DQİDK sədri "Samaritan's Purse" təşkilatının Proqramlar və Hökumət Əlaqələri üzrə vitse-prezidenti ilə görüşüb
Dekabrın 1-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı “Samaritan’s Purse” təşkilatının Proqramlar və Hökumət Əlaqələri üzrə vitse-prezidenti Ken İsaasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı DQİDK sədri qonaqlara Azərbaycandakı dini vəziyyət, nümunəvi dövlət-din münasibətləri, Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də konfessiyalararası harmoniya və tolerantlıq modeli barədə məlumat verib. Bildirib ki, ölkəmizdə multikulturalizm, dini həmrəylik mühitinin və sivilizasiyalararası dialoqun təşəkkülünə dəstək dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycanda müxtəlif dinlərə eyni ehtiram göstərilir, bütün konfessiyaların nümayəndələri Prezident İlham Əliyevin daimi diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub.
Təşkilat nümayəndələrini Qarabağ həqiqətləri barədə də məlumatlandıran Komitə sədri müharibə nəticəsində dağıdılmış infrastruktur, yaşanmış faciələr, Ermənistan silahlı qüvvələrinin insanlıq əleyhinə törətdiyi cinayətlər, düşmənin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində maddi-mədəni, dini irsin talan və məhv edilməsi ilə bağlı mənfur əməlləri haqqında danışıb. Eyni zamanda hazırda işğaldan azad olan ərazilərdən çıxan ermənilərin vandal hərəkətləri – evləri, meşələri yandırmaları diqqətə çatdırılıb. Qeyd edib ki, Ermənistan işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqlarında xalqımıza məxsus bütün tarixi, dini, mədəni abidələri məhv etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan həmişə başqa dinlərə və mədəniyyətlərə tolerantlıq nümayiş etdirmə prinsipinə sadiq qalaraq Bakının mərkəzindəki erməni kilsəsini qoruyub saxlayıb, o cümlədən hazırda Azərbaycanda minlərlə erməni yaşayır və cəmiyyətin bütün sferalarında təmsil olunublar.
Söhbət zamanı ölkəmizin qlobal bəla kimi dünya əhalisinin sağlamlığına təhdid yaradan koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizə tədbirlərinə toxunan DQİDK sədri bildirib ki, bu istiqamətdə ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması məqsədilə Azərbaycan dövləti tərəfindən çevik və məqsədyönlü siyasət aparılır, eləcə də bir neçə ölkəyə yardımlar edilir. Eyni zamanda 4 may 2020-ci il tarixində Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında QH-ə üzv ölkələrin Covid-19 pandemiyasına qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə Görüşü baş tutub, həmçinin dövlət başçısının digər önəmli addımı ilə BMT Baş Assambleyasının koronavirusa qarşı xüsusi sessiyasının keçirilməsi təklifi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənib və bu ay reallaşacaq.Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən “Samaritan’s Purse” təşkilatının Proqramlar və Hökumət Əlaqələri üzrə vitse-prezidenti Ken İsaas xalqımızı tarixi qələbə münasibətilə təbrik edib. Laçının işğaldan azad olunması münasibətilə bu gün şəhərimizdəki qələbə əhval-ruhiyyəsinin şahidi olduğunu bildirən qonaq müharibə dövründə münaqişə zonasında olmayan şəhər və rayonların atəşə məruz qalmasından dərin təsirləndiyini vurğulayıb. Təmsil etdiyi xeyriyyə təşkilatının fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən Ken İsaas təşkilatın xüsusilə COVİD-lə mübarizə sahəsində təcrübəsi barədə danışıb, o cümlədən səfərlərinin karonovirusla mübarizə sahəsində ölkəmizə dəstək göstərmək niyyəti daşıdığını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, dünyada insanlara mənəvi və fiziki yardım göstərən, Yevangelist xristian təşkilatı olan Samaritan (Fondu) 1970-ci ildən bəri fəaliyyət göstərir.
Fond xristian missionerlik fəaliyyətinin əsas hissəsi kimi fiziki ehtiyacı olan insanlara yardım göstərən humanitar bir xristian təşkilatıdır. Təşkilatın prezidenti xristian yevanqelist Billi Qrahamın oğlu Franklin Qrahamdır. Onların beynəlxalq mərkəzi Şimali Karolina ştatının Bune şəhərində yerləşir.

SCRA Chairman Mubariz Gurbanli met with the delegation led by Ken Isaacs, Vice President of Programs and Government Relations of “Samaritan’s Purse”
The Chairman of the committee informed the guests about the religious situation, exemplary state-religion relations in Azerbaijan, the activities of the State Committee, as well as the model of interfaith harmony and tolerance during the meeting. He said that support for the development of multiculturalism, religious solidarity and dialogue among civilizations Azerbaijan’s one of the key directions of state policy, Azerbaijan is a country where there is an equal respect to various religions, representatives from all confessions are at the center of permanent attention and care by the President Ilham Aliyev.
Mr. Mubariz Gurbanli delivered Karabakh realities such as infrastructure destroyed because of war, tragedies, crimes committed by the Armenian armed forces against humanity, disgusting deeds of enemy regarding with looting and destruction of material, cultural and religious heritage in the occupied territories of Azerbaijan, vandalism of Armenians leaving the occupied territories - burning houses and forests to the members of Organization. Despite the fact that, Armenia has destroyed all historical, religious and cultural sites of our people in the occupied territories, Azerbaijan has always adhered to the principle of tolerance for other religions and cultures, has preserved the Armenian Church in the city center in Baku. In addition to this, thousands of Armenians currently live in Azerbaijan and they have representation in all spheres of society, the Chairman stressed.
Furthermore, he focused on Azerbaijan’s response measures and fight against COVID-19 pandemic that threatens the health of the world's population across the global and said that Azerbaijani state pursues a flexible and targeted policy aimed at protecting the health of the country’s citizens, provides assistance to several countries. Online Summit-level Meeting of the Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 was held on the initiative of President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the
Non-Aligned Movement Ilham Aliyev on May 4, 2020, President's proposal of holding a special session of the UN General Assembly on Covid-19 pandemic as president Ilham Aliyev’s another important step was supported by international community and will be realized this month, Mr. Gurbanli mentioned.
Expressing gratitude for the warm welcome, Ken Isaacs, Vice President of Programs and Government Relations of “Samaritan’s Purse” congratulated Azerbaijani people on the historic victory. The guest mentioned that today he witnessed the spirit of victory in Baku on the liberation of Lachin district and was deeply affected by the shelling of cities and districts far from the conflict zone during the war. Ken Isaacs delivered information regarding with activity direction of the charitable organization that he is representing, particularly organization’s large scaled experience in combating COVID-19 pandemic. He underlined that their intention of visiting Azerbaijan is provide extensive assistance and support in order to deal with COVID-19 pandemic that covering the people across the globe.
“Samaritan's Purse” was founded in 1970 by Baptist pastor Robert Pierce (Bob), the founder of World Vision International, in Boone, North Carolina. Samaritan's Purse is an evangelical Christian humanitarian aid organization that provides aid to people in physical need as a key part of its Christian missionary work. The organization's president is Franklin Graham, son of Christian evangelist Billy Graham. Their international headquarters are in Boone, North Carolina.