Müqəddəs Taxt-Tacın yeganə rəsmi mətbuat orqanında Qafqaz Albaniyası abidələrinin tarixi işıqlandırılıb
Müqəddəs Taxt-Tacın yeganə rəsmi mətbuat orqanı olan “L’Osservatore Romano” qəzetində “Xristianlığın köklərində. Azərbaycanda Alban Apostol Kilsəsinin izində. Qədim Qafqaz Albaniyasına səyahət” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Qafqazda Alban Apostol Kilsəsinin yaranması tarixinə geniş yer verilən məqalədə mühüm tarixi faktlar və həqiqətlər vurğulanıb.
Yazıda Qafqaz Albaniyasının ilk kilsəsinin Şəki rayonunun Kiş kəndində tikildiyi, ilk paytaxtının Qəbələ şəhəri olduğu diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda XII əsrdə Alban kilsəsinin intibah dövrünü yaşadığı, bu dövrdə yeni kilsələrin tikildiyi, ən qədimlərinin bərpa edildiyi, yeni memarlıq nümunələrinin yaradıldığı qeyd edilib. Bu xüsusda Ağdərə rayonunda yerləşən Xatirəvəng, Gəncəsər monastırları, Kəlbəcər rayonundakı UNESCO tərəfindən ümumdünya əhəmiyyətli abidə kimi qeydə alınan Xudavəng monastırı  barədə məlumatlar verilib, eləcə də digər dövlətlərin ərazisindən gələn ermənilərin Qarabağ, İrəvan və Naxçıvan xanlıqlarının ərazilərinə köçürülməsini nəzərdə tutan Türkmənçay müqaviləsinin imzalanması ilə əsassız şəkildə başlanan Qafqaz Albaniyası irsinin qriqorianlaşdırılması cəhdlərinə toxunulub.
Qeyd edək ki, yazının müəllifi Rossella Fabiani Azərbaycanın Vatikandakı Səfirliyi, Heydər Əliyev Fondu və Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə cari ilin 22 iyun-02 iyul tarixlərində Azərbaycana səfər edib. Jurnalist səfər çərçivəsində Quba, Qəbələ, Oğuz, Şəki, Ağdərə, Xocavənd, Kəlbəcər, Laçın rayonları, həmçinin Şuşa şəhərindəki kilsə, sinaqoq və Azərbaycanın qədim Xristian irsi olan Alban abidələrini ziyarət edib. Qonaq Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsindəki Alban-Udi Xristian dini icması, eləcə də qəsəbədə yerləşən “Müqəddəs Məryəm Ana”, “Müqəddəs Yelisey” (Cotari) kilsələri ilə tanış olub, Alban Xristian irsi barədə ətraflı məlumat alıb.

History of the monuments of Caucasian Albania highlighted in the Holy See’s sole official publication
An article titled “At the Roots of Christianity. In the Footsteps of the Albanian Apostolic Church in Azerbaijan. A Journey to Ancient Caucasian Albania” has been published in the newspaper “L'Osservatore Romano”, the official newspaper of the Holy See.
The article pays considerable attention to the history of the establishment of the Albanian Apostolic Church in the Caucasus, highlighting important historical facts and realities. It notes that the first church of Caucasian Albania was built in the village of Kish in the Shaki district, with its first capital located in the city of Gabala. Furthermore, it emphasizes that during the 12th century, the Albanian Church underwent a renaissance, marked by the construction of new churches, restoration of the oldest ones, and the creation of new architectural examples.
The article provides information about notable monasteries, such as Khudavang (Dadivank) in the Kalbajar district, which is registered by UNESCO as a monument of world significance, as well as Gandzasar and other monasteries. It also addresses the attempts at the so-called “Gregorianization” of the heritage of Caucasian Albania, which allegedly began following the signing of the Treaty of Turkmenchay, which facilitated the resettlement of Armenians from other states into the territories of the Karabakh, Iravan, and Nakhchivan khanates.
Notably, the author of the article, Rossella Fabiani, visited Azerbaijan from June 22 to July 2 at the invitation of the Embassy of Azerbaijan to the Vatican, the Heydar Aliyev Foundation, and the State Committee. During her visit, the journalist toured the districts of Guba, Gabala, Oghuz, Shaki, Aghdara, Khojavand, Kalbajar, and Lachin, and the city of Shusha, exploring churches, a synagogue, and monuments of Azerbaijan’s ancient Christian Albanian heritage. She also met with the Alban-Udi Christian religious community in the settlement of Nij in the Gabala district and visited the “Holy Mother Mary” and “St. Eliseus (Cotari)” churches, where she received detailed information about the Albanian Christian heritage.