Mübariz Qurbanlı: Azərbaycanda heç vaxt dini, irqi və etnik ayrı-seçkilik olmayıb
Fevralın 18-də BMT-nin mənzil qərargahında qurumun İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) “Bərabərliyə yeni baxış: Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə fəaliyyət onilliyi çərçivəsində irqçilik, ksenofobiya və ayrı-seçkiliyin hər kəs üçün aradan qaldırılması” mövzusunda nazirlərin iştirakı ilə virtual formatda görüşü keçirilib.
ECOSOC-un prezidenti Münir Əkrəmin moderatorluğu ilə keçirilən və dünyanın 20-dən çox ölkəsindən nümayəndənin iştirak etdiyi videokonfransda BMT-nin Baş katibi Antoniu Quterreş açılış nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, 2020-ci ilin sentyabrında Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 75-ci ildönümü münasibətilə dünya liderləri "zorakılıq, insan haqları pozuntuları, korrupsiya, marginalizasiya, hər cür ayrı-seçkilik, yoxsulluq və təcrid, həmçinin savadsızlıq, işsizliyin kök səbəblərini aradan qaldırmağa" dair ümumi razılığa gəliblər. İrqçiliyə qarşı müxtəlif beynəlxalq insan haqları sənədlərində, 2030-cu ilədək davamlı İnkişaf Gündəliyində, 75-ci ildönümü Bəyannaməsində və digər müvafiq sənədlərdə göstərilən tədbirlər bu gün hər zamankındən daha aktualdır. Eyni zamanda, Baş katib hər cür ayrı-seçkiliyin, sistem bərabərsizliyinin kök səbəblərini aradan qaldırmasının vacibliyinə toxunub.
Videokonfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı konfransın mövzusunun əhəmiyyətini vurğulamaqla qeyd edib ki, “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”dən irəli gələn öhdəliklərin icrasının əlaqələndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə 2016-cı ildə yaradılmış Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası fəaliyyət göstərir. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin ümumxalq referendumu ilə qəbul edilmiş Konstitusiyasında dünyəvi dövlət modeli təsbit olunub. Bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi dövlət-din modeli dünyəvilik, tolerantlıq və multikultural dəyərlərə söykənir. Azərbaycan çoxmilllətli və çoxkonfessiyalı ölkədir.
Əhalisinin sayında müsəlman çoxluğu olmasına baxmayaraq, müxtəlif azlıqda dini icmaların sülh və dostluq şəraitində birgə yaşadığı dövlət kimi Azərbaycanın dini, irqi və etnik zəmində ayrı-seçkilik, anti-semitizmin heç vaxt qeydə alınmadığı ölkələr sırasında önəmli yer tutduğu diqqətə çatdırılıb. Komitə sədri bildirib ki, daim dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq edən, bu mövzuda keçirilən beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən Azərbaycanda hazırda qeydiyyatdan keçmiş dini icmaların ümumi sayı 963-ə çatıb. Ölkə ərazisində mövcud iki mindən yuxarı məscidlə yanaşı, 14 kilsə, qədim Azərbaycan dövləti Qafqaz Albaniyasına aid tarixi kilsələr, 7 sinaqoq, Zərdüştlük dininə aid Atəşgah məbədi və müxtəlif dinlərə aid ibadət yerləri fəaliyyət göstərir.
Cənubi Qafqaz bölgəsində Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin, eyni zamanda qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddiası ilə çıxış etməsinin dialoqa və dinc birgəyaşayışa mane olduğu xüsusi qeyd olunub. Çıxış zamanı o da bildirilib ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ətraf 7 rayonunun işğalı zamanı Ermənistan tərəfindən bu ərazilərdə vandalizm aktı törədilib, Azərbaycanın mədəni-dini irsi yerlə-yeksan edilib və ya dəyişdirilib - məscidlər, ziyarətgahlar, kilsələr, qəbiristanlıqlar dağıdılıb və ya heyvan saxlanılan tövlə halına salınıb, həmçinin tarixi Qafqaz Albaniyasına aid abidələrin daxili və xarici görkəmləri dəyişdirilərək qriqoryanlaşdırılıb. Təsadüfi deyildir ki, bir sıra xarici jurnalistlər erməni vandalizminin qurbanı olmuş həmin yaşayış məntəqələrini “kabuslar şəhəri”, “kiçik Xirosima” adlandırıblar. M.Qurbanlı erməni işğalçıları üzərində Azərbaycanın qələbəsi ilə nəticələnən 44 günlük müharibədən sonra işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda Ermənistan tərəfindən vandalizm aktlarına məruz qalmış tarixi dini abidələrin dövlət tərəfindən bərpa edilməsi prosesinin başladığını vurğulayıb.
M.Qurbanlı qeyd edib ki, Ermənistan xristian təəssübkeşliyinə nail olmaq məqsədilə bu müharibəyə din xadimlərini cəlb edərək, münaqişəni dini müstəvidə təqdim etməyə çalışıb. Azərbaycanda müsəlman, xristian, yəhudi və s. dinlərin, eləcə də 30 mindən çox erməni millətinin nümayəndələrinin də sərbəst yaşadığı, Bakının mərkəzində Erməni Apostol Kilsəsinin dövlət tərəfindən qorunduğu hamıya məlumdur.
Çıxışının sonunda Komitə sədri hazırda dinlərin insanlara verəcəyi əsas töhfə olan vəhdət və harmoniyanın təmin edilməsinin, dini liderlər tərəfindən irqi, dini ayrı-seçkilik, ekstremizm və separatizmin tənqidinə yönəlik çağırışların vacibliyini bir daha konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Mubariz Gurbanli: Azerbaijan has never experienced religious, racial, and ethnic discrimination.
United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) has convened a Special Ministerial Meeting on a virtual platform on “Reimagining Equality: Eliminating racism, xenophobia and discrimination for all in the decade of action for the Sustainable Development Goals (SDGs)” at UN headquarters on February 18th.
In a videoconference moderated by ECOSOC President Munir Akram and with the participation of   representatives from over 20 countries, UN Secretary-General António Guterres said in his opening remarks that World leaders agreed on elimination of root causes of violence, human rights violations, corruption, marginalization, all forms of discrimination, poverty, isolation, illiteracy, and unemployment on the occasion of the 75th anniversary of the United Nations in September, 2020.  Measures stated in various international human rights instruments against racism, 2030 Agenda for Sustainable Development, Declaration on the commemoration of the 75th anniversary of the United Nations and other relevant documents are more urgent today than ever. The Secretary-General stressed the importance of addressing all kinds of root causes of discrimination and systematic inequality.
Focusing on the importance of the subject of the meeting in his video conference speech, the Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan Mubariz Gurbanli said that National Coordination Council on Sustainable Development of the Azerbaijan Republic is operating which has been created by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan in 2016 aimed at coordinating the implementation of obligations arising from the “Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development”. The model of secular state was adopted in the constitution of independent Azerbaijan by referendum. Today, the state-religion model which is being implemented under President Ilham Aliyev’s leadership is based on secularism, tolerance, and multicultural principles. Azerbaijan is a multi-ethnic and multi-confessional country.
The Chairman said that despite large Muslim population in Azerbaijan, religious communities of different minorities live together peacefully and friendly, our state holds an important place among countries which has never experienced religious, racial, and ethnic discrimination and anti-semitism. Azerbaijan constantly promotes interfaith and intercultural dialogue, hosts international events in this regard. Registered religious communities have now reached to 963. Azerbaijan is a home to 14 churches, historical churches of Caucasian Albania, 7 synagogues, fire worships that belong to Zoroastrianism and places of worship of different religions along with over 2,000 mosques, Mr. Gurbanli underlined.
The Chairman of the Committee expressed that Armenia’s policy of ethnic cleansing and genocide in the South Caucasus, territorial claims against neighboring countries impede dialogue and peaceful coexistence. During the occupation of Azerbaijan’s Nagorno-Karabakh region and 7 adjacent districts by Armenia, they had vandalized those areas, razed to the ground or altered its cultural and religious heritage - destroyed mosques, shrines or turned into animal stables, destroyed churches, cemeteries, changed and gregorianized interior and exterior of monuments of ancient Caucasian Albania. It is no coincidence that several foreign journalists called those settlements “city of ghosts”, “little Hiroshima”. The restoration process of historical and religious sites that vandalized by Armenia has been launched by the state on the liberated lands following the 44-Day War which led to the victory of Azerbaijan over the Armenian occupants.
He stated that Armenia attempted to present the conflict at the religious level to achieve Christian bigotry by involving clergy in this war. However, everyone knows that representatives of Muslims, Christians, Jews, and other religions including over 30,000 of Armenians live freely in Azerbaijan and the state protects the Armenian Apostolic Church in the city centre in Baku.
İn the end of his speech, the Chairman of the Committee brought to the attention of the meeting participants that at present, ensuring of unity and harmony which is the main contribution of religions to people and calls for criticism of racial and religious discrimination, extremism and separatism by religious leaders are important.