Prezident İlham Əliyev: “Ağdam, Zəngilan, Hadrut, Daşaltı məscidlərinin təməli qoyulub və təmir işlərinə start verilib”
“Tarixi abidələrin bərpası. Şuşa şəhərində, görün, nə qədər böyük işlər görülüb. Eyni zamanda, Ağdam, Zəngilan, Hadrut, Daşaltı məscidlərinin təməli qoyulub və təmir işlərinə start verilib. Yəni, bunları sadalamaq üçün çox vaxt lazımdır, mən də çalışıram ki, hər bir layihəyə daim diqqət göstərim”. Bu fikirləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 12-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, 2021-ci ildə azad edilmiş torpaqlarda dəfələrlə olub və bu il artıq bu infrastruktur layihələri ilə yanaşı, şəhərsalma layihələri də icra ediləcək: “Biz indi məktəblərin, xəstəxanaların təməlini qoyduq. Ağdam, Füzuli şəhərlərinin baş planı hazırdır. Digər şəhərlərin baş planlarının hazırlanması ilə bağlı müvafiq şirkətlərlə sazişlər imzalanıb. Biz istəyirik ki, hər şey əsaslı olsun. Həm tez edək, eyni zamanda, tələskənliyə yol verməyək. Çünki hər şey əsaslı olmalıdır və ora qayıdacaq insanlar ən yaxşı şəraitlə təmin edilməlidir. Çünki bu insanlar 30 il ağır vəziyyətdə yaşayırdılar. Düzdür, onların bir çoxu dövlət tərəfindən ayrılmış gözəl mənzillərdə yaşayırdı, ancaq onlar həmişə Vətən həsrəti ilə, öz torpaqlarının həsrəti ilə yaşamışlar. Biz elə şərait yaratmalıyıq ki, onlar bundan sonra rahat yaşasınlar. Ona görə həm vaxt itirməməliyik, həm də tələsməməliyik”.
Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, hər şey əsaslı olmalıdır, bütün inşaat işləri şəffaf, tender əsasında aparılmalıdır: “Xüsusi göstəriş verilib, maksimum şəffaflıq təmin edilməlidir. Əgər hər hansı bir xoşagəlməz halla üzləşsək, cəzamız çox sərt olacaq, bunu hər kəs bilməlidir və bilir”

President İlham Aliyev: “The foundations of Aghdam, Zangilan, Hadrut and Dashalti mosques have been laid and repairs have started”
“The restoration of historical monuments. Notice how much work has been done in Shusha. At the same time, the foundations of Aghdam, Zangilan, Hadrut and Dashalti mosques have been laid and repairs have started. In other words, it would take a long time just to list everything. I try to pay attention to each project”. President Ilham Aliyev said as he was interviewed by local TV channels on January 12.
The head of state emphasized that he had visited the liberated lands many times in 2021, and along with these infrastructure projects, urban development projects will be implemented this year. “We have now laid the foundations of schools and hospitals. The master plans of Aghdam and Fuzuli cities are ready. Agreements have been signed with relevant companies to develop master plans for other cities. We want everything to be done in a comprehensive manner – both quickly and, at the same time, not in a haste. Because everything must be comprehensive and the people who are about to return there must be provided with the best conditions. Because these people lived in difficult conditions for 30 years. It is true that many of them lived in beautiful apartments provided by the state, but they always lived with a longing for the homeland, a longing for their native land. We must create conditions for them to live comfortably from now on. Therefore, we should not waste any time but we should not do things in a haste either”.
President Ilham Aliyev has said that everything must be done in a comprehensive manner, all construction work must be carried out transparently and the basis of tenders: “Special instructions have been given and maximum transparency must be ensured. If we face any unpleasant situations, our punishment will be very severe, and everyone should know that.