Polşalı qonaqlar bölgələrdəki dini ibadətgahlarla tanış olublar
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Səfirliyi və “Həyat sözü” Xristian dini icmasının birgə təşkilatçılığı ilə Varşava Böyük Keşişlər Seminariyasının rektoru Voyçex Bartkoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Şamaxı, Qəbələ və Şəki rayonlarına səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti respublikamızın ərazisindəki ən qədim məscid olan Şamaxı şəhər “Cümə” məscidini ziyarət edib. Ziyarət zamanı Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı Tahir Məmmədov qonaqları salamlayaraq, rayonun tolerantlığı, tarixi, mədəniyyəti, o cümlədən, dini və tarixi abidələri barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra QMİ-nin bölgə qazisi, şəhər “Cümə” məscidinin imamı Mərəhmət Mustafayev məscidin fəaliyyəti və tarixi barədə qonaqları məlumatlandırıb. Ardınca nümayəndə heyəti Şaxəndan türbəsi ilə tanış olub.
Varşava Böyük Keşişlər Seminariyasının rektoru, nümayəndə heyətinin rəhbəri Voyçex Bartkoviç nümayəndə heyəti adından RİH başçısı Tahir Məmmədova təşəkkür edib və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra qonaqlar Alban-Udi Xristian dini icmasının sədri Robert Mobili ilə görüşüblər. Görüş zamanı bildirilib ki, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş torpaqlarında Ermənistan tərəfindən vandalizm aktı törədilib, Azərbaycanın mədəni-dini irsi yerlə-yeksan edilib və ya dəyişdirilib - məscidlər, ziyarətgahlar, kilsələr, qəbiristanlıqlar dağıdılıb, heyvan saxlanılan tövlə halına salınıb, həmçinin tarixi Qafqaz Albaniyasına aid abidələrin daxili, xarici görkəmləri dəyişdirilərək qriqoryanlaşdırılıb.
Qəbələnin Nic qəsəbəsindəki Müqəddəs Məryəm Ana Alban və Müqəddəs Yelisey adına Cotari kilsələri, eləcə Şəkiyə səfərləri zamanı Kiş kəndində yerləşən qədim alban məbədi ilə tanışlıq qonaqlarda zəngin təəssüratlar yaradıb.
Gəncə və Göygölə şəhərlərinə səfər çərçivəsində Varşava Böyük Kahinlər Seminariyasının nümayəndələri Aleksandr Nevski adına Rus Pravoslav kilsəsinə baş çəkib, vaxtı ilə xristian dini məbədi kimi fəaliyyət göstrəmiş Gəncə Dövlət Kukla Teatrının binası, Müqəddəs İohann lüteran kilsəsi  və şəhərlərin bir sıra digər mədəni və tarixi əhəmiyyətli binaları ilə tanış olublar.

Visitors from Poland got acquainted with religious temples in the regions
Delegation led by Wojciech Bartković, Rector of the Higher Metropolitan Theological Seminary of St. John the Baptist in Warsaw has visited Shamakhi, Gabala and Sheki districts with the organization of the State Committee on Religious Associations, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland and "Word of Life" the Christian religious community.
Within the framework of the visit, the delegation visited Shamakhi city “Juma” mosque, oldest mosque in the territory of our republic. During the visit, the head of Shamakhi District Executive Power Tahir Mammadov welcomed the guests and gave detailed information on tolerance, history, culture, including religious and historical monuments of the district. In addition, Mirahmat Mustafayev, regional representative of the Caucasus Muslim Board (CMB), imam of the “Juma” mosque in the city informed the visitors about the activities and history of the mosque. After that, the delegation visited the Shahendan tomb.
The head of delegation, Rector of the Higher Metropolitan Theological Seminary of St. John the Baptist in Warsaw Wojciech Bartković thanked the head of the Shamakhi District Executive Power Tahir Mammadov and expressed his gratitude for the hospitality.
The delegation met with the Chairman of the Albanian-Udi Christian Community, Robert Mobili. During the meeting, it was reportedly informed that the liberated territories of Azerbaijan had been vandalized by Armenia, cultural and religious heritage of Azerbaijan destroyed or changed - mosques, shrines, churches, cemeteries had been razed to the ground and turned into animal stables, and historical sites of Caucasian Albania were destroyed, internal and external appearance had been altered and grigorianized.
The guests were impressed by the visits to Albanian Church of Saint Virgin Mary and Saint Elisæus Jotaari Church in the Nij settlement of Gabala district, including acquaintance with the ancient Albanian temple located in the village of Kish in Sheki city.
Within the visits to Ganja and Goygol, representatives of the Higher Metropolitan Theological Seminary of St. John the Baptist in Warsaw were in the Russian Orthodox Church named after Alexander Nevsky and they were familiarized with the building of the Ganja State Puppet Theatre, which had functioned as a Christian religious temple, St John’s Lutheran Church and a number of other culturally and historically significant buildings of the city.