Macarıstanın Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə sədrliyi çərçivəsində həmin ölkənin Baş naziri Ofisinin Kilsə və Milli Azlıqlarla Əlaqələr üzrə Dövlət Katibliyi tərəfindən cari ilin 13-15 oktyabr tarixlərində Macarıstanın Debretsen şəhərində “Müasir Avropanın sütunları: dini icmaların birgəyaşayışı” mövzusunda konfrans təşkil edilib.
Konfransda Avropa sivilizasiyasının dəyərlər sisteminin dini əsası, vicdan və din azadlığı, din və məzhəblərin ortaq məsuliyyəti, dinlərarası dialoq məsələləri, həmçinin 21-ci əsrin mənəvi çağırışları (ailənin rolu, insan həyatının qorunması məsələsi, hüquq və mənəviyyat arasında əlaqə) kimi mövzular üzrə müzakirə aparılıb, məruzələr edilib.
Simpoziumda Macarıstanın Kilsə və Milli Azlıqlarla Əlaqələr üzrə Dövlət katibi Miklos Soltesz, Beynəlxalq  Persepsiya üzrə Dövlət katibi Tamas Menczer, Avropa Şurasının Anti-semitizm, dini dözümsüzlüyün digər formaları və nifrət cinayətləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Daniel Höltgen, Avropa Parlamentinin üzvü György Hölvenyi kimi rəsmi şəxslərlə bərabər, Macarıstanın Yəhudi icmalarının prezidenti Peter Feldmajer, Macarıstan İslam icmasının prezidenti Zoltan Bolek, Macarıstan Kilsələr Şurasının baş katibi Vilmos Fişil və digər din xadimləri ilə yanaşı, Fransa, Cənubi Afrika, İsveçrə Konfederasiyası, Vatikan və digər ölkələrin din xadimləri və alimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyev təmsil edib. Şöbə müdiri 15 oktyabrdakı əsas sessiyada və müzakirədə “Avropa Şurasına üzv dövlət nümunəsində din və dövlət: Azərbaycan” mövzusunda məruzə və təqdimatla çıxış edib.
Məruzədə Azərbaycanın tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinin tarixi kökləri və müasir dövrdəki vəziyyəti, Azərbaycanda tarixən mövcud olmuş dinlər, dövlət-din münasibətləri sahəsində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın apardığı multikulturalizm siyasəti, ölkədə fəaliyyət göstərən dini icmalara dövlət qayğısı və s. barədə geniş məlumat verilib.
Həmçinin 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxlanılması, tarixi-dini abidələrimizin dağıdılması və təhqir edilməsi, mənimsənilməsi, o cümlədən Azərbaycan dövlətinin ötən il 44 gün ərzində öz ərazi bütövlüyünü bərpa edərək torpaqlarını işğalçılardan azad etməsi barədə də iştirakçılara geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi tərəfindən Dövlət Komitəsinin nəşri olan “İşğal edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın dini-tarixi abidələri” kitabı və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin “Azərbaycanın mədəni və tarixi irsinin Ermənistan tərəfindən mənimsənilməsi” hesabatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə təqdim edilib.

International Conference on “Pillars of Modern Age Europe: Coexistence of Religious Communities” was held in Hungary
International Conference on “Pillars of Modern Age Europe: Coexistence of Religious Communities” was held organized by Hungary’s Prime Minister’s office State Secretariat for Church and National Minority Relations under Hungarian Presidency of the Council of Europe Committee of Ministers in Debrecen, Hungary from 13 to 15 October.
The conference discussed religious foundations of the value system of European civilization, freedom of conscience and religion, shared responsibility of religions and denominations, interfaith dialogue, Moral challenges of the 21st century (the role of family, protection of life, the relation between law and morality) and the reports were heard.
Along with officials such as State Secretary for Relations with the Church and Ethnic Communities of Hungary Miklós Soltész, State Secretary for Hungary’s International Perception Tamás Menczer, Director of Communications and Special Representative on antisemitic, anti-Muslim and other forms of religious intolerance and hate crimes of Council of Europe Daniel Höltgen, Member of the European Parliament György Hölvényi and religious figures such as President of Jewish Communities in Hungary Péter Feldmájer, President of Hungarian Islamic Community Zoltán Bolek, Secretary General of Ecumenical Council of Churches in Hungary Vilmos Fischl and other clergymen, and scholars from France, South Africa, the Swiss Confederation, the Vatican and other countries attended international conference.
The head of the department of International Relations of the State Committee on Religious Associations Ali Haziyev represented Azerbaijan in the conference. The head of the department made a speech and presentation on “Religion and state through the example of a Council of Europe member state: Azerbaijan” at the Special Session on October 15.
Ali Haziyev informed the conference participants about the historical roots of Azerbaijan's traditions of tolerance and multiculturalism, the situation in modern times, religions that have historically existed in the country, Azerbaijan's multiculturalism policy under President Ilham Aliyev’s leadership, and government’s support to the religious communities in the country.
Meanwhile, in the early 1990s, Armenia kept 20 percent of Azerbaijan's territory under occupation for nearly 30 years, destroyed and insulted, misappropriated our historical and religious sites. However, Azerbaijan liberated its territories and restored its territorial integrity amid 44 days last year, Ali Haziyev expressed.
During the conference representative of the State Committee presented the book entitled "Religious and historical monuments of Azerbaijan in the occupied territories" and the report of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) namely "Misappropriation of cultural and historical heritage of Azerbaijan by Armenia" to the participants of the conference.