Polşanın din xadimləri Azərbaycanda səfərdədir
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Səfirliyi və “Həyat sözü” Xristian dini icmasının birgə təşkilatçılığı ilə Varşava Böyük Keşişlər Seminariyasının rektoru Voyçex Bartkoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycandakı dini həmrəylik, tolerantlıq mühiti, xristian, eləcə də alban dini məbədləri, polyak mirası və icması ilə tanışlıq məqsədilə 7-14 sentyabr 2022-ci il tarixlərində ölkəmizdə səfərdədir.
Nümayəndə heyəti sentyabrın 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətində olub. Qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin inzibati binası ilə tanış olduqdan sonra Azərbaycan-Polşa münasibətlərini, elmi əlaqələrini araşdıran alimlərlə görüşüblər. Görüşdə AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti İsa Həbibbəyli, eləcə də Polşa-Azərbaycan ədəbi əlaqələrini tədqiq edən azərbaycanlı alimlər iştirak ediblər.
Daha sonra nümayəndə heyəti Bakıda yerləşən “Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi” katolik kilsəsini ziyarət edib, ibadət zalı və inzibati bina ilə tanış olublar. Qonaqlara ölkəmizdə katolikliyin tarixi və fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verilib, dövlətin icmaya göstərdiyi qayğıdan bəhs edilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Katolik Xristian dini icmasına yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşmasından, hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsindən danışılıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Katolik icmasına xüsusi diqqət yetirməsi vurğulanıb.
Sentyabrın 8-də Bakıdakı Müqəddəs Qriqori (erməni) kilsəsində olan qonaqlar məbədin tarixi, onun qorunub saxlanılması istiqamətində dövlətin həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumatlandırılıblar. Bildirilib ki, Azərbaycanda tolerantlıq ənənəsinin əsası hələ qədim dövrlərdən qoyulub. Azərbaycan tarixin ilkin dönəmlərindən başlayaraq hər zaman başqa xalqlara və dinlərə sayğı ilə yanaşıb. Bu münasibət müasir zamanda da nəinki dəyişməyib, əksinə, daha da dərinləşib. Diqqətə çatdırılıb ki, kilsədə erməni dilində minlərlə kitab qorunub saxlanılır. Müqəddəs Qriqori kilsəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il tarixli qərarı ilə yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidəsi kimi “Azərbaycandakı tarixi abidələrin milli qeydiyyatı” siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Varşava Böyük Keşişlər Seminariyasının rektoru Voyçex Bartkoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibinə Varşava Oçota rayonunun pastoru Przemislav Çvek, Varşava Baş Yeparxiyasının Uşaq və Gənclərin Müdafiəsi üzrə Yepiskop Nümayəndəsinin müavini Mixal Turkovski və başqaları daxildir.

Clergymen from Poland have visited Azerbaijan
Delegation led by Wojciech Bartkowicz, Rector of the Metropolitan Major Priest Seminary in Warsaw has visited our country in order to get familiar with the religious solidarity and tolerance environment, Christian and Albanian temples in Azerbaijan as well as Polish heritage and community on September 7th. The visit has been organized by the State Committee on Religious Associations, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland and "Word of Life" the Christian religious community and the visit will last by September 14th.
On September 7, the delegation visited Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The visitors met with scientists studying Azerbaijan-Poland relations including scientific relations after getting acquainted with the administrative building of the Presidium of ANAS. Academician Arif Hashimov, acting president of ANAS, Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS, as well as Azerbaijani scientists studying Polish-Azerbaijani literary relations took part in the meeting.
Later, the delegation visited the Catholic church of the "Virgin Mary's Immaculate Conception” in Baku and got acquainted with the prayer hall and administrative building. The guests were given detailed information about the history and activities of Catholicism in our country, and the state's support for the community. The visitors also got detailed information on National Leader Heydar Aliyev's attitude to the Catholic Christian religious community with highest attention and care, successful continuation of this policy by President Ilham Aliyev. First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva’s special attention and care to the Catholic community was emphasized during the visit.
On September 8, the guests payed a visit to the Saint Gregory the Illuminator Church (Armenian) in Baku and were informed about the history of the temple and the measures taken by the state to preserve it. The foundation of the tradition of tolerance in Azerbaijan has been laid since ancient times. Azerbaijan has always respected other nations and religions from the earliest stages of history. And this attitude has not changed in recent times, but it has deepened further. It was informed that thousands of books in the Armenian language are kept in the church. By the decision of 2001 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Saint Gregory Church has been included in the list of “National Registration of Historical Monuments in Azerbaijan” as an immovable monument of history and culture of local significance.
Delegation led by Wojciech Bartkowicz, Rector of the Metropolitan Major Priest Seminary in Warsaw includes Psemislav Zvek, the Pastor of the Okhotsk District of Warsaw, Michal Turkovski, deputy representative of the Bishop for the protection of children and young people of Archdiocese of Warsaw and others.