Forum iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti ilə tanış olublar
Dekabrın 22-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Dini maarifləndirmənin aktual məsələləri: ənənə, təcrübə və perspektivlər” mövzusunda Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumunun iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) olublar.
Görüş zamanı  rektor Aqil Şirinov  forum iştirakçılarına Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2018-ci il 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış İnstitutun bakalavriat səviyyəsində təhsil “İslamşünaslıq” və “Dinşünaslıq” ixtisasları üzrə həyata keçirilir. Tələbələrə ixtisas fənləri ilə yanaşı  multikulturalizm, Azərbaycan tarixi, fəlsəfə, məntiq, eləcə də ərəb və ingilis dilləri tədris edilir. Aİİ-nin magistratura və doktorantura təhsil pillələri barədə də məlumat verən rektor əlavə edib ki, ali təhsil müəssisəsinin başlıca hədəflərindən biri ictimaiyyətə dinin düzgün şəkildə çatdırılmasını təmin etmək məqsədilə araşdırmalar aparmaq, cəmiyyətin din sahəsindəki ehtiyaclarını izləmək, yaranan problemlərə dair həll yolları təklif etməkdir.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu yanında Bakı İlahiyyat Kollecinin yaradılması və fəaliyyəti barədə din xadimlərinə məlumat verib. Komitə tərəfindən İslam dininə aid ibadət yerlərinə və ziyarətgahlara din xadimlərinin təyin olunması ilə bağlı keçirilən müsabiqədə Aİİ məzunlarının fəallığını diqqətə çatdıran sədr müavini onların, ölkəmizin müxtəlif  bölgələrində imam, imam müavini və dini ayinlərin icraçısı kimi çalışdıqlarını xatırladıb.

The participants of the forum got acquainted with the activities of the Azerbaijan Institute of Theology
On December 22, the participants of the Forum of Azerbaijan Clergymen, organized by the State Committee on Affairs with Religious Associations, on the theme "Actual issues of religious education: tradition, experience and perspectives", visited the Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
During the meeting, rector Agil Shirinov informed the participants of the forum about the activities of the Azerbaijan Institute of Theology. He said that education at the undergraduate level of the Institute, which was established by the Decree of the President Mr. Ilham Aliyev dated February 9, 2018, is carried out in the specialties of "Islamic Studies" and "Religious Studies". Students are taught multiculturalism, history of Azerbaijan, philosophy, logic, as well as Arabic and English, in addition to specialized subjects. The rector, who also gave information about the master's and doctoral education levels of AIT, added that one of the main goals of the higher education institution is to conduct research in order to ensure the correct delivery of religion to the public, to monitor the needs of the society in the field of religion, and to offer solutions to the problems that arise.
Deputy Chairman of the State Committee, Gunduz Ismayilov, informed the clergy about the establishment and activities of the Baku Theological College under the Azerbaijan Institute of Theology. Highlighting the activity of AIT graduates in the competition held by the committee regarding the appointment of clerics to places of worship and sanctuaries related to the Islamic religion, the deputy chairman reminded that they worked as imams, deputy imams and performers of religious rites in different regions of our country.
Forum participants got acquainted with the conditions created for students at the Institute and College.