian church, would they leave it in such a state? It looks like a stable, as if it were a garbage dump. This is our ancient historical site, a temple of our Udi brothers. They will come here too. Just as the Armenians desecrated our mosques, they have also desecrated this ancient Albanian temple. But we will restore. All these inscriptions are fake, they were written later. They have created a false history for themselves in our ancient lands. But they did not succeed, because we exposed them. The fact that this church – the Albanian temple is in this condition once again shows Armenian fraud. If it were an Armenian church, they would have renovated it. There are those who criticize us for not taking good care of Christian sites. It is Armenians who brought it to this condition.” President Ilham Aliyev said when he viewed the Alban temple in Hunarli village during the visit to Fuzuli and Khojavand districts on March 15.
“Let them come and see how Christian sites are protected in different parts of Azerbaijan. They will see this ancient Alban church repaired after a while. Temples of all religions in Azerbaijan are protected by the state, built by the state, and the whole world knows that. The world should know and see Armenians savagery in our mosques. There were 67 mosques in the liberated lands, only two of which remained in a partly destroyed state. They used them for various purposes. The Alban Church has also been brought to this condition. They may have kept animals here too, they may have kept metal scrap here, and some of that scrap is still there. Therefore, everyone should see and know this. If someone wants to make any baseless accusations against us, they will get an answer, as they have done so far”, -President stressed.