Komitə sədrinin müavini Səyavuş Heydərov Çikaqoda keçirilmiş İllik Konfransda iştirak edib
Müsəlman Amerika Cəmiyyəti və Şimali Amerika İslam Dərnəyi tərəfindən birgə təşkil edilən İllik Konfransın idarə heyətinin adından ABŞ Müsəlman Təşkilatları Şurasının Baş katibi Osama Camalın dəvəti ilə 2022-ci ilin 26-29 dekabr tarixlərində Çikaqoda, “McCormick”də keçirilmiş İllik Konfransda Azərbaycanı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səyavuş Heydərov təmsil edib. Konfrans çərçivəsində Dövlət Komitəsinin sədr müavini Baş katib Osama Camal, Türkiyə Respublikasının ABŞ-dakı səfiri Həsən Murat Mərcan və bir sıra müsəlman icmaları ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə Azərbaycan həqiqətləri həmsöhbətlərə çatdırılıb.
Tədbir çərçivəsində müsəlmanların əl işləri nümayiş etdirilən sərgi təşkil olunub. Gələcəkdə həmin tədbirdə Azərbaycanın stendinin də nümayişi barədə razılıq əldə edilib. Sözügedən konfransda 30 min nəfər Amerikalı müsəlman iştirak edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Müsəlman Amerika Cəmiyyəti və Şimali Amerika İslam Dərnəyi ABŞ Müsəlman Təşkilatları Şurasının təsisçilərindəndir. Sözügedən tədbir ABŞ-də və beynəlxalq səviyyədə 25,000-dən çox tanınmış şəxsi bir araya toplayan aparıcı müsəlman konfranslarından biridir. Konfrans dinlərarası, sosial ədalət, siyasət və vətəndaş cəmiyyəti məsələləri daxil olmaqla geniş mövzu və maraqları əhatə edən illik tədbirdir. Bu, müsəlman amerikalı ailələri bir araya toplayan, bütün yaş qruplarını və müxtəlif mövzuları əhatə edən əhəmiyyətli tədbirdir.

Deputy Chairman of the Committee Sayavush Heydarov attended the annual conference held in Chicago.
Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sayavush Heydarov has represented Azerbaijan at the Annual Conference on behalf of the Board of Directors of the Conference co-organized by the Muslim American Society and Islamic Circle of North America, at the invitation of Oussama Jammal, Secretary General at US Council of Muslim Organizations in the USA, on December 26-29, 2022, in “McCormick”, Chicago, USA.
Amid conference, the Deputy Chairman of the State Committee held meetings with Oussama Jammal, Secretary General at US Council of Muslim Organizations, Hasan Murat Merjan, the Ambassador of Turkiye to the United States and several Muslim communities. During the meetings, the realities about Azerbaijan have been conveyed to the interlocutors.
The exhibition of handicrafts of Muslims was organized within the event. The agreement has been reached in regards of demonstrating Azerbaijan’s stand at the event in the upcoming years. 30,000 American Muslims attended the conference.
Muslim American Society and Islamic Circle of North America are founders of the US Council of Muslim Organizations. The event is one of the leading Muslim conferences in the United States and worldwide which over 25,000 eminent persons attend. As an annual event, the conference covers a wide range of topics and interests, including interfaith, social justice, politics and civil society issues. The event encourages families of American Muslims to come together and covers all age groups and touches on a variety of topics.