DQİDK sədri İordaniya Haşimilər Krallığının səfiri ilə görüşüb
Dekabrın 9-da  Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı İordaniya Haşimilər Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sami Abdullah Ğoşehlə görüşüb.
Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın tarixi köklərə malik olduğunu deyən DQİDK sədri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və İordaniya lideri Kral II Abdullanın səmimi qardaşlıq münasibətləri sayəsində bu əlaqələrin daha da möhkəmləndiyini qeyd edib. Bildirib ki, İordaniya Haşimilər Krallığı istər Qoşulmama Hərəkatı, istərsə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlət kimi  ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəfələrlə dəstəkləyib.
Qonağı ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, DQİDK-nın fəaliyyəti barədə məlumatlandıran Komitə sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanda dini sahəyə daim diqqət və xüsusi qayğı göstərilir. Dövlət tərəfindən uğurla həyata keçirilən siyasət dini etiqad azadlığının qorunmasına, ölkədəki bütün dini icmalara bərabər imkanların yaradılmasına və ölkəmizdə əsrlər boyu formalaşmış tolerantlıq ənənələrinin, eyni zamanda xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin daha da möhkəmlənməsinə yönəlib.
Görüş zamanı Azərbaycanın tarixi zəfəri barədə də danışan Mübariz Qurbanlı Prezident İlham Əliyevin diplomatik məharəti, məqsədyönlü siyasəti nəticəsində Ordumuzun torpaqlarımızı erməni işğalından azad etdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında qalan torpaqlarımızdakı tarixi dini abidələrimiz də talan və məhv edilib. Tarixi, mədəniyyət və dini abidələrin qorunub saxlanılması və bərpasına daim həssas münasibət göstərən Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu artıq bu abidələrin bərpası üzrə layihəyə başlayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən İordaniya Haşimilər Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sami Abdullah Ğoşeh Ulu Öndər Heydər Əliyev və İordaniya lideri mərhum Kral Hüseynin xalqlarımız arasında dostluğun əsasını qoyduğunu və bu əlaqələrin hazırkı dövlət başçıları tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirildiyini qeyd edib. Diplomat təmsil etdiyi ölkənin Azərbaycanın haqlı mövqeyini daim dəstəklədiyini vurğulayaraq Azərbaycandakı diplomatik korpusun rəhbərləri ilə birgə işğaldan azad olunmuş Füzuliyə səfəri zamanı ərazidə törədilən vandalizmindən dərin təəssüf hissi keçirdiyini və bütün infrastruktur, evlər, tarixi-mədəni abidələr, qəbiristanlıqların dağıdılmasının yolverilməz hal olduğunu bildirib.
Qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin müzakirə edildiyi görüşün sonunda qonağa DQİDK-nın ingilis və ərəb dillərində ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında nəşr etdirdiyi kitablar təqdim edilib.

SCRA Chairman received Ambassador of the Hashemite Kingdom of Jordan
Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan Mubariz Gurbanli met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hashemite Kingdom of Jordan Sami Abdullah Ghosheh.
During the meeting the chairman mentioned that cooperation between our countries has historical roots, those relations have been further strengthened due to the sincere fraternal relations between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and King Abdullah II of Jordan. Hashemite Kingdom of Jordan has repeatedly supported the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan as a member state of Non-aligned Movement and Organization of Islamic Cooperation (OIC).
Mr. Gurbanli informed the guest about exemplary state-religion relations in Azerbaijan, the activity of the committee that he is leading. The area of religion is under constant attention and special care in Azerbaijan, successful policy implemented by the state is directed to the protection of freedom of religious belief, creating equal opportunities for all religious communities in the country, further strengthening of the centuries-old tradition of tolerance, national and moral values of our people in the country, the chairman drew to the attention of the ambassador.
Speaking about the Historical victory of Azerbaijan Mubariz Gurbanli stressed that our army liberated our lands from Armenian occupation under diplomatic skills and focused policy of President Ilham Aliyev. He also stressed that our historical and religious sites in the Azerbaijani territories occupied by Armenia for about 30 years have also been looted and destroyed. The Heydar Aliyev Foundation, headed by First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, who has always been sensitive to the preservation and restoration of historical, cultural and religious monuments, has already launched a project to restore those monuments.
Expressing his gratitude for the warm welcome Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hashemite Kingdom of Jordan to Azerbaijan Sami Abdullah Ghosheh noted that National Leader Heydar Aliyev and the late Jordanian leader King Hussein laid the foundation of friendship between our peoples and these relations are being successfully continued by the current heads of state. Emphasizing his country’s support for the just position of Azerbaijan the diplomat mentioned that he expressed deep regret over the vandalism committed in the liberated Fuzuli region during the visit with the heads of the diplomatic corps in Azerbaijan and said that the destruction of entire infrastructure, houses, historical and cultural sites, cemeteries was unacceptable.
Books which published by the SCRA in English and Arabic on the environment of religious tolerance in Azerbaijan and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage were presented to the guest at the end of the meeting that other issues of mutual interest were under discussion.