Gürcüstanın Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyinin sədrinə Azərbaycandakı tolerant mühit barədə ətraflı məlumat verilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı avqustun 26-da Gürcüstanın Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Zaza Vaşakmadzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəvəti ilə ölkəmizə səfər edən nümayəndə heyətini salamlayan komitə sədri Mübariz Qurbanlı Azərbaycan ilə Gürcüstan xalqlarını tarixi dostluq əlaqələrinin bağladığını, iki ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə qurulduğunu qeyd edib. Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1996-cı ildə Gürcüstana rəsmi səfərinin ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafında yeni səhifə açdığını vurğulayan komitə sədri mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. DQİDK-nin sədri Ermənistanın işğalı altında olan Azərbaycanın tarixi torpaqlarının azad olunması ilə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin ədalətli mövqeyinin bir çox ölkələr kimi Gürcüstan tərəfindən də müdafiə edildiyini xüsusi vurğulayıb.
Ölkəmizdəki dövlət-din münasibətləri, tolerant və multikultural mühit haqqında qonaqları məlumatlandıran sədr Prezident İlham Əliyevin dini sahəyə daim diqqət və qayğı göstərdiyini, ayrı-ayrı dini icmalara münasibətdə heç bir fərq qoyulmadığını və bu münasibət sayəsində Azərbaycanın zəngin tolerantlıq və multikultural dəyərlərinin qorunduğunu deyib. Qeyd edib ki, əsası ulu öndərimiz tərəfindən qoyulan siyasətin uğurlu davamı kimi son illərdə Azərbaycanda milli-mənəvi dəyərlərimiz və birgəyaşayış ənənələrimizin qorunması, başqa dinlərə qarşı tolerant münasibətin daha da möhkəmləndirilməsi sahəsində xeyli iş görülüb. Dövlətimizin başçısı müxtəlif dinlərə aid tarixi-memarlıq abidələrinin, ibadət və inanc yerlərinin təmiri və bərpası, dini qurumlara maddi yardımların ayrılması ilə bağlı bir sıra sərəncam və fərmanlar imzalayıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu Ermənistan tərəfindən vandalizmə məruz qalmış məscid və məbədlərin, eləcə də saxtalaşdırma və mənimsəməyə məruz qalmış qədim alban xristian irsinin bərpa və konservasiyası istiqamətində işlər görür. O, Heydər Əliyev Fondunun tarixi, mədəni və dini irsin qorunmasına xidmət edən layihələrinin Azərbaycanın sərhədləri ilə məhdudlaşmadığını bildirərək fondun Gürcüstanda həyata keçirdiyi işlərə diqqət çəkib.
Ölkə ərazisində 2253 məscidin mövcud olduğunu, 16 kilsə, 7 sinaqoqun fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən Mübariz Qurbanlı əlavə edib ki, 2-si gürcü pravoslav xristian dini icması olmaqla 37 qeyri-islam təmayüllü dini icma dövlət qeydiyyatından keçirilib. Bildirib ki, dini icmaların fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması, dini maarifçilik işinin genişləndirilməsi məqsədilə dövlət tərəfindən maliyyə yardımı ayrılan icmalar içərisində gürcü pravoslav dini icmaları da yer alır.
DQİDK sədri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2016-cı ilin Azərbaycanda "Multikulturalizm ili”, 2017-ci ilin "İslam Həmrəyliyi ili” elan olunması, mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun inkişafı məqsədilə əsası qoyulan “Bakı Prosesi” ölkəmizdəki dinlərarası harmoniyanı, tolerant və multikultural mühiti dünyaya bəyan etməklə yanaşı, dinlərarası dialoqun inkişafı üçün geniş imkanlar yaradıb.
Dəvətə və səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən Gürcüstanın Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Zaza Vaşakmadze Azərbaycan xalqını işğal altındakı torpaqların azad olunması ilə nəticələnən böyük zəfər münasibətilə təbrik edib. Ölkəsindəki dini mühit, müsəlman icmaları barədə danışan Agentlik sədri Gürcüstan hökumətinin ölkənin müsəlman icmasına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini söyləyib. Z.Vaşakmadze Gürcüstanda 300-ə qədər məscidin olduğunu, əhalinin 10 faizini müsəlmanların təşkil etdiyini, İslam dininə mənsub əhalinin öz dini bayramlarını yüksək səviyyədə qeyd etdiklərini və dövlət tərəfindən İslam dini icmalarına maddi yardım ayrıldığını vurğulayıb. Ölkəmizdə gürcü icmasına göstərilən diqqəti də məmnunluqla dilə gətirən qonaq Azərbaycan Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin mövcud təcrübəsindən yararlanmaq məqsədilə dini sahədə mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin zəruriliyinə toxunub. Gürcüstanda Dini Etiqad Azadlığı haqqında qanunun hazırlanması istiqamətində işlər getdiyini bildirən Z.Vaşakmadze bu məsələdə Azərbaycanın təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduqlarını qeyd edib.
Görüş zamanı DQİDK-nın tabeliyindəki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Gürcüstanın müvafiq ali təhsil ocaqları arasında əlaqələrin qurulması və Dövlət Komitəsi ilə Gürcüstan Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyi arasında memorandumun imzalanması, dini radikalizmə qarşı mübarizə sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması, eləcə də Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Gürcüstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zurab Pataradzenin də iştirak etdiyi görüşün sonunda qonaqlara DQİDK tərəfindən ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr olunmuş kitablar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, avqustun 28-dək davam edəcək səfər çərçivəsində Gürcüstan nümayəndə heyəti müvafiq dövlət və qeyri-dövlət qurumları, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri ilə görüşəcək və bir sıra dini ibadət məkanlarını ziyarət edəcəklər.

Chairman of the State Agency for Religious Issues of Georgia informed in details about tolerant environment in Azerbaijan
August 26, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met a delegation led by the Chairman of the State Agency for Religious Issues of Georgia Zaza Vashakmadze.
Welcoming the delegation visiting Azerbaijan at the invitation of the State Committee on Religious Associations, Mubariz Gurbanli has noted that the peoples of Azerbaijan and Georgia link historical friendly relations and those relations between the two countries have been built at the highest level.
National leader of our people Heydar Aliyev’s official visit to Georgia in 1996 opened a new page in the promotion of relations between our countries and the President Ilham Aliyev successfully continues good-neighbourly relations and cooperation, the Chairman emphasized. Mr. Gurbanli underlined that Georgia, like many countries, supported the just position of our country in the 44-day war, which ended with the liberation of the historical lands of Azerbaijan under Armenian occupation.
Informing the guests about the relations between the state and religion, tolerance and multicultural environment in Azerbaijan, the Chairman said that President Ilham Aliyev always pays constant attention and takes care to the religious sphere, there is no any distinction with regard to various religious communities and the country preserves its rich tolerance and multicultural values owing to those relations. As a successful continuation of the policy laid down by our national leader, a lot has been done in Azerbaijan in recent years aimed at preserving our national and spiritual values, traditions of coexistence, promoting tolerance towards other religions, the Chairman has expressed. President Ilham Aliyev has signed a number of orders and decrees on the repair and restoration of historical and architectural sites, places of worship and belief of various religions and financial assistance to religious associations. The Heydar Aliyev Foundation, headed by First Vice President Mehriban Aliyeva works to restore and preserve mosques and temples vandalized by Armenia, as well as ancient Albanian Christian heritage that falsified and appropriated in our liberated territories. Heydar Aliyev Foundation's projects aimed at preserving historical, cultural and religious heritage are not limited to the borders of Azerbaijan, drawing attention to the Foundation's work in Georgia.
The Chairman has said that there are 2253 mosques, 16 churches and 7 synagogues countrywide, 37 non-Islamic religious communities, including 2 Georgian Orthodox Christian communities have been registered. He said that Georgian Orthodox religious communities are among the communities funded by the state in order to improve the activities of religious communities and promote religious education.
The chairman of the SCRA stressed that announcement of 2016 the “Year of Multiculturalism”, 2017 the “Year of Islamic Solidarity”, and “Baku Process” by President Ilham Aliyev aimed at promoting intercultural and interreligious dialogue has opened wide-range of opportunities for the development of inter-religious dialogue along with declaring Azerbaijan’s inter-religious harmony, tolerance and multicultural environment to the world.
Expressing gratitude for the invitation and a cordial meeting, Chairman of the State Agency for Religious Issues of Georgia Zaza Vashakmadze congratulated the people of Azerbaijan on the great victory that led to the liberation of the occupied territories. Speaking about the religious environment and muslim communities in Georgia, the Chairman of the Agency said that the Georgian government always pays special attention and takes care to the Muslim community of the country. Vashakmadze noted that there are about 300 mosques in Georgia, 10 percent of the population are Muslims, the population related to Islam celebrates their religious holidays at a high level and the state provides financial assistance to Muslim communities. Expressing satisfaction with the attention paid to the Georgian community in our country, the guest stressed the need to strengthen existing ties in the religious sphere in order to benefit from the existing experience of the State Committee on Religious Associations of Azerbaijan. Drafting a law on freedom of religious belief in Georgia is underway, Georgia is interested in studying Azerbaijan's experience in this regard, Vashakmadze underlined.
At the end of the meeting discussions were conducted related to the establishment of relations between the Azerbaijan Institute of Theology under SCRA and relevant higher education institutions of Georgia, signing of  a memorandum between the State Committee and the Georgian State Agency for Religious Issues, exchange of views and experience in combating religious radicalism, and further expansion of relations with Moral Values Promotion Fund.
Ambassador of Georgia to Azerbaijan Zurab Pataradze also participated in the meeting. At the end of the meeting, the guests were presented books published in English by the SCRA on the environment of religious tolerance in our country and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage.
In the frame of the visit that will last until August 28, the Georgian delegation will meet with relevant governmental and non-governmental organizations, as well as leaders of religious denominations in our country and visit a number of places of worship.