Komitə sədri Argentina və uruqvaylı jurnalistləri qəbul edib
İyulun 23-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Argentina və Uruqvay respublikalarından olan jurnalistlər Xalid Hallar və Susana Manqananı qəbul edib.
Dövlət Komitəsinin sədri jurnalistlərə ölkəmizdə mövcud olan dini durum və DQİDK-nın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycanda 942 dini qurumun dövlət qeydiyyatına alındığını bildirən M.Qurbanlı onlardan 907-nin İslam, 35-nin isə qeyri-islam təmayüllü olduğunu bildirib. Azərbaycan əhalisinin əksər hissəsinin müsəlman olduğunu qeyd edən Komitə sədri ölkəmizdə müxtəlif dini konfessiyaların əsrlərdir sərbəst və qarşılıqlı anlaşma şəraitində fəaliyyət göstərdiklərini deyib. Diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə dini konfessiya nümayəndələrinin hər biri öz maddi və mənəvi mədəniyyətini, dilini, tarixi yaddaşını qoruyub-saxlamaq imkanına malikdir. Dini konfessiyaların fəaliyyəti barədə geniş məlumat verən M.Qurbanlı ölkəmizdə dövlət tərəfindən bütün dini qurumlara, o cümlədən qeyri-islam icmalarına mütəmadi maliyyə yardımı edildiyini vurğulayıb.
Dövlət Komitəsinin sədri jurnalistlərin ölkəmizin nümunəvi dini tolerantlıq modeli, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılanan vəhdət namazı və radikalizmin qarşısının alınması istiqamətində görülən işlər barədə suallarını cavablandırıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkürlərini bildirən jurnalistlər ölkəmizə səfərləri müddətində Azərbaycanın dinamik inkişafının, yüksək səviyyəli multikultural mühitin mövcudluğunun şahidi olduqlarını deyiblər.
Görüşün sonunda qonaqlara DQİDK-nın ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr etdirdiyi kitablar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, görüşdə Argentinanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Serxio Osvaldo Perez Qunella da iştirak edib.

The Chairman of the Committee received journalists from Argentina and Uruguay
Mubariz Gurbanli, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) of the Republic of Azerbaijan received journalists, Khalid Hallar (Argentina) and Susana Mangana (Uruguay) on July 23.
Chairman of State Committee gave journalists detailed information regarding with the religious situation and activities carried out by the SCRA. Noted that, 942 religious associations have been registered in Azerbaijan and 907 of them are Islamic and 35 are non-Islamic. The majority of the population are Muslims, various religious confessions have been functioning independently and in the context of mutual understanding for centuries. Representatives from religious confessions have an opportunity to preserve their material and spiritual culture, language and historical memory in Azerbaijan, he added. Speaking about the activities by the religious confessions, Mr. Gurbanli expressed that Azerbaijan state constantly provides financial support to all religious communities, including non-Islamic communities.
Mr. Qurbanli answered the questions addressed by the journalists regarding with the model of religious tolerance in Azerbaijan, unit prayer that is welcomed by the international community and actions carried out aiming at preventing radicalism.
The journalists expressed their gratitude for the warm welcoming and said that during their visits to Azerbaijan, they witnessed dynamic development and the existence of a high level multicultural environment.
The guests were presented books published in English by the SCRA about the environment of religious tolerance and armenian vandalism against material cultural heritage of Azerbaijan at the end of the meeting.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Azerbaijan Sergio Osvaldo Perez Gunella participated at the meeting as well.