Mübariz Qurbanlı: Yer üzünə göndərilən bütün dinlər sevgini, mərhəməti, sülhü təbliğ edir, terror isə bunun əksidir
Oktyabrın 20-də İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin dini liderlərinin videokonfrans formatında iclası keçirilib.
Türkiyənin Diyanət İşləri Başqanı Ali Erbaşın təşəbbüsü ilə keçirilən, dünyanın 60 ölkəsindən nümayəndələrin iştirak etdiyi videokonfransa Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin  sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı qatılıb.
İclasda çıxış edən Allahşükür Paşazadə İƏT-ə üzv ölkələrin dini liderlərinə Qarabağdakı mövcud vəziyyətlə bağlı məlumat verib.
Heç kimə sirr deyil ki, müasir dövrdə beynəlxalq münasibətləri düşündürən əsas məsələ ümumbəşəri təhlükəsizlik problemidir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin dini liderlərinin məşvərət iclasının təşkili də bu baxımdan təqdirəlayiqdir.
Bu fikirləri isə iclasda çıxışı zamanı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı səsləndirib.
M.Qurbanlı qeyd edib ki, dünyanın dörd bir yanında günahsız insanların vəhşiliklə öldürülməsi ilə müşayiət olunan terror və qətliamlar törədilməkdə, süni səbəblərə görə bir-birinə düşmən kəsilən toplumlar ölkələri qana bulamaqdadır. Çox fərqli tarixlərə, mədəniyyətlərə sahib ölkələrdə meydana gələn bu hadisələrin özünəməxsus səbəb və qaynaqları ola bilər. Yer üzərinə göndərilən bütün dinlər sevgini, mərhəməti, sülhü təbliğ edir, terror isə bunun əksidir. Bu səbəbdən, hər hansı terrorun ideya mənbəyini dində deyil, dinsizlikdə, siyasi maraqlarda və mənafelərdə axtarmaq lazımdır. Təəssüflə etiraf etmək lazımdır ki, müasir dövrümüzdə terror hadisələri daha çox müsəlman ölkələrində baş verir və onun ağır nəticələrindən müsəlmanlar əziyyət çəkirlər.
Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, terrordan dəfələrlə ziyan görmüş, hələ də onun fəsadlarını yaşayan ölkələrdən biri də Azərbaycandır. Avropa ilə Asiya qitəsinin qovuşuğunda, tarixi İpək Yolunun üzərində yerləşən Azərbaycan dünyada tolerantlıq, dözümlülük, mutikulturalizm diyarı kimi tanınıb.
Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan, bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən dövlət-din modeli sayəsində ölkəmizdə dini etiqad azadlığı və multikultural harmoniya təmin edilib. Azərbaycan müasir dünyada dinlər və mədəniyyətlər arasında münasibətlər, ümumiyyətlə, multikultural cəmiyyət baxımından nümunəvi ölkədir.
Cənubi Qafqaz regionunda dialoqa və birgəyaşayışa əngəl olan yeganə dövlətin Ermənistan olduğunu vurğulayan M.Qurbanlı bildirib ki, təcavüzkar ölkə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ona bitişik 7 rayonunu işğal edib, bir milyondan çox azərbaycanlını, o cümlədən xristian və digər dinlərin nümayəndələrini qaçqın və məcburi köçkün taleyi yaşamağa vadar edib. İşğal altında olan ərazilərdə İslam dininə aid məbədlər - məscidlər, ziyarətgahlar, qəbiristanlıqlar dağıdılıb, ibadət yerləri heyvan saxlanılan tövləyə çevrilib.
Qeyd olunub ki, ermənilər tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində minlərlə tarixi, mədəni və dini abidə, müsəlman qəbiristanlıqları dağıdılıb. Eyni zamanda, Azərbaycan xalqının tarixi irsi olan Qafqaz Albaniyasına aid xristian abidələri erməniləşdirilib.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnamədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarından tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb olunduğunu xatırladan Mübariz Qurbanlı deyib: "Təəssüf ki, Ermənistan 30 ilə yaxındır ki, qətnamələrə məhəl qoymur. Buna baxmayaraq, bu illər ərzində Azərbaycan məsələnin sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olub, 1994-cü ildən bu günədək ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlarda konstruktiv mövqe nümayiş etdirib. Ermənistan tərəfi isə müxtəlif bəhanələrlə danışıqları məqsədyönlü şəkildə pozub və bu gün də pozmaqdadır. Sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində Azərbaycanın münaqişə zonasına aid olmayan yaşayış məntəqələri – Gəncə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu, Mingəçevir, Naftalan, Xızı, Abşeron, Goranboy, Daşkəsən, Tərtər, Bərdə, Ağdam, Ağcabədi, Yevlax, Füzuli və Beyləqan kimi şəhər və rayonlar, eləcə də tarixi-dini abidələr mütəmadi olaraq ağır artilleriya və raket atəşinə məruz qalıb.
Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs razılaşmasına məhəl qoymayaraq, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncəyə iki dəfə ballistik raket zərbəsi endirib, nəticədə 23 mülki şəxs həlak olub, 82 nəfər yaralanıb, 2 nəfər itkin düşüb, onlarla mülki obyekt və yaşayış binası dağılıb.
Ümumiyyətlə, sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin ağır artilleriya və raket zərbələri nəticəsində 60 mülki şəxs (o cümlədən uşaqlar və qadınlar) həlak olub, 300-ə yaxın insan yaralanıb, 1704 yaşayış evi, 100-ə yaxın çoxmənzilli yaşayış binası dağıdılıb, 300-dən çox mülki obyektə ciddi zərər dəyib. Bütün bunlar işğalçı Ermənistanın beynəlxalq hüquq normaları və humanitar prinsipləri, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarını pozmasına bariz nümunədir. Ermənistanın hazırda mülki əhaliyə qarşı törətdiyi cinayət əməli 1992-ci il fevral ayının 26-da Azərbaycanın Xocalı şəhərinin işğalı zamanı törətdiyi soyqırımı aktının davamıdır.
Çıxışında Ermənistanın beynəlxalq səviyyədə tanınan Azərbaycan ərazilərini işğalı nəticəsində özünün başlatdığı müharibəni dini müstəvidə təqdim etmə cəhdinə toxunan DQİDK sədri vurğulayıb ki, burada əsas məqsədin dünya ictimaiyyətində xristian təəssübkeşliyinə nail olmaq, özlərinə tərəfdar çıxacaq dövlətlər aramaqdan ibarətdir.
Komitə sədri, həmçinin bildirib ki, Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərini azad etmək istiqamətində apardığı haqlı müharibə bir sıra ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən dəstəklənir.

Mubariz Gurbanli: All religions sent to the earth promote love, mercy and peace, however, terror is the opposite
A virtual meeting of religious leaders of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) was held in Istanbul on October 20.
Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade, chairman of the Caucasus Muslims Office, and Mubariz Gurbanli, chairman of the State Committee on Religious Associations, attended the video conference initiated by Turkish Religious Affairs Minister Ali Erbash and attended by representatives from 60 countries.
Speaking at the meeting, Allahshukur Pashazade gave an information to the religious leaders of the OIC member states on the current situation in Karabakh.
It is no secret that the main issue of international relations in modern times is the problem of universal security. In this regard, the organization of a consultative meeting of religious leaders of the Organization of Islamic Cooperation is commendable.
Mubariz Gurbanli, chairman of the State Committee on Religious Associations, voiced these views during his speech at the meeting.
Mubariz Gurbanli noted that terror and massacres are being committed all over the world, accompanied by the brutal killing of innocent people, and countries that are hostile to each other for fabricated reasons face bloodshed. These events, which take place in countries with very different histories and cultures, may have their own causes and sources. All religions sent to earth promote love, mercy, and peace, however, terror is the opposite. Therefore, the source of the idea of any terror should be sought not in religion, but in lack of religion, political interests and benefits.
Unfortunately, it must be acknowledged that in modern times, terrorist attacks are more common in Muslim countries, and Muslims suffer from its severe consequences.
The chairman of the committee noted that Azerbaijan is one of the countries that have repeatedly suffered from terrorism and is still experiencing its consequences. Located at the crossroads of Europe and Asia, on the historic Silk Road, Azerbaijan is known around the world as a land of tolerance, endurance and multiculturalism.
Thanks to the state-religion model founded by the great leader Heydar Aliyev and successfully continued today by President Ilham Aliyev, freedom of religion and multicultural harmony have been ensured in our country. Azerbaijan is an exemplary country in the modern world in terms of relations between religions and cultures, in general, a multicultural society.
Stressing that Armenia is the only country in the South Caucasus that hinders dialogue and coexistence, M.Gurbanli said that the aggressor country occupied the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and 7 adjacent regions, forcing more than a million Azerbaijanis, including Christians and members of other religions to live as refugees and internally displaced persons. Islamic temples - mosques, shrines, cemeteries - were destroyed in the occupied territories, and places of worship were turned into animal stables.
It was noted that thousands of historical, cultural and religious monuments and Muslim cemeteries were destroyed in the Armenian-occupied territories of Azerbaijan. At the same time, the Christian monuments of Caucasian Albania, the historical heritage of the Azerbaijani people, have been Armenianized.
Recalling that four UN Security Council resolutions adopted in 1993 called for the full, immediate and unconditional withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan, Mubariz Gurbanli said: "Unfortunately, Armenia has been ignoring the resolutions for almost 30 years. Over the years, Azerbaijan has supported a peaceful solution to the issue and demonstrated a constructive position in the negotiations mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs since 1994. The Armenian side has purposefully violated the talks under various pretexts and continues to do so today. As a result of the attacks of the Armenian armed forces, settlements not belonging to the conflict zone of Azerbaijan - Ganja, Ordubad region of Nakhchivan Autonomous Republic, Mingachevir, Naftalan, Khizi, Absheron, Goranboy, Dashkesan, Tartar, Barda, Agdam, Agjabadi, Yevlakh, Fuzuli and Beylagan cities and districts, as well as historical-religious monuments were regularly subjected to heavy artillery and rocket fire.
Ignoring the ceasefire agreement, the Armenian armed forces fired two ballistic missiles at Ganja, the second largest city in Azerbaijan, killing 23 civilians, injuring 82, leaving two missing and destroying dozens of civilian objects and buildings.
In total, 60 civilians (including children and women) have been killed, about 300 injured, 1,704 houses, about 100 apartment buildings have been destroyed and more than 300 civilian objects were severely damaged as a result of heavy artillery and missile strikes by the Armenian armed forces since September 27. All this is a clear example of the violation of the norms of international law and humanitarian principles of the occupying Armenia, including the 1949 Geneva Conventions. The current criminal act committed by Armenia against the civilian population is a continuation of the act of genocide committed on February 26, 1992 during the occupation of the Azerbaijani city of Khojaly.
In his speech, the chairman of the SCRA touched upon Armenia's attempt to present the war it started as a result of the occupation of internationally recognized Azerbaijani territories on a religious level, emphasizing that the main goal is to achieve Christian bigotry in the world community.
The chairman of the committee also said that Azerbaijan's just war for the liberation of the territories occupied by Armenia is supported by a number of countries and international organizations, as well as the Organization of Islamic Cooperation.