DQİDK sədri XVII Beynəlxalq Müsəlman Forumunda iştirak edib
Dekabrın 15-də Rusiya Federasiyasının Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və Beynəlxalq Müsəlman Forumunun Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Ekoloji təbliğatdan ekoloji düşüncəyədək: danışıq üslubunun optimal yolunun axtarışı” mövzusuna həsr olunmuş XVII Beynəlxalq Müsəlman Forumu keçirilib.
Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və Rusiya Müftilər Şurasının sədri, müfti Şeyx Ravil Qaynutdinin açılış nitqi ilə başlayan onlayn forumda Türkiyənin Diyanət İşləri İdarəsinin sədri Əli Ərbaş, Dinlərarası Dialoq üzrə Pontifik Şurasının prezidenti, kardinal Migel Ayuso (Vatikan), Misir, Özbəkistan, Qazaxıstan, Tacikistan, habelə digər dövlətlərin baş müftiləri, Amerika, Böyük Britaniya və digər ölkələri təmsil edən nümayəndələr, din xadimləri çıxış ediblər.
Beynəlxalq Forumda çıxış edən Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı ölkəmizdə genişmiqyaslı ekoloji tərbiyə və maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini qeyd edib. DQİDK sədri qlobal xarakter daşıyan ətraf mühitin qorunması məsələsinin həlli üçün din xadimlərinin üzərinə düşən vəzifələr, onların ətraf mühitin qorunması istiqamətində həyata keçirilən layihələrdə fəal iştirakına diqqət çəkib.  Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu tərəfindən hazırlanan nəşrlər, videoçarxlar arasında din və ekologiya, islam dini və təbiətə münasibət, eləcə də bu kimi digər mövzulara yer verildiyini, televiziya kanalları, sosial medianın imkanlarından da geniş istifadə edilərək maarifləndirici fikirlərin təbliğ edildiyini bildirib. Dövlət Komitəsinin sədri, eyni zamanda 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxlanılan, Vətən müharibəsindəki parlaq qələbəmiz nəticəsində azad olunan Qarabağ və ətraf rayonlarda Ermənistanın törətdiyi ekoloji terror barədə danışıb. M.Qurbanlı Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi proqram üzrə işğaldan azad edilən ərazilərdə quruculuq işlərinin uğurla başlanıldığını, onların sırasında ətraf mühitin bərpasının xüsusi yer tutduğunu, Qarabağın “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi istiqamətindəki irimiqyaslı layihələrin uğurla icra edildiyini forum iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Dünyanın müvafiq təşkilatlarından olan nümayəndələrin məruzələrinin maraqla qarşılandığı Forum işini müzakirələrlə yekunlaşdırıb.

SCRA Chairman has attended the XVII International Muslim Forum.
December 15, the XVII International Muslim Forum entitled ‘From Ecological Preaching to Ecological Thinking: Searching for the Optimal Way of Speaking’ was held supported by Religious Board of Muslims of the Russian Federation and organized by Secretariat of the Muslim International Forum.
Mufti Sheikh Ravil Gainutdin, Chairman of the Council of Muftis of Russia and Chairman of the Clerical Administration of Muslims of Russian Federation kicked off the forum with his opening remarks. President of Religious Affairs of the Republic of Turkey Ali Erbas, and Secretary of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue Miguel Ángel Ayuso, Grand Muftis of Egypt, Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan and other countries, representatives, religious officials from the United States, the UK and other countries made a speech. Speaking at the International Forum, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) of the Republic of Azerbaijan Mubariz Gurbanli has said that Azerbaijan holds large-scale environmental education and awareness-raising campaigns. The Chairman drew attention to the responsibilities of religious officials and their active involvement in projects aimed at protecting the environment in order to address the global environmental challenges. The Chairman has noted that topics such as religion and ecology, Islamic religion and attitudes towards nature and other similar topics are among the publications and video footages by the State Committee, the Caucasus Muslims Board, Theology Institute of Azerbaijan, the Moral Values Promotion Fund, awareness ideas are promoted using the advantages of TV channels and social media extensively. Mr. Gurbanli also drew attention to the ecological terror committed by Armenia in Karabakh and adjacent areas, which had been under occupation for almost 30 years and liberated as a result of our brilliant victory in the Great Patriotic War. The Chairman has informed the forum participants that the construction and restoration works in the liberated territories under the program defined by the President Ilham Aliyev have successfully launched, the restoration of the environment has a special place among them, and large-scale projects are being carried out to turn Karabakh into a "Green Energy" zone have been successfully implemented.
The forum concluded with the discussions which speeches by the representatives from relevant organizations around the world were interesting.