DQİDK sədri Xristian Liderlər Konqresinin prezidenti ilə görüşüb
Sentyabrın 17-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Xristian Liderlər Konqresinin prezidenti,  ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının keçmiş müvəkkili Conni Murla  görüşüb.
Qonağı salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdə multikultural, tolerant ənənələrə verilən dəyər və dinlərarası harmoniya haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ölkədəki dini durumun sabitliyi, tolerantlığın səviyyəsinin yüksək olması, dini əqidəsinə görə vətəndaşlar arasında heç bir ayrı-seçkiliyin olmaması qeyri-islam dini qurumların fəaliyyətinə əlverişli şərait yaradır. Azərbaycanda 37 qeyri-islam dini qurumun dövlət qeydiyyatına alındığını diqqətə çatdıran Komitə rəsmisi İslam təmayüllü dini icmalarla yanaşı onlara da dövlət büdcəsindən maddi yardım göstərilməsinin artıq ənənəyə çevrildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının bu yaxınlarda yaydığı arayışa da toxunan Mübariz Qurbanlı sənəddə heç bir fakta söykənməyən qərəzli mövqe sərgiləndiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Ali Baş Komandan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuz şanlı qələbə qazanaraq 30 il davam edən işğala son qoydu, ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. İşğal dövründə Ermənistanın torpaqlarımızda etnik təmizləmə və soyqırımı həyata keçirməsi, Azərbaycan toponimlərini erməniləşdirməsi, yüzlərlə tarixi-mədəni abidələrlə yanaşı, mövcud olan 60-dan çox məscidi, 200-ə yaxın ziyarətgahı dağıtması və yarımuçuq məscidlərdə heyvan saxlamaqla dini dəyərləri təhqir etməsi, eləcə də Qafqaz Albaniyası mədəni irsinə və pravoslav kilsəsinə aid olan xristian məbədlərində saxtalaşdırma işləri görərək qriqoryanlaşdırması və ya dağıtması barədə faktların sözügedən arayışda yer almaması ilə yanaşı, əsassız iddiaların irəli sürülməsi təəssüf doğurur. DQİDK sədri hesabatların daha obyektiv və dürüst tərtib edilməsi, real vəziyyətlə tanış olmaları üçün ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının üzvlərinin ölkəmizə səfər etmələrinin zəruriliyinə də toxunub.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Xristian Liderlər Konqresinin prezidenti Conni Mur ölkəmizə səfəri çərçivəsində Cəbrayılda olarkən erməni vandalizminin acı nəticələrini, dağıntıları öz gözləri ilə gördüyünü və bu mənzərədən dəhşətə gəldiyini bildirib. O, eyni zamanda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərini sevinclə qarşıladığını deyib. Ölkəmizə səfərləri zamanı daim xalqımızın yüksək tolerant və multikultural mənəviyyatının, cəmiyyətdə müxtəlif dinlərin nümayəndələri arasında ümumi dostluq mühitinin canlı şahidi olduğunu  diqqətə çatdıran qonaq Bakı şəhəri “Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti” xristian dini icmasının üzvləri ilə görüşdüyünü bildirərək dini konfensiyyalara göstərilən diqqət və qayğıya görə məmnunluğunu ifadə edib. C.Mur ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının müvəkkili olarkən ölkəmizdə şahid olduğu reallıqların, faktların hesabatlarda yer almasına daim səy göstərdiyini, ölkəmizdə dini azadlıqların pozulması barədə rəy ilə razı olmayaraq öz qeyd-şərhini rəsmi formada dərc etdirdiyini vurğulayıb.
Görüşün sonunda qonağa ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühitini özündə əks etdirən xatirə hədiyyəsi təqdim edilib.

SCRA Chairman meets President of the Congress of Christian Leaders
September 17, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with Johnny Moore, the President of the Congress of Christian Leaders and a former commissioner on the U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF).
Welcoming the guest, the Chairman of the Committee provided detailed information about the value given to multicultural and tolerant traditions, interreligious harmony in Azerbaijan. Mr. Gurbanli has noted that stability in the area of religious situation, high level of tolerance, absence of discrimination among citizens because of religious beliefs in the country create favorable conditions for the activities of non-Islamic religious associations. The number of registered non-Islamic religious associations has reached to 37 in Azerbaijan, and government allocates financial aid to them along with Islamic religious communities, which has already become a tradition.
Touching upon recent factsheet published by the US Commission on International Religious Freedom, Mubariz Gurbanli said the document was not based on facts and was biased. Amid 44 day Patriotic War, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani army restored the territorial integrity of the country, ending the 30-year long occupation. The fact that the factsheet lacks information on the ethnic cleansing and genocide committed by Armenia during the occupation of Azerbaijani lands, the Armenization of Azerbaijani toponyms, destruction of over 60 mosques and about 200 temples along with hundreds of historical and cultural sites, keeping cattle in dilapidated mosques, which is a desecration of religious values, gregorianization or destruction of Christian temples related to the cultural heritage of Ancient Albania, and Orthodox church, carrying out works on falsification by Armenia as well as the fact that groundless allegations are put forward in the document, is regrettable. The visit by the members of U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF) is necessary for drafting fact-finding and true reports as well as witnessing the real situation, Mr. Gurbanli added.
Expressing gratitude for the warm welcome, Johnny Moore said that during his visit to Azerbaijan, he witnessed dire consequences of Armenian vandalism and destruction and had been horrified with the scenery in Jabrayil. He welcomed the restoration works carried out in the liberated territories.
Mr. Moore stressed that during his visits to Azerbaijan, he had seen a great tolerance and multicultural, friendly environment amongst the representatives of various religious faiths, and had met members of the Christian community of "Azerbaijan Bible Society" in Baku, had expressed satisfaction with the attention and care to religious confessions. Johnny Moore noted that, being the Commissioner of the US Commission on International Religious Freedom, he always tried to include in his reports the realities and facts that he witnessed in our country, and, disagreeing with the conclusion on the violation of religious freedoms in Azerbaijan, he published his official note and comments on this matter.